Koreya sayyohlik agentliklari uyushmasi bilan hamkorlik o‘rnatildi
O‘zbekiston Respublikasining Koreya Respublikasidagi elchixonasi ikki mamlakat o‘rtasida sayyohlar almashinuvini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va Janubiy Koreya Sayyohlik agentliklari uyushmasi (KATA) vakillari o‘rtasida videokonferensiya tashkil etildi.
Tadbirda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Ulug‘bek Aʼzamov, KATA raisi Chang Xi Ox, uyushmaning masʼul xodimlari, shuningdek Koreyaning “Hana Tour” va “Modetour” kabi yetakchi turoperatorlari vakillari ishtirok etishdi. KATA raisi Chang Xi Oh koronavirusning salbiy asoratlarini bartaraf etishda birgalikda harakat qilish muhimligini taʼkidlar ekan, Koreya sayyohlik kompaniyalarining ikki mamlakat o‘rtasida sayyohlik almashinuvini tiklash uchun O‘zbekiston bilan faol hamkorlik qilishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, jumladan O‘zbekiston Prezidentining 2020-yil 19-iyundagi «Turizm sohasini sanitariya-epidemiologik xavfsizlikning kuchaytirilgan rejimi talablariga qatʼiy rioya qilgan holda rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 4755-sonli qarori ijrosini taʼminlash doirasida mamlakatimizda turizm sohasini tiklash yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar hamda “Uzbekistan. Safe travel Guaranteed” («O‘zbekiston. Xavfsiz sayohat KAFOLATLANGAN») sanitariya-epidemiologik xavfsizlik tizimini yuqori baholashdi.
Tadbir davomida koreyalik sayyohlar orasida O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatini targ‘ib qilish maqsadida xavfsiz turizm tizimini joriy etish hamda reklama-marketing faoliyatini jadallashtirish bo‘yicha hamkorlik yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi. Muzokaralar yakuniga ko‘ra, turizm sohasida uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun huquqiy asos bo‘lib xizmat qiluvchi ikki tomonlama shartnomani imzolash masalasini ko‘rib chiqishga doir kelishuvga erishildi.

Установлено сотрудничество с Корейской ассоциацией туристических агентств
30 июня Посольством Республики Узбекистан в Республике Корея организованы переговоры в формате видеоконференцсвязи между Государственным Комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма (Госкомтуризма) и Корейской ассоциацией туристических агентств (КАТА) в целях установления сотрудничества по развитию туристского обмена между двумя странами.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Госкомтуризма Улугбек Азамов, председатель КАТА Чанг Хи Ох, ответственные сотрудники данной ассоциации, а также представители ведущих туроператоров Кореи, такие как «Hana Tour» и «Modetour». Подчеркнув о важности совместных усилий по преодолению негативных последствий коронавируса, председатель КАТА Чанг Хи Ох сообщил о готовности корейских туристических компаний активно сотрудничать с Узбекистаном в целях возобновления туристического обмена между двумя странами.
Участники мероприятия высоко оценили предпринимаемые в Узбекистане меры по развитию сферы туризма, в том числе в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2020 года №4755 «О дополнительных мерах по развитию сферы туризма при строгом соблюдении требований усиленного режима санитарно-эпидемиологической безопасности», в соответствии с которым будет внедрена система санитарно-эпидемиологической безопасности «Uzbekistan. Safe travel Guaranteed» («Узбекистан. Безопасное путешествие гарантировано»).
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями касательно направлений сотрудничества по внедрению системы безопасного туризма и активизации рекламно-маркетинговой деятельности в целях продвижения туристического потенциала Узбекистана среди корейских путешественников. По итогам переговоров достигнута договоренность о проработке вопроса подписания двустороннего соглашения, которое послужит нормативной базой для налаживания долгосрочного сотрудничества в сфере туризма.
Для справки: Основанная в 1991 г. ассоциация КАТА представляет интересы более 2 тыс. корейских компаний, осуществляющих деятельность в сфере туризма. В состав ассоциации также входят специальные члены из числа представителей ведомств, местных органов власти и ведущих авиакомпаний Республики Корея, таких как «Korean Air» и «Asiana Airlines», а также филиалы зарубежных туристических организаций.