Koreya Milliy assambleyasi spikerining o‘rinbosari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 7-iyul kuni O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Seulga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov hamda Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi spikerining o‘rinbosari Kim Sang Xi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar sheriklikni nazarda tutgan holda parlament diplomatiyasini izchil kengaytirish va O‘zbekiston bilan Koreya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni jadal rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro chora-tadbirlar ko‘rish muhimligi qayd etildi. Har ikki mamlakatning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatuvchi o‘zaro hamkorlikning strategik ahamiyati ta’kidlandi.
Shu nuqtai nazardan har ikki mamlakat parlamentlarida tashkil etilgan do‘stlik va hamkorlik uyushma va guruhlarining alohida muvofiqlashtiruvchi roli ham qayd etildi.
Birgalikda yangi tashabbus va loyihalarni ishlab chiqish hamda amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston hukumati nomidan Koreya bilan savdo, investitsiya, moliya, ta’lim, ilm-fan, tibbiyot sohalaridagi hamkorlik ko‘lamini yanada oshirishga katta qiziqish bildirildi. Shu nuqtai nazardan Koreya tomoni O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi tashabbusi doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi. Shuningdek, bu jarayon O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish dinamikasiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi ham ta’kidlandi.
Ijro etuvchi hokimiyat faoliyati ustidan parlament nazoratini mustahkamlashni ta’minlovchi shuningdek, davlatning biznes va investorlar bilan munosabatlarini tartibga soluvchi ilg‘or qonunchilik mehanizmlaridan foydalanish maqsadida Koreya huquqshunoslik tajribasini yaqindan o‘rganishga kelishib olindi.
Erishilgan kelishuvlarni samarali amalga oshirish, shuningdek, o‘zaro hamkorlik shakllari va mexanizmlarini yanada takomillashtirish maqsadida har ikki mamlakat parlamentlari va hukumatlarining sa’y-harakatlarini birlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Проведена встреча с заместителем спикера Национальной ассамблеи Кореи
7 июля текущего года в рамках пребывания правительственной делегации Узбекистана в г.Сеуле была проведена встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Спикера Национальной Ассамблеи Республики Корея Ким Санг Хи.
В ходе диалога была подчеркнута важность принятия взаимных мер по последовательному расширению парламентской дипломатии и интенсивному развитию многопланового сотрудничества Узбекистана и Кореи, имея в виду торгово-экономическое, инвестиционное и культурно-гуманитарное партнерство. Отмечен особый характер стратегического взаимодействия двух стран, оказывающего положительное влияние на их экономическое и социальное развитие.
В данном контексте отдельно отмечалась особая координирующая роль, возложенная на созданные в парламентах обеих стран ассоциации и группы дружбы и сотрудничества.
От лица Правительства Узбекистана была выражена твердая заинтересованность в дальнейшем наращивании масштабов взаимодействия с Кореей в сферах торговли, инвестиций, финансов, образования, науки, медицины, имея в виду разработку и реализацию новых совместных инициатив и проектов. В данном контексте корейской стороной были высоко оценены меры, предпринимаемые в рамках инициативы по вступлению Узбекистана в ВТО, а также отмечено, что данный процесс окажет положительное влияние на динамику дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества Узбекистана и Кореи.
Было обговорено, что узбекской стороной будет рассмотрен опыт законотворчества Кореи, имея в виду заимствование передовых законодательных механизмов, обеспечивающих усиление парламентского контроля за деятельностью исполнительной ветви власти, а также регулирующих взаимоотношения государства с бизнесом и инвесторами.
Была достигнута договоренность об объединении усилий парламентов и правительств обеих стран как в целях эффективной реализации уже достигнутых договоренностей, так и в рамках дальнейшего совершенствования форм и механизмов взаимодействия.