MDHga a’zo davlatlar Gumanitar hamkorlik kengashi va Gumanitar hamkorlik bo‘yicha davlatlararo jamg‘arma boshqarmasining qo‘shma majlisi to‘g‘risida
2020-07-10 | MDH
2020-yilning 9-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasining Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raisligi doirasida videokonferensaloqa shaklida MDHga a’zo davlatlar Gumanitar hamkorlik kengashi va Gumanitar hamkorlik bo‘yicha davlatlararo jamg‘arma (GHDJ) boshqarmasining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov, Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ilhom Ne’matov, “O‘zbekkino” Milliy agentligi bosh direktori Firdavs Abduxoliqov ishtirok etdi.
Majlisda GHDJning 2019-yildagi amalga oshirgan ishlari sarhisob qilindi, Fondning joriy, jumladan hozirgi epidemiologik vaziyatdagi faoliyati yuzasidan fikr almashildi. 2021-yilga mo‘ljallangan davlatlararo loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.

О совместном заседании Совета по гуманитарному сотрудничеству и Правления Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ
2020-07-10 | СНГ
9 июля 2020 года в рамках председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств в формате видеоконференцсвязи состоялось совместное заседание Совета по гуманитарному сотрудничеству и Правления Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества (МФГС) государств-участников СНГ.
В мероприятии с узбекской стороны приняли участие Министр культуры Озодбек Назарбеков, заместитель Министра иностранных дел Ильхом Неъматов, Генеральный директор Национального агентства «Узбеккино» Фирдавс Абдухаликов.
На заседании подведены итоги работы МФГС в 2019 году, состоялся обмен мнениями о деятельности Фонда, в том числе в текущей эпидемиологической обстановке. Рассмотрены предложения по реализации межгосударственных проектов, которые будут осуществляться в 2021 году.
Обсуждены также другие актуальные вопросы взаимодействия государств-участников СНГ в культурно-гуманитарной сфере.