Xalqaro axborot xavfsizligini ta’minlash sohasida qo‘shma bayonotni muhokama qilish bo‘yicha ekspertlar guruhining uchrashuvi yakunlari to‘g‘risida
2020-07-16 | MDH
O‘zbekiston Respublikasining Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raisligi doirasida 2020-yilning 15-iyul kuni MDH ishtirokchi davlatlari ekspertlari videokonferensaloqa shaklida Hamdo‘stlik davlatlari rahbarlarining xalqaro axborot xavfsizligi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma bayonoti loyihasini muhokama qildilar.
Tadbirda Armaniston, Belarus, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Moldova (kuzatuvchi sifatida), Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston tashqi ishlar vazirliklari vakillari ishtirok etdilar.
Muhokama qilinayotgan hujjat jahon hamjamiyati e’tiborini zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish, jumladan, ularni xalqaro tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash vazifalari bilan bog‘liq maqsadlarda ishlatishning zaruratiga e’tibor berishga undaydi.
Uchrashuvda hujjat loyihasi yuzasidan tomonlarning e’tiroz va takliflari muhokama qilindi va matnning asosiy bandlari kelishildi.
Qo‘shma bayonot loyihasini muhokama qilishni joriy yilning 21-avgust kuni videokonferensiya shaklida davom ettirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Loyiha ma’qullangandan so‘ng hujjat joriy yil oktabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan MDH davlatlari rahbarlari kengashining majlisida qabul qilinishi rejalashtirilmoqda.

Об итогах заседания экспертной группы по обсуждению совместного заявления в области обеспечения международной информационной безопасности
2020-07-16 | СНГ
В рамках председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств 15 июля 2020 года эксперты государств – участников СНГ в формате видеоконференцсвязи обсудили проект Совместного заявления глав государств Содружества о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности.
На мероприятии приняли участие представители МИД Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы (в качестве наблюдателя), России, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
Обсуждаемый документ призван обратить внимание мирового сообщества на недопустимость использования современных информационно-коммуникационных технологий в целях, не совместимых с задачами поддержания международного мира, безопасности и стабильности.
Участники обсудили замечания и предложения сторон к проекту документа и согласовали основные положения текста.
Принято решение продолжить обсуждение проекта Совместного заявления 21 августа текущего года в формате видеоконференции.
После окончательного согласования документ планируется принять в ходе заседания Совета глав государств СНГ в октябре текущего года в г.Ташкенте.