Turkiya Elchisi bilan uchrashuv
2020-yil 2-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Turkiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Mehmet Sureyya Er bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida mintaqaviy xavfsizlik masalalari, xususan Afg‘onistondagi joriy vaziyat muhokama qilindi.
Tinchlik muzokaralari jarayonini boshlashning muhimligi, shuningdek, Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent konferensiyasi, “Osiyo yuragi - Istanbul jarayoni” forumi va boshqalar afg‘on muammosini hal qilishda hamda Afg‘onistonning ijtimoiy va iqtisodiy infratuzilmasini butun afg‘on xalqi manfaati uchun tiklanishida tutgan o‘rni qayd etildi.
Turkiya tomoniga tinchlik siyosiy jarayonni boshlashiga ko‘maklashish bo‘yicha O‘zbekiston tomonidan ko‘rilayotgan choralar, shuningdek, Afg‘onistonda amalga oshirilayotgan transport-kommunikatsiya loyihalari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shuningdek, Afg‘onistonni koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkorlik masalasi muhokama qilindi.
Afg‘oniston yo‘nalishi bo‘yicha o‘zaro yaqin hamkorlik qilish, xususan, ushbu mamlakatda inqirozni tinch yo‘l bilan hal etishning maqbul yo‘llarini topish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

2 июля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики Мехметом Суреййя Эром.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены вопросы региональной безопасности, в частности нынешняя ситуация вокруг Афганистана.
Отмечена важность запуска мирного переговорного процесса, а также роль Ташкентской конференции по Афганистану, форума «Сердце Азии – Стамбульский процесс» и др. в деле урегулирования афганской проблемы и восстановления социально-экономической инфраструктуры ИРА в интересах всего афганского народа.
Турецкая сторона была проинформирована о предпринимаемых Узбекистаном мерах по содействию запуску мирного политического процесса, а также реализуемых транспортно-коммуникационных проектах в ИРА.
Стороны также обсудили вопрос взаимодействия по поддержке Афганистана в борьбе против пандемии коронавируса.
Была достигнута договоренность о продолжении тесного двустороннего взаимодействия на афганском направлении, в частности в вопросах поиска оптимальных путей мирного разрешения кризиса в этой стране.