YXHTning raqamli texnologiyalar davrida korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha konferensiyasi haqida
2020-yil 6-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Sherzod Asadov “Raqamli texnologiyalar davrida samarali boshqaruv va korrupsiyaga qarshi kurash: shaffoflik, yaxlitlik va hisobdorlik tamoyillarini mustahkamlash” mavzusida yuqori darajadagi konferensiyada ishtirok etdi. Tadbir Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) tomonidan videokonferensaloqa shaklida tashkil etildi.
Tadbirda YXHTning amaldagi raisi, Albaniya Respublikasi Bosh vaziri va Yevropa va tashqi ishlar vaziri Edi Rama, YXHT Bosh kotibi Tomas Greminger, BMT Bosh kotibining o‘rinbosari – BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi ijrochi direktori Gada Vali, YXHT ishtirokchi mamlakatlari va xalqaro tuzilmalar vakillari ishtirok etdi.
Konferensiya davomida davlat tuzilmalarining hisobdorligini kuchaytirish, korrupsiyaga qarshi kurashda raqamli texnologiyalar, innovatsiyalar, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyatining rolini oshirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘rinbosari konferensiya ishtirokchilariga mamlakatimizda barcha sohalarda korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganligi to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Sherzod Asadov O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurash davlat siyosati darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi. Mamlakat rahbariyati tashkiliy-huquqiy mexanizmlarni takomillashtirish, aholining huquqiy madaniyatini mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi kurashda OAV va fuqarolik jamiyatining rolini oshirishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Shu munosabat bilan yaqinda ushbu sohada davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun maxsus vakolatli organ bo‘lgan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tashkil etilganligi qayd etildi.

О конференции ОБСЕ по борьбе с коррупцией в цифровую эпоху
6 июля 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов принял участие в конференции высокого уровня на тему «Эффективное управление и борьба с коррупцией в цифровую эпоху: укрепление принципов прозрачности, целостности и подотчетности», организованной Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в формате видеоконференцсвязи.
В мероприятии прияли участие действующий Председатель ОБСЕ, Премьер-министр и министр по делам Европы и иностранных дел Республики Албания Эди Рама, генеральный секретарь ОБСЕ Томас Гремингер, заместитель генерального секретаря ООН – исполнительный директор Управления ООН по наркотикам и преступности Гада Вали, представители стран-участниц ОБСЕ и международных структур.
Состоялся обмен мнениями по вопросам усиления подотчетности государственных структур, повышения роли цифровых технологий, инноваций, СМИ и гражданского общества в борьбе с коррупцией.
Заместитель главы МИД Узбекистана проинформировал участников конференции об осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформах, направленных на предотвращение коррупции во всех сферах жизни.
Шерзод Асадов подчеркнул, что в Узбекистане борьба с коррупцией возведена в ранг государственной политики. Руководством страны уделяется особое внимание совершенствованию организационно-правовых механизмов, укреплению правовой культуры населения, повышению роли СМИ и гражданского общества в противодействии коррупции.
В этой связи, недавно было создано Агентство по противодействию коррупции, которое является специально уполномоченным органом по разработке и реализации государственной политики в данной области.