Ichimlik suvi ta’minotidagi muammolar muhokama qilindi, qo‘shimcha vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-iyul kuni hududlarda ichimlik suvi va kanalizatsiya tizimini yaxshilash, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ishlarini jadallashtirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
2018-yil 30-noyabrda davlatimiz rahbarining “O‘zbekiston Respublikasida ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. So‘nggi ikki yilda bu sohaga byudjetdan 3,7 trillion so‘m ajratilgan. Bundan tashqari, 48 ta loyihaga 1,9 milliard dollar xorijiy kreditlar jalb qilingan.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, uch yil ichida 3 million 600 ming aholiga suv yetkazish rejalashtirilib, mablag‘ masalasi hal qilib berilgan bo‘lsa-da, barcha muammolar oxirigacha o‘z yechimini topmagan.
Loyihalarni tanlashda joylardagi holat, aholining talabi va mavjud suv manbalari to‘liq o‘rganilmayapti. Kredit qaytimi byudjet zimmasiga tushayotgani tarmoq va hudud rahbarlarini jiddiy o‘ylantirishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni amalga oshirish va xorijiy kreditlarni qaytarishdagi muammolarni ko‘rsatib, yangi qurilgan suv tarmoqlaridan to‘liq foydalanish, kelgusi yildan boshlab barcha loyihalarda ichimlik suvini xonadonlargacha ulash zarurligini ta’kidladi.
Iste’molchilar suv tarmog‘iga ulanmagani sababli daromadlar olinmayotgani uchun mas’ul rahbarlarning ishi tanqid qilinib, “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik jamiyatiga yil yakuniga qadar jami 2,5 million iste’molchini tarmoqqa ulash vazifasi qo‘yildi.
Shavkat Mirziyoyev loyihalarni ishlab chiqishdan tortib, ishga tushirishgacha bo‘lgan jarayonni monitoring va nazorat qiladigan, natijadorlikka soha mutasaddilari bilan birga hokimlar ham javob beradigan tizim yaratish lozimgini ko‘rsatib o‘tdi.
Buning uchun hududiy suv ta’minoti korxonalarida kuzatuv kengashlari tuzilib, ularga viloyat hokimlarining shaxsan o‘zlari rahbarlik qiladi. Hokimlar loyihalar sifatli bajarilishiga, mablag‘ning maqsadli sarflanishiga va olingan kredit qaytimiga bir xilda javob beradi. “O‘zsuvta’minot” AJ loyihalarni har bir hududning o‘ziga xosligidan kelib chiqib, hokimlar va aholi bilan maslahatlashib shakllantiradi.
Har bir loyihaning borishi viloyat va tuman kengashlari deputatlari tomonidan joyiga chiqqan holda o‘rganib boriladi. Ichimlik suvi tariflarini tasdiqlash ham xalq deputatlari viloyat kengashlari vakolatiga o‘tkaziladi.
Sohada loyihalashtirish ishlarini to‘liq qayta ko‘rib chiqish maqsadida Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasiga suv va kanalizatsiya tizimini rivojlantirish sxemasini hududlar bosh rejalari hamda ichimlik suvi manbalariga uzviy bog‘lagan holda ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Prezident energiya tejamkor kichik loyihalarni amalga oshirish yaxshi samara berishini ta’kidladi.
Andijon viloyati Ulug‘nor tumanidagi tajriba loyihasi bunga misol. Unga ko‘ra, ichimlik suvi qudug‘iga 5 kilovattli quyosh elektr stansiyasi o‘rnatish orqali 2 ming nafar aholi suv bilan ta’minlanadi. 52 million so‘mlik bu loyiha yiliga 44 ming kilovatt elektr energiyasini iqtisod qilish evaziga uch yilga bormay o‘zini o‘zi qoplaydi.
Markazlashgan suv manbasidan uzoq, elektr tortib borish katta xarajat talab qiladigan hududlarda shunday loyihalarni ko‘paytirish kerakligi tayinlandi.
Sohada investitsiyalarni o‘zlashtirishda qoloqlikka yo‘l qo‘ymaslik uchun xalqaro moliya tashkilotlari mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladigan loyihalar bo‘yicha xaridlar ochiq o‘tkaziladigan
va ularning ijrosi muvofiqlashtirib, samarali monitoringi yuritiladigan yangi tizim joriy qilinishi belgilandi.
Gidroinshootlarda suv o‘lchagichlar, iste’molchilarda hisoblagichlar o‘rnatish qamrovini kengaytirib, ulardagi ma’lumotlarni qayta ishlovchi raqamlashtirilgan markaz tashkil qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Suv quvurlaridagi yo‘qotishlar ham ko‘p, dedi davlatimiz rahbari. Ba’zi joylarda ichimlik suvi sifati standartga javob bermasligi aniqlangan. Bu muammolarni hal etishda Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi faoliyati sezilmayapti.
Shuning uchun sohaga xususiy sektorni faol jalb qilish, unga subsidiyalar va boshqa sharoitlar orqali jozibadorlikni oshirish mumkinligi qayd etildi. Tarifni belgilash hududlarning o‘ziga berilayotgani bunda katta imkoniyat.
Videoselektor yig‘ilishida uy-joylar, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Shirkatlarning muammoli qarzdorligini qisqartirish, ko‘p qavatli uylar boshqaruvini servis kompaniyalariga berish tajribasini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Kuz-qish mavsumida uzoq hududlarga ko‘mir va suyultirilgan gazni kafolatlangan tarzda yetkazib berish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, takroriy ekinlarni ko‘paytirib, ularni xarid qilish va g‘amlash chora-tadbirlari belgilandi.
Kam ta’minlangan oilalar ahvoliga alohida e’tibor qaratish, “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 30 mingta muhtoj oilani kuz-qish mavsumi uchun zarur oziq-ovqat va dori-darmon zaxirasi bilan ta’minlash yuzasidan topshiriqlar berildi.

2020-07-17 | Politics
Today, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference to discuss improving the drinking water supply and sewerage systems in the regions, accelerating preparations for the autumn-winter season.
On 30 November 2018, the head of state signed a decree defining additional measures for the development of drinking water supply and sewerage systems in the country. Over the past two years, 3.7 trillion soums have been allocated from the budget for these purposes. In addition, foreign loans worth $ 1.9 billion were attracted for the implementation of 48 projects.
Despite plans to provide access to drinking water for 3.6 million people and solve all financial issues within three years, it was noted at the meeting, only 30 percent of households have been granted access to drinking water.
The selection of projects does not take into account the local situation, the needs of the population and the availability of water sources. The executives of industries and regions should be seriously concerned about the fact that the burden of repaying loans falls on the budget, it was stressed at the video session.
The head of state pointed out the problems in the realization of projects and the return of foreign loans, stressed the need to fully use the newly laid water supply networks and, starting from next year, provide for the laying of water supply networks in all projects not only to the village, but also directly to people’s homes.
Responsible managers were criticized for the inability to have consumers connected to the existing water supply networks, which is why the budget does not receive revenues, and in this regard, Uzsuvtaminot (Water Supply) joint-stock company was instructed to connect 2.5 million consumers to the water supply networks by the end of this year.
Shavkat Mirziyoyev stressed the need to create a monitoring and oversight system for all processes from project development to their implementation, the liability for the effectiveness of which will be borne not only by responsible officials of the sphere, but also by hokims.
For these purposes, supervisory councils headed by regional hokims will be set up in regional water supply enterprises. They will be equally accountable for the quality realization of projects, the targeted use of funds and the return of the loan received. Uzsuvtaminot JSC will form projects in agreement with hokims and the population based on the specifics of given areas.
The progress of each project will be studied by deputies of regional and district kengashes on site. The approval of tariffs for drinking water will also be transferred to the competence of local councils of people’s deputies.
In order to fully reorganize the design process in the field, the Ministry of Public Utility Services and the State Committee for Geology and Mineral Resources were instructed to devise a scheme for the development of water supply and sewerage systems, linking them with general plans of regions and sources of drinking water.
The President insisted that the implementation of small energy efficient projects will bear good results.
A pilot project in the Ulugnar district of Andijan region can serve as an example. Here, 2 thousand people will have access to drinking water through the construction of a well equipped with a 5-kilowatt capacity solar power plant. The project worth 52 million soums will pay for itself in less than three years, saving 44 thousand kilowatts of electricity a year.
It was indicated that the number of such projects should be increased in areas far from water sources and where the laying of power grids is associated with high costs.
To prevent the delay in the development of investments in the field, the task was set to introduce a new system, in accordance with which purchases for projects executed at the expense of international financial institutions will be open, and their realization will be coordinated and effectively monitored.
The President instructed to expand the equipping of hydraulic structures with water measuring devices and consumers with water meters, establish a center outfitted with digital technologies for processing consumption data.
There are high losses in water supply networks, the head of state pointed out. In some places, the quality of drinking water hardly meets standards. The Inspectorate for Overseeing the Drinking Water Use is indifferent to addressing these issues.
Therefore, it is essential to actively engage the private sector in the sphere, boost its attractiveness by providing subsidies and creating favorable conditions. And the delegation of the right to set tariffs to the regions themselves will afford a good impetus to this process.
During the video conference, the issues of preparing the housing stock, economic sectors and social facilities for the fall-winter season were also discussed.
The importance of reducing problem debts of partnerships, transferring management of apartment buildings to service companies was noted. The issue of guaranteed supplies of coal and liquefied gas to remote areas in the autumn-winter period was also deliberated.
Measures have been determined to ensure uninterrupted provision of the population with food products, to enhance the cultivation, purchase and reserve secondary crops.
The President pointed out the need to pay special attention to the situation of low-income families, to provide 30 thousand poor households with food and medicines for the autumn-winter period at the expense of the Compassion and Support Fund.