"O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston" hamkorligining uch tomonlama formati doirasida iqtisodiyot bo‘yicha kichik komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 21 iyul kuni “O‘zbekiston - AQSh - Afg‘oniston” hamkorligining uch tomonlama formati doirasida iqtisodiyot bo‘yicha kichik komissiyasining videokonferentsiya shaklidagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Amerika tomonidan delegatsiya AQSh Davlat kotibining Markaziy va Janubiy Osiyo bo‘yicha yordamchisining o‘rinbosarlari D.Xenik va N.Djekson, AQShning USAID xalqaro taraqqiyot agentligi, AQSh Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi, (CLDP) Tijoriy huquq rivojlanishining dasturi va (SABIT) Ishbilarmon stajirovkalarining maxsus dasturi, AQSh savdo vazirligi, AQShning BMT oziq - ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotidagi delegatsiyasining vakillaridan; Afg‘oniston tomonidan - Afg‘oniston tashqi ishlar vazirining iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha o‘rinbosari M.Nab, Afg‘oniston savdo va sanoat vazirining o‘rinbosari A.Malikiyar; O‘zbekiston tomonidan - O‘zbekiston investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari L.Kudratov, Tashqi ishlar, transport, energetika, tarmoq idora va birlashmalari rahbarlaridan tashkil topdi.
Kun tartibiga muvofiq keng ko‘lamli masalalar, jumladan davlatlarning bir-biriga bog‘liqligini mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, energetika va transport infratuzilmasini rivojlantirish, transchegaraviy savdo, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, transchegaraviy ishlab chiqarish va sotish zanjirlarini yaratish, ayollarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirish va uchala mamlakat xususiy tadbirkorlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir davomida hamkorlikning uch tomonlama formati ishtirokchi mamlakatlar savdo-iqtisodiy sherikchiligini rivojlantirishda yangi bosqichni anglatishi va yuzaga kelayotgan umumiy muammolarni hal etishning samarali mexanizmi bo‘lishga mo‘ljallanganligi ta’kidlandi.
Savdo - investitsiyaviy sheriklik masalalariga alohida e’tibor qaratildi - tomonlar energetika, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika va qishloq xo‘jaligida kooperatsiyaning muhim istiqbollarni ta’kidladilar. O‘zbekiston tomoni qo‘shma investitsiya loyihalar miqdorini va o‘zaro savdo hajmini yanada oshirish, shuningdek, energetika va transport infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha hududiy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.
Yangi formatdagi ustuvor tashabbuslardan biri sifatida Amerika tomonining ko‘magi bilan O‘zbekistonda hamda Markaziy Osiyo va Afg‘oniston hududida xususiy sektor loyihalarini moliyalashtirishga imkon beradigan Investitsiya jamg‘armasining tashkil etilishi belgilandi.
Tomonlar hududda transport kommunikatsiyalarini rivojlantirishga, xususan, yuk tashishlarni faollashtirish va istiqbolli bozorlarga o‘zaro to‘siqsiz kirishni ta’minlash maqsadida transafg‘on yo‘lagini rivojlantirishga qiziqish bildirdilar.
Ayollarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha Ishchi guruh bilan shuningdek, AQSh va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida savdo va investitsiyalar bo‘yicha hadli bitim kengashi (TIFA) doirasida ko‘p tomonlama yaqin hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Ishbilarmon doiralarning o‘zaro hamkorligini kuchaytirishga alohida urg‘u berildi - yig‘ilish doirasida uch mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida "O‘zbekiston - AQSh - Afg‘oniston" uch tomonlama biznes-forumini tashkil etish istiqbollari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakuni bo‘yicha tomonlar birgalikdagi faoliyat strategiyasini ishlab chiqish hamda qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirishning samarali mexanizmlarini shakllantirishga kelishib oldilar. Tadbir yakunida O‘zbekistonning ushbu formatdagi hamkorlikni rivojlantirishga qiziqishi yana bir bor ta’kidlandi, shuningdek, Amerika va Afg‘oniston tomoniga mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha ko‘rsatayotgan yordamlari uchun minnatdorchilik bildirildi.

Состоялось заседание подкомиссии по экономике в рамках трехстороннего формата сотрудничества «Узбекистан-США-Афганистан»
21 июля текущего года в формате видеоконференции состоялось заседание подкомиссии по экономике в рамках трехстороннего формата сотрудничества «Узбекистан – США - Афганистан».
Делегации были представлены с американской стороны – заместителем помощника госсекретаря США по Центральной и Южной Азии Д.Хэником, заместителем помощника госсекретаря США по Центральной и Южной Азии Н.Джэксоном, представителями Агентства США по международному развитию USAID, Международной финансовой корпорации развития США, Программы развития коммерческого права (CLDP) и Специальной программы деловых стажировок (SABIT) Министерства торговли США, делегации США в Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН; с афганской стороны – заместителем министра иностранных дел по экономическому сотрудничеству Афганистана М.Набом, заместителем министра торговли и промышленности Афганистана А.Маликияром; с узбекской стороны – первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Л.Кудратовым, руководителями министерств иностранных дел, транспорта, энергетики, отраслевых ведомств и объединений.
В соответствии с повесткой дня состоялось обсуждение широкого спектра вопросов, в том числе укрепления взаимосвязанности и расширения экономического сотрудничества, взаимодействия в развитии энергетической и транспортной инфраструктуры, в сферах приграничной торговли, сельского хозяйства, здравоохранения, фармацевтики, создания трансграничных производственно-сбытовых цепочек, расширения экономических прав и возможностей женщин, а также налаживания сотрудничества между частным бизнесом трех стран.
В ходе мероприятия отмечалось, что выработанный трехсторонний формат сотрудничества символизирует новый этап в развитии торгово-экономического партнерства стран-участников и призван стать действенным механизмом решения общих задач.
Отдельное внимание было уделено вопросам торгово-инвестиционного партнерства – сторонами подчеркнуты значительные перспективы для кооперации в области энергетики, здравоохранения, фармацевтики и сельского хозяйства. Узбекской стороной было заявлено о готовности продолжать системную работу по дальнейшему наращиванию количества совместных инвестиционных проектов
и объемов взаимной торговли, а также реализации региональных проектов развития энергетической и транспортной инфраструктуры.
Одной из приоритетных инициатив в рамках нового формата было обозначено создание при поддержке американской стороны Инвестиционного фонда, который позволил бы финансировать проекты частного сектора как в Узбекистане, так и в масштабе Центральной Азии плюс Афганистан.
Была озвучена заинтересованность сторон в развитии транспортных коммуникаций в регионе и, в частности, трансафганского коридора с целью оживления транспортных перевозок в регионе, и обеспечения взаимного беспрепятственного доступа на перспективные рынки.
Была достигнута договоренность о тесном многостороннем сотрудничестве с Рабочей группой по расширению экономических прав и возможностей женщин, а также в рамках Совета по рамочному соглашению по торговле и инвестициям между США и странами Центральной Азии (TIFA).
Особый акцент был сделан на укреплении взаимодействия бизнес-сообществ – в рамках заседания были обсуждены перспективы организации трехстороннего бизнес-форума «Узбекистан – США – Афганистан» при участии деловых кругов трех стран.
По итогам заседания стороны пришли к договоренности о выработке совместной стратегии деятельности и формировании эффективных механизмов реализации совместных проектов и инициатив. По завершению мероприятия была еще раз подчеркнута заинтересованность Узбекистана в развитии сотрудничества в рамках данного формата, а также выражена признательность американской и афганской сторонам за содействие в дальнейшем укреплении стабильности и безопасности в регионе.