Iqtisodiy jinoyatlarning sodir etilishiga sabab boʻluvchi omillar muhokama qilindi
Sirdaryo viloyati prokuraturasi tomonidan hududda sodir etilayotgan iqtisodiy jinoyatlarni oʻz vaqtida aniqlash, ularga chek qoʻyish, bunga imkoniyat yaratuvchi sabab va omillarni oʻrganib, uning oqibatlarini bartaraf etish yuzasidan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda viloyat iqtisodiy sudi, ichki ishlar, soliq idoralari vakillari va tadbirkorlar ishtirok etdi.
Davlatimiz tomonidan tadbirkorlik subyektlarining erkin faoliyat yuritishlari uchun bir qator qulayliklar yaratib berilayotgan boʻlsada, ayrim tadbirkorlik niqobi ostida ish yuritayotgan kimsalar tomonidan berilgan imtiyoz va vakolatlardan toʻgʻri foydalanmasdan, qonunda belgilangan talab va qoidalarni bajarmay, soliq va boshqa toʻlovlarni toʻlamasdan, iqtisodiy jinoyatlar sodir etish holatlari afsuski uchrab turibdi.
Viloyat prokurori rahbarligidan oʻtgan yigʻilishda, tadbirkorlar uchun yaratib berilgan imtiyoz va qulayliklarni suiisteʼmol qilish holatlari mavjudligi, tadbirkorlar tomonidan sodir etilayotgan iqtisodiy jinoyatlarni oʻz vaqtida aniqlash, ularga chek qoʻyish, bunga imkoniyat yaratuvchi sabab va omillarini oʻrganib, oqibatlarini bartaraf etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
– Oʻtgan bir yarim yil davomida 8 nafar tadbirkorlik subyektlari tomonidan oʻzlashtirish, soliq va boshqa majburiy toʻlovlardan boʻyin tovlash hamda savdo va xizmat koʻrsatish qoidalarini buzish kabi iqtisodiy jinoyatlar sodir etilib, ular tomonidan davlat manfaatlariga 7 milliard 425 million soʻmlik zarar yetkazildi, – deydi Sirdaryo viloyati prokurori Ravshan Masharipov. – Xususan, Mirzaobod tumanida roʻyxatdan oʻtgan “Murodjon Xolding”, “Berdiyor Burxonov Omadi” masʼuliyati cheklangan jamiyatlar hamda “Black Star of trade Good” xususiy korxonasi tomonidan byudjetga toʻlanishi lozim boʻlgan qoʻshilgan qiymat soligʻini qasddan yashirganligi va pul mablagʻlarini bank kassasiga topshirmaganligi aniqlangan. Hozirda mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Yigʻilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan mutasaddi rahbarlarning tushuntirish va izohlari eshitilib, bu borada qonun buzilish holatlarini bartaraf qilish yuzasidan tegishli qaror qabul qilindi.

Обсуждены факторы экономических преступлений
Сырдарьинской областной прокуратурой проведено заседание, посвященное своевременному выявлению и предотвращению совершенных в регионе экономических преступлений, изучению факторов и причин для их совершения, устранению последствий.
В заседании приняли участие представители областного экономического суда, налоговых органов, органов внутренних дел и предприниматели.
Несмотря на то, что государство предоставляет ряд возможностей для свободной работы субъектов предпринимательства, к сожалению, некоторые граждане, ведущие деятельность под маской предпринимательства, не выполняют предусмотренные в законе требования и правила, не используют правильно предоставляемые льготы и возможности, не осуществляют налоговые и другие платежи, совершая тем самым экономические преступления.
На заседании, прошедшем под руководством прокурора области, подробно обсуждались случаи злоупотребления созданными для предпринимателей льготами и удобствами, вопросы своевременного выявления, устранения совершаемых предпринимателями экономических преступлений, изучения причин и факторов их возникновения.
– За истекшие полтора года 8 предпринимателями совершены такие экономические преступления, как неуплата налогов и других обязательных платежей, нарушение правил торговли и обслуживания, интересам государства ими нанесен ущерб в размере 7 миллиардов 425 миллионов сумов, – говорит прокурор Сырдарьинской области Равшан Машарипов. – В частности, зарегистрированными в Мирзаабадском районе обществами с ограниченной ответственностью «Муроджон Холдинг», «Бердиёр Бурхонов Омади», а также частным предприятием “Black Star of trade Good” умышлено был скрыт обязательный к выплате в бюджет налог на добавленную стоимость, денежные средства не были переданы в банковскую кассу. Сейчас по данным обстоятельствам возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведется предварительное следствие.
На заседании заслушаны разъяснения и комментарии ответственных руководителей по внесенным в повестку дня вопросам, принято соответствующее постановление по устранению случаев нарушения закона.