Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari tadbirkor va eksportchilarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishlar amalga oshirildi
2020-07-14 | Jamiyat
10 - 12-iyul kunlari davomida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, sanoat birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat bo‘lgan ishchi guruh Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida xizmat safarida bo‘lib, tadbirkor va eksportchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va yuzaga kelyotgan masalalarni hal etishga qaratilgan maqsadli ishlarni amalga oshirdi.
Ish jarayonida joylardagi korxonalar va ob'yektlarga chiqqan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yilning may-iyun oylarida Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlariga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlar ijrosining monitoringi o‘tkazildi, ko‘rilayotgan chora-tadbirlar samaradorligi o‘rganildi, dolzarb muammolar aniqlandi va ularni hal etish algoritmlari ishlab chiqildi. Bundan tashqari, aniqlangan masalalarni hal etishning aniq muddatlari va tegishli tuzilmalar va tashkilotlarni jalb qilgan holda ijrosiga mas’ul rahbarlar belgilandi.
Bo‘sh turgan bino va inshootlar ulardan foydalanishning eng istiqbolli variantlarini ishlab chiqish, jumladan, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori texnologiyali korxonalar tashkil etish maqsadida inventarizatsiya qilindi. Barqaror ichki kooperativ aloqalarga ega klaster shaklidagi korxonalarni yaratishning ustuvorligi ta’kidlandi. Klasterlarni tashkil qilish evaziga mahsulotning ishlab chiqarish xarajatlari sezilarli darajada kamaytiriladi hamda ichki va tashqi bozorda uning raqobatbardoshligi mustahkamlanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan Farg‘ona viloyatida amalga oshirilayotgan “Tadbirkor - islohotchi” tizimi doirasida tadbirkorlik sub'yektlari bilan ishlash natijalari alohida ko‘rib chiqildi. Ushbu tashabbus doirasida hududdagi 295 ta yirik, 1845 ta o‘rta va 34573 ta kichik korxonalarga respublika va viloyat ishchi guruhlari a’zolari, shuningdek, shahar va tumanlarning 4 ta sektor rahbarlari tegishli ravishda biriktirildi. Hozirgi kunga kelib, 5 mingdan ortiq korxonalar faoliyati o‘rganilib, 500 ga yaqin muammoli masalalar aniqlandi va 350 dan ko‘prog‘i tegishli idoralar va tijorat banklarini jalb qilgan holda joyida hal etildi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari korxonalari kesimida tijorat banklari tomonidan kredit mablag‘lari ajratish hamda soliq va moliya organlari tomonidan tadbirkorlarga ilgari to‘langan QQS summalarini qaytarish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar tanqidiy ko‘rib chiqildi shningdek, eksport faoliyatini rag‘batlantirish bo‘yicha ushbu chora-tadbirlarning samaradorligi baholandi.
Farg‘onga vodiysining uchta viloyatlarida amalga oshirilishi belgilangan investitsiya loyihalarning maksimal iqtisodiy samarasini ta’minlash maqsadida ularning puxta inventarizatsiyasi o‘tkazilib, iqtisodiy samaradorlik ko‘rsatkichlari baholandi va yangi istiqbolli loyiha takliflari ishlab chiqildi. Mutasaddi rahbarlarga rejalashtirilgan loyihalarning yaqin idoralararo hamkorlikda ijrosini tezlashtirish, tijorat banklari rahbarlariga kredit resurslarini o‘z vaqtida ajratishni ta’minlash topshirildi.
Shuningdek, Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida tashkil etilgan “Loyiha fabrikalari” faoliyati ko‘rib chiqildi. Ularning vazifasi - shahar va tumanlarning ijtimoiy - iqtisodiy o‘sishning yangi nuqtalarini aniqlash va resurs va sanoat salohiyatini tahlil qilish hamda loyihaviy takliflarni ishlab chiqib mahalliy va xorijiy investorlarni kelgusida ularning amalga oshirilishiga jalb qilish.
Bundan tashqari, xizmat safari davomida vazirliklar, idoralar, sanoat birlashmalari, chet eldagi vakolatxonalar va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida har bir viloyatda videokonferentsiyalar shaklida muhokamalar o‘tkazilib, ular davomida ish yakunlarining sarhisobi o‘tkazildi, ochiq qolgan masalalar ustida ish olib borildi hamda tadbirkorlar va eksportchilarga yordam ko‘rsatish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Yangi ishlab chiqarish ob'yektlarini tashkil etish, doimiy ish o‘rinlarini yaratish va eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha amalga oshirilishi boshlab yuborilgan loyihalarning o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash uchun vazirlik, idora, sanoat birlashmalari, tijorat banklari, elchixonalar va chet el davlatlaridagi bosh konsulliklar hamda mahalliy hokimliklar rahbarlarining birgalikdagi faoliyatiga ustuvor ahamiyat berildi. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida 2020-2021-yillar davomida jami 186 367 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi bilan 32,9 trln so‘mlik 4015 ta investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Safar yakunida tadbirkorlar, ishlab chiqaruvchilar va eksportchilarni maqsadli qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi, mas’ul rahbarlar va ijro etishning aniq muddatlari belgilandi. Bosh prokuratura topshiriqlarning ijrosi ustidan tizimli nazorat olib boradi.

Проведена работа по оказанию поддержки предпринимателям и экспортерам Андижанской, Наманганской и Ферганской областей
2020-07-14 | Общество
С 10 по 12 июля текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков совершила выезд в Андижанскую, Наманганскую и Ферганскую области, где была проведена адресная работа с предпринимателями и экспортерами, направленная на оказание всесторонней поддержки и решение имеющихся вопросов.
В ходе работы посредством выездов на предприятия и объекты был проведен мониторинг исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Андижанскую, Ферганскую и Наманганскую области в мае-июне текущего года, изучена эффективность предпринимаемых мер, определены насущные проблемы и выработаны алгоритмы их решения. Более того, непосредственно на местах с привлечением соответствующих структур и организаций определялись ответственные руководители и сроки решения выявленных вопросов.
Была проведена инвентаризация пустующих зданий и сооружений с целью выработки наиболее перспективных вариантов их использования, имея в виду создание на их базе высокотехнологичных предприятий по выпуску экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью. Отмечена приоритетность создания предприятий кластерного типа с устойчивыми внутренними кооперационными связями, за счет чего существенно снижается себестоимость продукции и укрепляется ее конкурентоспособность на внутреннем и внешнем рынках.
Изучены результаты работы с субъектами предпринимательства в рамках системы «Предприниматель – реформатор», реализуемой в Ферганской области по инициативе Президента Республики Узбекистан. В рамках данной инициативы 295 крупных, 1845 средних и 34 573 малых предприятий региона были распределены между членами республиканской и областной рабочих групп, а также руководителями 4 секторов в городах и районах соответственно. Выявлено, что по состоянию на текущий момент была изучена деятельность более 5 тысяч предприятий, определено порядка 500 проблемных вопросов, из которых более 350 решено на местах с привлечением соответствующих ведомств и коммерческих банков.
В разрезе предприятий Андижанской, Наманганской и Ферганской областей были критически рассмотрены предпринятые коммерческими банками меры по выделению кредитных средств и возврату налоговыми и финансовыми органами предпринимателям со стороны ранее выплаченных сумм НДС, а также оценена эффективность данных мер в части стимулирования экспортной деятельности.
С целью обеспечения максимального экономического эффекта проведена тщательная инвентаризация инвестиционных проектов, намеченных к реализации в трёх областях Ферганской долины данных областях, оценены показатели их экономической эффективности, а также выработаны новые перспективные проектные предложения. Ответственным руководителям поручено в тесной межведомственной кооперации ускорить реализацию намеченных проектов, а руководителям коммерческих банков – обеспечить своевременное выделение кредитных ресурсов.
Также в ходе выездов была изучена деятельность “Фабрик проектов”, созданных в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, задачей которых является выявление новых точек экономического роста и анализ ресурсного и промышленного потенциала городов и районов, а также выработка проектных предложений для последующего привлечения местных и иностранных инвесторов.
В рамках рабочей поездки в каждой области бқли проведенқ обсуждения в формате видеоконференции с участием руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, диппредставительств зарубеом и органов местной власти, в ходе которых обсуждались результаты проведенной работы, прорабатывались открытые вопросы, а также определелялись первоочередные задачи по дальнейшему оказанию содействия предпринимателям и экспортерам.
Главным приоритетом была обозначена скоординированная деятельность руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, посольств и генеральных консульств в зарубежных странах и органов местной власти по обеспечению своевременной реализации запущенных проектов по созданию новых производств, развертыванию постоянных рабочих мест и наращиванию экспортного потенциала. Всего на период 2020-2021гг. в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях запланирована реализация 4015 инвестиционных проектов на сумму 32,9 трлн сумов с созданием 186 367 новых рабочих мест.
По итогам поездки были даны конкретные поручения по адресной поддержке предпринимателей, производителей и экспортёров, определены ответственные руководители и конкретные сроки исполнения. Генеральной прокуратурой обеспечивается системнқй контроль за исполнением поручений.