Prezident: Xalqimizning ongliligi asosiy qurolimiz bo‘lishi kerak
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida navbatdagi videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilmoqda. Tadbir avvalida davlatimiz rahbari koronavirus bilan bog‘liq vaziyatga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Bugunga kelib yurtimizda COVID-19 bilan kasallanganlar soni 15 mingdan oshgani, ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida 8 mingdan ortiq kishi sog‘aygani qayd etildi. Afsuski, ushbu virus tufayli qariyb 80 nafar fuqaro vafot etgan.
– Vaziyat hamon jiddiyligicha qolmoqda. Shuning uchun hech qaysi hudud rahbari bizda ahvol yaxshi, deb, xotirjamlikka berilishga haqqi yo‘q. Hamma joyda kamchiliklar bor. Eng asosiy vazifa – ularni vaqtida aniqlab, xolis baho berib, tezda tugatish chorasini ko‘rishdan iborat, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bir haqiqatni unutmasligimiz zarur: kasalni yashirsang, isitmasi oshkor qiladi, degan gap aynan mana shu koronavirus haqida aytilgan. Agar biz bu xatarga beparvo, beg‘am bo‘lsak, minglab odamlarning sog‘lig‘i va taqdirini xavf ostiga qo‘yamiz, vaziyatimiz yanayam og‘irlashadi. Eng qo‘rqinchlisi, o‘lim soni keskin ko‘payadi.
Eslatish joiz, davlatimiz rahbari o‘zining avvalgi chiqishlarida pandemiyaga qarshi kurash strategiyasi va taktikasini tubdan o‘zgartirish keraklagi haqida gapirgan edi. Bugun ham shu masalaga to‘xtalar ekan, hozirgi pandemiya sharoitiga mos eng kuchli, eng ta’sirchan vositalarni ishga solish zarurligini ta’kidladi.
– Bu kurashda davlat va xususiy tibbiyot tizimi, barcha idoralarning doimo safarbar holatda bo‘lishi va samarali ishlashi, shifokorlarning fidoyiligi, xalqimizning ongliligi bizning asosiy qurolimiz bo‘lishi shart, – deya so‘zida davom etdi Prezident. – Faqat tezkor va muntazam safarbarlik, temir intizom, tibbiy madaniyat, yuksak onglilik bilangina biz bu ofatga qarshi kurasha olamiz.
Bu borada eng katta mas’uliyat hokimlar va sektorlar rahbarlari zimmasida ekani yana bir bor eslatib o‘tildi. Buning uchun ularda o‘z hududlaridagi mavjud vaziyat haqida to‘liq va haqqoniy ma’lumotlar bo‘lishi, ular har kuni, har soatda yangilanib borishi kerakligi ta’kidlandi.
– Hokimlar, sektor rahbarlarining, barcha mutasaddi va mas’ullarning miyasi soat mexanizmiday kunu tun, aniq
va bexato ishlashi lozim, – dedi davlatimiz rahbari. – Afsuski, biz ko‘pincha mana shu masalalarda oqsayapmiz. Qo‘limizda aniq ma’lumot, asoslangan tahliliy materiallar yo‘qligi tufayli qabul qilgan qarorlarimiz kutilgan natijani bermayapti. Bu masalada qanday yordam zarur bo‘lsa, marhamat, aytinglar, barchasini hal qilamiz. Chunki maqsad bitta: tezroq bu balodan qutulib, iqtisodiyotimizni, ijtimoiy hayotimizni to‘liq tiklab olishimiz kerak.
Prezident Shavkat Mirziyoyev videoselektor yig‘ilishida yana bir bor xalqimizga murojaat qilib, jumladan, shunday dedi:
– Har birimiz o‘zimiz, oilamiz, farzandlarimizning sog‘lig‘i va taqdiri uchun avvalo o‘zimiz mas’ul ekanimizni chuqur anglashimiz lozim. Shu munosabat bilan xalq vakillari bo‘lgan deputatlarimizdan, ijodkor ziyolilarimiz, hurmatli jurnalistlarimiz, mahalla faollaridan iltimos qilaman: pandemiya davrida har bir odamning shaxsiy mas’uliyati haqidagi targ‘ibot ishlarini yanada kuchaytirishimiz kerak.
Biz pandemiyani qachon yengamiz? Qachonki, har bir odam o‘zidagi beparvolikni yengsa, o‘zi, oilasi va farzandlari, butun xalqimiz hayotiga mas’uliyat bilan qaraydigan bo‘lsa.
Biz shunga qodirmizmi? Albatta, qodirmiz. Ishonchim komil, bugungi vaziyatning o‘zi taqozo etayotgan mana shunday hissiyot
va qarashlar har bir yurtdoshimizning qalbi va ongiga chuqur kirib boradi. Va biz bu sinovdan, albatta, munosib o‘tamiz, – deya ta’kidladi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, 15-iyul kuni Toshkent shahri va poytaxt viloyatida pandemiyaga qarshi kurash borasidagi ishlar qattiq tanqid qilinib, aniq vazifalar belgilangan edi. Bu borada ko‘rilgan tezkor chora-tadbirlar bo‘yicha bugun Toshkent shahri hokimi, Bosh prokuror va

President: Conscientiousness of people should be key pillar in countering the pandemic
President Shavkat Mirziyoyev has held a video session with executives, including local officials. The head of state once again dwelled on the situation around the coronavirus pandemic in Uzbekistan.
The number of cases of COVID-19 infection in the country has exceeded 15 thousand. As a result of the measures taken, more than 8 thousand people have recovered. Unfortunately, the virus has claimed the lives of nearly 80 citizens.
“The situation remains grave. Therefore, no regional official has the right to indulge in calmness, thinking that their region is in a good state of affairs. Shortcomings are omnipresent. The critical task is their timely identification, objective assessment and immediate actions to eliminate them,” Shavkat Mirziyoyev insisted. “We must not forget the proverb “You conceal the disease, fever will give out,” which accurately characterizes the case with the coronavirus. If we are indifferent to this misfortune, we will endanger the health and fate of thousands of people, and the situation will get even worse. The worst thing is that the number of deaths will rise sharply.”
The head of state in his previous speeches noted the need to radically change the strategy and tactics of combating the pandemic. Expounding on this issue today, Shavkat Mirziyoyev noted that the most powerful, most effective means should be used that meet the current conditions of the pandemic.
“In this struggle, the public and private medical systems, all institutions must be mobilized and they should work effectively, while the dedication of doctors, the consciousness of our people must be our major backbone,” the President continued. “Only by acting promptly, in a state of constant mobilization, with iron discipline, high medical culture and consciousness can we fight this evil effectively.”
The greatest responsibility in the fight against the pandemic rests with hokims and sector chiefs, the President reiterated at this meeting, too. They must have complete and accurate information about the current situation in the territories entrusted to them, which must be updated every day, every hour.
“Hokims, heads of sectors, all responsible persons and officials must work clearly and without mistakes, day and night, like a clockwork mechanism,” Shavkat Mirziyoyev declared. “Unfortunately, it is in this aspect that we often face problems. Due to the lack of accurate information and substantiated analytical materials, our decisions rarely bear expected results. Just tell me what kind of help you need in this matter, and we will resolve any issue. Because the goal is one and the same: we need to thwart this infection as soon as possible and completely restore our economy and social life.
President Shavkat Mirziyoyev addressed the people again and stated in particular:
“Every one of us should beware of the fact that, first of all, we ourselves are responsible both for our own health and that of our families and children. In this regard, I ask our deputies, representatives of the creative intelligentsia, respected journalists, local activists: the pandemic requires that we bolster our work to promote the idea of ​​personal responsibility of everyone.
“When will we overcome the pandemic? When everyone overwhelms carelessness in themselves, when we take a more responsible attitude towards our life, the fate of our family and children, the life of our entire nation.
“Are we capable of furthering this? Definitely. I am convinced that such senses and views that the current situation demands of us will deeply penetrate the hearts and minds of every our compatriot. And we will definitely cope with this test with dignity,” Shavkat Mirziyoyev concluded.
On July 15, the President slammed the state of work to combat the pandemic in the capital and Tashkent region, and specific tasks were set. Today, hokim of the city of Tashkent, the Prosecutor General and other responsible executives reported on the efforts undertaken on this front.