Farg‘ona viloyatida turizm qishloqlari va mahallalarini yaratish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda
2020-07-07 | Turizm
Farg‘ona viloyatining turizm salohiyatiga ega bo‘lgan maskanlariga "Turizm qishlog‘i" va "Turizm mahallasi" maqomlarini berish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining hududiy boshqarmasi, viloyatning shahar va tuman hokimliklari hamda boshqa mutasaddi tashkilotlar vakillaridan iborat ishchi guruh tomonidan Rishton tumanining “Chinigaron” va “Miskin” mahallalari, Oltiariq tumanining “Qiziltepa” qishlog‘i, Farg‘ona tumanining “Satkak”, “Avval” va “Vodil” qishloqlari hamda Marg‘ilon shahrining “Yorqin” mahalla fuqarolar yig‘ini hududlari o‘rganildi.
Shuni taʼkidlash joizki, yuqorida qayd etilgan hududlarning har birida o‘ziga xos afzalliklari va o‘ziga jalb etadigan turizm salohiyati mavjud. Jumladan, Rishton tumani o‘zining kulolchilik sanʼati bilan xorijiy va mahalliy sayyohlarni o‘ziga chorlasa, “Satkak”, “Avval”, “Vodil” kabi qishloqlar so‘lim bahavo tabiati va ziyoratgohlari bilan, “Qiziltepa” qishlog‘i tibbiyot turizmi salohiyati va uzumzorlari bilan tashrif buyuuruvchilarni jalb etadi.
Viloyatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 7-avgustdagi "Oilaviy mehmon uylari faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida"gi 631-sonli qarorini amalda bajarish, aholi bandligini taʼminlash, qishloq joylarda kichik tadbirkorlikni rivojlantirish doirasida muayyan hududlarning mahalliy aholisi o‘rtasida oilaviy mehmon uylarini tashkil etish tartibi bo‘yicha tushuntirish ishlari va keng targ‘ibot-tashviqot tadbirlari o‘tkazildi.
Shu bilan birga, alohida eʼtibor qilish lozimki, istiqbolda mazkur qishloq va mahallalarda "Turizm qishloqlari" va "Turizm mahallalari"ni tashkil etilishi va u yerlarda oilaviy mehmon uylari, ovqatlanish shahobchalari, kulolchilik muzeylari, dam olish maskanlari va sanatoriylar yaratilishi hisobiga hududda istiqomat qiluvchi aholi ish bilan bandligi taʼminlanadi va viloyatga nafaqat mahalliy sayyohlar balki xorijiy sayyohlar oqimi oshishiga sabab bo‘ladi. O‘rganish davomida belgilangan hududlardagi mahalla faollari bilan muloqot o‘tkazildi hamda mavjud muammo va takliflar atroflicha o‘rganildi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-6-iyun kunlari Farg‘ona viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlar va kengaytirilgan tarzda o‘tkazilgan yig‘ilishining 42-sonli bayonida belgilangan topshiriq ijrosini taʼminlash doirasida amalga oshirildi.

В Ферганской области ведутся работы по созданию туристических кишлаков и махаллей
Ведется масштабная работа по присвоению статуса «Туристический кишлак» и «Туристическая махалля» кишлакам и махаллям Ферганской области, имеющим туристический потенциал.
В частности, рабочей группой в составе представителей областного управления Государственного комитета по развитию туризма, городских и районных хокимиятов и других должностных лиц области, изучены территории махаллей «Чинигарон» и «Мискин» Риштанского района, кишлака «Кызылтепа» Олтиарикского района, кишлаков «Саткак», «Аввал» и «Водил» Ферганского района, а также махалли «Ёркин» города Маргилан.
Следует отметить, что каждый из перечисленных регионов имеет свои преимущества и туристический потенциал. В частности, Риштанский район привлекает иностранных и местных туристов своими изделиями из керамики, кишлаки «Саткак», «Аввал» и «Водил» красивой природой и святынями, кишлак «Кызылтепа» потенциалом медицинского туризма и виноградными полями.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2018 года № 631 «Об организации деятельности семейных гостевых домов», в целях обеспечения занятости населения, развития малого бизнеса в сельской местности, среди местных жителей проведены разъяснительные работы и широкие пропагандистские мероприятия по организации семейных гостевых домов.
Вместе с этим, следует отметить, что в будущем в этих кишлаках и махаллях будут созданы «Туристические кишлаки» и «Туристические махалли», а также семейные гостевые дома, рестораны, музеи керамических изделий, зоны отдыха и санатории. Будет обеспечена занятость населения и увеличится поток не только местных, но и иностранных туристов в регион. В ходе исследования состоялся диалог с активистами махалли в обозначенных регионах, детально изучены существующие проблемы и предложения.
Данное мероприятие было проведено в рамках задач, поставленных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Ферганскую область 5-6 июня 2020 года и задач изложенных в протоколе расширенного совещания № 42.