Yevropa standartlashtirish tashkiloti vakillari bilan videokonferensiya bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasining Belgiya Qirolligidagi elchixonasi, “O‘zstandart” agentligi va Qurilish vazirligi hamkorligida Yevropa standartlashtirish tashkiloti (CEN) vakillari janob Ashok Ganesh va Erik Marchand bilan videokonferensiya tashkil etildi.
O‘tkazilgan muloqotda bugungi kunda qurilish sohasi uchun zarur bo‘lgan yevropa standartlari va ularning o‘rni, standartlar savdodagi texnik to‘siqlarni bartaraf etishda va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishda muhim bo‘g‘in ekanligi, mamlakatimizda qurilish sohasida olib borilayotgan yangi islohotlar zamirida yevropa va xalqaro standartlariga mos keladigan sifat infratuzilmasini yaratish, qurilayotgan yangi turdagi binolarni jahon andozalariga mos ravishda qurish va ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni xalqaro bozorda salohiyatini oshirish, innovatsiyalarni joriy etish, kadrlar tayyorlashda Yevropa Ittifoqining texnik ko‘magini olish masalalariga urg‘u berildi.
Uchrashuvda “O‘zstandart” agentligi va Yevropa Standartlashtirish Tashkiloti (CEN) o‘rtasida hamkorlik bitimi imzolanganligi alohida, qayd etilib, imzolangan hujjat Yevropa Standartlashtirish Tashkiloti (CEN) standartlarini olish va ulardan keng foydalanish imkoniyati yaratilishi ta’kidlab o‘tildi.
Onlayn muloqot natijalariga ko‘ra, yevropa standartlarni samarali joriy etish yuzasidan Yevropa Standartlashtirish Tashkiloti (CEN)ning texnik ekspertlari bilan onlayn uchrashuvlar tashkil etish va keng ko‘lamli doimiy hamkorlik qilishga kelishib olindi.

Была проведена видеоконференция с представителями Европейской организации по стандартизации (CEN)
8 июля этого года Посольство Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия, Агентство «Узстандарт» и Министерство строительства провели видеоконференцию с представителями Европейской организации по стандартизации (CEN) г-ном Ашоком Ганешем и Эриком Марчандом.
В ходе переговоров основное внимание было уделено текущим европейским стандартам для строительной отрасли и их роли, важности стандартов в преодолении технических барьеров в торговле и развитии экономики страны, созданию качественной инфраструктуры в соответствии с европейскими и международными стандартами, строительству зданий в соответствии с мировыми стандартами и увеличению возможностей выпускаемой продукции на международном рынке, внедрению инноваций, получению технической помощи от Европейского Союза в области обучения.
На встрече было отмечено, что между Агентством «Узстандарт» и Европейской организацией по стандартизации (CEN) было подписано соглашение о сотрудничестве, которое обеспечит доступ к стандартам Европейской организации по стандартизации (CEN) и их широкое использование.
По результатам онлайн-диалога была достигнута договоренность об организации онлайн-встреч и широкомасштабного постоянного сотрудничества с техническими экспертами Европейской организации по стандартизации (CEN) по вопросам эффективного внедрения европейских стандартов.