Qashqadaryo viloyatining iqtisodiy o‘sish nuqtalari belgilandi
Joriy yilning 18-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligidagi va vazirliklar, idoralar, sanoat birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat bo‘lgan ishchi guruh investitsiya loyihalarini amalga oshirishni o‘rganish, viloyatda iqtisodiy o‘sishning "drayverlari"ni aniqlash, shuningdek, tadbirkorlar va eksportchilar xo‘jalik faoliyati davomida duch kelayotgan masalalarni hal etish uchun Qashqadaryo viloyatiga yo‘l oldi.
Safar davomida amalga oshirilayotgan va rejalashtirilgan loyihalar chuqur tahlil qilindi, tadbirkorlar bilan bevosita muloqot qilish orqali kredit mablag‘lari, yer, bo‘sh bino va inshootlar ajratilishi, kommunal tizimlarga ulanish va boshqa omillar bilan bog‘liq muammoli masalalar aniqlandi. Ushu masalalar yechimi bo‘yicha mas’uliyat tegishli davlat tuzilmalari va tijorat banklari rahbarlari zimmasiga yuklandi. Shuningdek, investitsiyalarni jalb qilishning istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash maqsadida viloyat tuman va shaharlarining resurs salohiyati va infratuzilmasini o‘rganish ishlari tashkil etildi.
Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning 2020-2021-yillarga mo‘ljallangan hududiy dasturi atroflicha qayta ko‘rib chiqildi. Dasturga umumiy qiymati 6,1 trln so‘mlik 1321 ta loyiha kiritilgan. Shu bilan birga, 2021-yilning 1-aprelidan kechiktirmay 2,0 trln so‘mlik 793 ta loyiha bo‘yicha ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish rejalashtirilgan. Ishchi guruh a’zolariga yangi investitsiya loyihalarini shakllantirish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirish va viloyatning iqtisodiy o‘sish nuqtalaridan to‘liq foydalanish topshirildi.
Dehqonobod, Kasbi, Qamashi, Muborak va Shahrisabz tumanlarida investitsiya jalb qilish darajasining yetarli emasligi qayd etildi. Shu munosabat bilan tegishli vazirlik, sanoat birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlariga yangi loyihalar amalga oshirishning jadvallarini ishlab chiqish, kelishish va tasdiqlash topshirildi. Shuningdek, Chiroqchi va Mirishkor tumanlari iqtisodiy salohiyatidan to‘liq foydalanish uchun qo‘shimcha ravishda yirik investitsiya loyihalarini ishlab chiqish topshirildi. Ushbu loyihalarni baholash va tasdiqlashning asosiy mezoni - qisqa muddatda ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va eksport salohiyatini oshirishdan iborat bo‘lgan iqtisodiy natijalarga erishish imkoni hisoblanadi.
Viloyatda oilaviy tadbirkorlik va kasanachilikni rivojlantirish borasidagi ishlarning borishi ham tahlil etildi. Hozirgi kunga kelib, 51 391 oila qo‘llab-quvvatlash va doimiy daromad manbaiga muhtojligi aniqlangan. Idoralar, sanoat birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlariga bu borada rejalashtirilgan loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish topshirildi.
Safar davomida "Chiroqchi" erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning borishi o‘rganildi. Uning hududida umumiy qiymati 26 mln dollarlik ikkita pilot investitsiya loyihasini amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Ushbu EIZning muhim iqtisodiy salohiyatini hisobga olgan holda, tashabbuskorlari va moliyalashtirish manbalari aniq bo‘lgan yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Shuningdek, infratuzilma holatini o‘rganish natijalaridan kelib chiqib, tegishli idoralar rahbarlariga zarur kommunal-muhandislik tizimlari, jumladan, elektr va gaz tarmoqlari, optik tolali aloqa kabellarini o‘tkazish va avtomobil yo‘llarini barpo etish masalalarini tezkorlik bilan hal etish topshirildi. Qarshi va Shahrisabz shaharlaridagi kichik sanoat zonalari hududlarida yangi loyihalarni ishlab chiqish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Hududni kompleks tahlil etish natijasida qishloq xo‘jaligi sohasi salmoqli rivojlanish salohiyati borligini ko‘rsatdi. 2020-2021-yillarda Qashqadaryo viloyati Qarshi tumanida “Issiqxona shaharchasi”ni tashkil etishni o‘z ichiga olgan umumiy maydoni 400 gektar bo‘lgan issiqxonalar, shuningdek, Qamashi va Kasbi tumanlarida bir qator yuqori texnologiyali issiqxonalar barpo etilishi rejalashtirgan. Shu munosabat bilan mazkur loyihalarning tashabbuskorlariga har tomonlama ko‘mak berish, shuningdek, Kitob, Qamashi va Yakkabog‘ tumanlari hududida umumiy maydoni 3,5 ming gektar bo‘lgan tokzorlar yaratish bo‘yicha qo‘shimcha loyihalarni shakllantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Viloyatda chorvachilik sohasi ham noyob salohiyatga ega, shuning uchun bu sohani yanada rivojlantirish uchun ozuqa bazasini mustahkamlash, shuningdek, ishlab chiqarish zanjirini kengaytirish va ushbu sohada qo‘shilgan qiymatni maksimal darajada oshirish uchun investitsiyalarni jalb qilish istiqbollariga e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan mutasaddi rahbarlarga viloyatda ozuqa bazasini rivojlantirish shuningdek, sut va go‘sht mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi klasterlarni yaratish, charmni qayta ishlash va tayyor charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarishga mo‘ljallangan texnologik korxonalarni ishga tushirish maqsadida tashabbuskorlarni aniqlash va loyihalarni ishlab chiqish topshirildi. Bunga mavjud ishlab chiqarish ob'yektlarini zamonaviylashtirish va yangi quvvatlarni barpo etish yo‘li orqali erishish mumkin.
Shuningdek, hududda qurilish materiallari mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun noruda xom ashe materiallari, shu jumladan ohak tosh, granit, marmar, dolomit, keramzit, bentonit, gips va kvarts kabi konlarining mavjud zaxiralarini inventarizatsiyadan o‘tkazish va pardozbop materiallar ishlab chiqarish uchun yirik investitsiya loyihalarini ishlab chiqish topshirildi.
Hudud iqtisodiy rivojlanishining yana bir istiqbolli sohasi to‘qimachilik sanoati hisoblanadi: 2019-yilning oxiriga kelib viloyatda paxtani qayta ishlash darajasi atigi 41% ni tashkil etdi, bu esa yangi ishlab chiqarish ob'yektlarini tashkil etish uchun iqtisodiy asos hisoblanadi. Mas’ul rahbarlarga yangi quvvatlarni ishga tushirish va mavjud korxonalarni yangilash hisobiga yetishtiriladigan paxtani qayta ishlash darajasini 100% ga yetkazish, ip-kalavadan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish darajasini 60% gacha oshirish vazifasi topshirildi.
Ushbu vazifalarni bajarish uchun istiqbolli investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirishda xorijda yashab, tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan yurtdoshlarimizning tajriba va salohiyatidan faol foydalanish tavsiya etildi. Shuningdek, shu nuqtai nazardan Qashqadaryo viloyatida “Loyiha fabrikasi”ni tashkil etishni tezlashtirish topshirildi.
Tashrif natijasida mutasaddi rahbarlarga investitsiya faoliyatini kuchaytirish, infratuzilmani zamonaviylashtirish va aholi bandligini oshirish bo‘yicha izchil chora-tadbirlarni amalga oshirishga qaratilgan maqsadli ko‘rsatmalar berildi. Bosh prokuratura yuqorida qayd etilgan ko‘rsatmalarning bajarilishi ustidan doimiy monitoring olib boradi.

Определены точки экономического роста Кашкадарьинской области
18 июля текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Кашкадарьинскую область для изучения хода реализации инвестиционных проектов, определения «драйверов» экономического роста региона, а также решения вопросов, с которыми сталкиваются предприниматели и экспортеры в ходе хозяйственной деятельности.
Был проведен глубокий анализ реализуемых и намеченных к реализации проектов, посредством выездов на места и прямого общения с предпринимателями выявлен ряд проблемных вопросов, связанных с выделением кредитных средств, земельных участков, пустующих зданий и сооружений, подключением к инженерным коммуникациям и другими факторами, ответственность за решение которых было возложено на руководителей соответствующих государственных структур и коммерческих банков. Также была организована работа по изучению ресурсного потенциала и инфраструктуры районов и городов области с целью выявления перспективных направлений для дальнейшего привлечения инвестиций.
Была тщательно пересмотрена региональная программа социально-экономического развития Кашкадарьинской области на 2020-2021гг., включающая в себя реализацию 1321 проекта общей стоимостью 6,1 трлн сумов. При этом, введение в строй производственных мощностей по 793 проектам на общую сумму 2,0 трлн сумов запланировано осуществить не позднее 1 апреля 2021 года. Членам рабочей группы было поручено продолжить активную работу по формированию новых инвестиционных проектов и в полной мере задействовать точки экономического роста региона.
Отмечен недостаточный уровень привлечения инвестиций в Дехканабадском, Касбинском, Камашинском, Мубарекском и Шахрисабзском районах. В связи с этим, руководителям профильных министерств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти были даны поручения разработать, согласовать и утвердить графики реализации новых проектов. Также было поручено дополнительно разработать крупные инвестиционные проекты для максимального задействования потенциала Чиракчинского и Миришкорского районов. Основным критерием при оценке и утверждении данных проектов станет ощутимый и быстрый экономический результат, заключающийся в существенном приросте объемов производства, создании новых рабочих мест и наращивании экспортного потенциала.
Также был проанализирован ход работы по развитию в регионе семейного предпринимательства и надомного труда – на текущий момент выявлена 51 391 семья, нуждающаяся в стабильных источниках дохода. Руководителям ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти даны указания ускорить реализацию намеченных в данной сфере проектов.
В ходе визита изучен ход осуществляемых работ по организации деятельности вновь созданной свободной экономической зоны “Чиракчи”, на территории которой уже намечены к реализации два пилотных инвестионных проекта общей стоимостью 26 млн долларов. Учитывая значительный экономический потенциал данной СЭЗ, были даны поручения проработать новые инвестиционные проекты с определением конкретных инициаторов и источников финансирования. Также по итогам изучения состояния инфраструктуры СЭЗ, руководителям соответствующих ведомств было поручено оперативно решить вопросы подведения необходимых инженерных коммуникаций, включая сети электро- и газоснабжения, линии оптоволоконной связи и автомобильные дороги. Также в данном контексте было обращено особое внимание на необходимость разработки новых проектов на территориях малых промышленных зон в городах Карши и Шахрисабз.
Комплексный анализ региона выявил значительный потенциал для развития сельского хозяйства. В 2020-2021 гг. в Кашкадарьинской области запланирована организация тепличных хозяйств общей площадью 400 гектаров, что включает в себя создание “Тепличного городка” в Каршинском районе, а также ряд высокотехнологичных теплиц в Камашинском и Касбинском районах. В этой связи были даны поручения по оказанию всесторонней поддержки инициаторам данных проектов, а также по формированию дополнительных проектов с целью создания на территории Китабского, Камашинского и Яккабагского районов виноградников общей площадью 3,5 тыс. гектаров.
Область также обладает уникальным потенциалом в сфере животноводства, ввиду чего было указано на необходимость укрепления кормовой базы для дальнейшего развития данного направления, а также на перспективность привлечения инвестиций для производственной цепочки и максимизации добавленной стоимости в данной отрасли. В связи с этим, ответственным руководителям было поручено определить инициаторов и разработать ряд проектов по развитию кормовой базы в регионе, а также по созданию мясо-молочных кластеров и реализации технологичных производств по переработке кожи и выпуску готовой кожевенной и обувной продукции, что может быть достигнуто как путем модернизации существующих производств, так и за счет создания новых мощностей.
Также было поручено провести инвентаризацию имеющихся в регионе запасов строительных нерудных пород, в том числе известняка, мрамора, гранита, доломита, керамзита, бентонита, гипса и кварца, и разработать крупные инвестиционные проекты по производству облицовочных материалов.
Еще одним перспективным направлением экономического развития региона является текстильная отрасль: по итогам 2019 года уровень переработки хлопка в регионе составил всего 41%, что создает предпосылки для создания новых производств. Перед ответственными руководителями была поставлена задача довести уровень переработки хлопка-сырца до 100%, а уровень переработки пряжи – до 60% в том числе за счёт введения в эксплуатацию новых мощностей и модернизации существующих предприятий.
Для выполнения поставленных задач было рекомендовано активно задействовать в разработке и реализации перспективных инвестиционных проектов опыт и потенциал соотечественников, которые в настоящее время проживают и ведут предпринимательскую деятельность за рубежом. Также в данном контексте было поручено ускорить создание в Кашкадарьинской области «Фабрики проектов».
Также по итогам визита были даны адресные поручения ответственным руководителям, направленные на реализацию последовательных мер по активизации инвестиционной деятельности, модернизации инфраструктуры и повышению занятости населения. Генеральной прокуратурой будет обеспечен постоянный контроль за выполнением вышеуказанных поручений.