XXRning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi bilan muzokaralar o‘tkazildi
Joriy yilning 21-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov videokonferentsiya shaklida Xitoy Xalq Respublikasining (XXR) O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Szyan Yan bilan muzokaralar o‘tkazdi. Suhbat chog‘ida pandemiyaga qarshi kurashda ikki tomonlama o‘zaro hamkorlikka oid masalalar, shuningdek, investitsiyalar, savdo va transport sohasidagi joriy va kelgusidagi hamkorlikning bir qator jihatlari muhokama qilindi.
XXR hukumatiga ko‘rsatilgan insonparvarlik yordami hamda O‘zbekiston shifokorlariga epidemiyaning tarqalishiga qarshi kurashishda va «COVID-19» koronavirus infektsiyasi bilan kasallangan bemorlarni davolashda ko‘maklashish maqsadida bir guruh xitoylik shifokorlarni O‘zbekistonga yuborish to‘g‘risidagi qarori uchun minnatdorchilik bildirildi.
Shuningdek, epidemiologik vaziyatga qaramay, investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun O‘zbekistonga kelgan xitoylik mutaxassislarning bebaho hissasi ta’kidlandi.
Suhbat chog‘ida tomonlar umumiy maqsadlarga erishish uchun O‘zbekiston va XXR o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirish istagini bildirdilar.
Xitoylik investor va tadbirkorlarning O‘zbekistonda neft-gaz, kimyo, qurilish, farmatsevtika va yengil sanoat sohalarida loyihalarni amalga oshirishga katta qiziqishi, shuningdek, Davlat taraqqiyot banki, XXR Eksimbanki va Ipak yo‘li jamg‘armasi bilan hamkorlik rivojlanishining yuqori sur’atlari ta’kidlandi.
Ushbu yo‘nalishda, yaqin kelajakda O‘zbekiston va Xitoy viloyatlarining birinchi forumini o‘tkazishga tayyorlik bildirildi. Forumning maqsadi - O‘zbekiston Respublikasi viloyatlari va XXR provintsiyalari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoy tabdirkorlari o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashdan iboratdir.
Savdo aylanmasining hozirgi ijobiy dinamikasini saqlashda, jumladan, pandemiyaning savdo bitimlarini amalga oshirishga ko‘rsatayotgan salbiy ta’sirini kamaytirishdan har ikki tomon manfaatdor ekanligi ta’kidlandi. Ushbu yo‘nalishda O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va XXR Hukumati o‘rtasida tovarlarning bojxona qiymatini aniqlash va nazorat qilish uchun zarur bo‘lgan axborot bilan almashish to‘g‘risidagi bitim loyihasini va unga taaluqli bo‘lgan Axborot hamkorligining Texnik shartlarini ko‘rib chiqish dolzarb masala hisoblanadi. Tomonlar har ikki mamlakatning tegishli idoralarini jalb qilgan holda ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldilar.
Transport sohasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi - shu nuqtai nazardan, joriy yilning iyun oyida “Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston - Turkmaniston” blok-poyezdi muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yilganligi qayd etildi. Ushbu yo‘lak bo‘ylab multimodal yuk tashish hajmini oshirish uchun qo‘shimcha qulay shart-sharoitlarni yaratish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Shuningdek, tashqi savdo yuklarini, jumladan, yangi uzilgan meva-sabzavot va boshqa mahsulotlarni konsolidatsiya qilish, saqlash, qayta ishlash va tarqatish bo‘yicha qo‘shma korxonalarni tashkil etish bo‘yicha takliflar bildirildi va ko‘rib chiqish uchun qabul qilindi.

Проведены переговоры с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в Узбекистане
21 июля текущего года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики (КНР) В Республике Узбекистан Цзян Янь. В ходе беседы были затронуты вопросы двустороннего взаимодействия в противодействии пандемии, а также ряд аспектов текущего и дальнейшего сотрудничества в сфере инвестиций, торговли и транспорта.
Правительству КНР была выражена признательность за предоставленную гуманитарную помощь и решение о направлении группы китайских медиков в Узбекистан для оказания содействия узбекским врачам в борьбе с распространением эпидемии и лечении больных коронавирусной инфекцией «COVID-19».
Также была подчеркнута неоценимая роль китайских специалистов, прибывших в Узбекистан для реализации инвестиционных проектов, несмотря на текущую эпидемиологическую обстановку.
В ходе беседы стороны выразили намерения продолжать тесную совместную работу по дальнейшему наращиванию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и КНР для достижения общих задач.
Подчеркнут высокий интерес китайских инвесторов и предпринимателей к реализации проектов в Узбекистане в нефтегазовой, химической, строительной, фармацевтической, и легкой промышленности, а также высокие темпы развития сотрудничества с Государственным банком развития, Эксимбанком КНР и Фондом Шелкового пути.
В данном контексте также была выражена готовность провести в ближайшей перспективе первый Форум регионов Узбекистана и Китая, целью которого является установление прямых связей между областями Республики Узбекистан и провинциями КНР, а также укрепление двусторонних связей между узбекскими и китайскими предпринимателями.
Отмечена заинтересованность обеих стран в сохранении текущей положительной динамики товарооборота, в том числе путем минимизации негативного воздействия пандемии на реализацию торговых соглашений. В данном направлении актуальным вопросом является рассмотрение проекта соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством КНР об обмене информацией, необходимой для определения и контроля таможенной стоимости товаров и связанных с ней Технических условий информационного взаимодействия. Стороны обусловились активизировать сотрудничество в данном направлении с привлечением профильных ведомств двух стран.
Были обсуждены вопросы взаимодействия в области транспорта – в данном контексте отмечен успешный запуск в июне текущего года блок поезда «Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан». Достигнута договоренность о выработке дополнительных благоприятных условий для наращивания объемов мультимодальных перевозок по данному коридору. Также были озвучены и приняты к рассмотрению предложения о создании совместных предприятий по консолидации, хранению, обработке и распределению внешнеторговых грузов, в том числе свежей плодоовощной и другой продукции.
По итогам переговоров стороны определили дальнейшие совместные действия в рамках обсужденных направлений взаимодействия.