Toshkent shahrining barqarorlik strategiyasi: o‘rganish, tahlil va xulosalar
Toshkent shahar hokimligida “Toshkent shahrining barqarorlik strategiyasi bo‘yicha tavsiyalar” mavzusida videokonferentsiya bo‘lib o‘tdi.
Onlayn tarzda tashkil etilgan uchrashuvda Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari Davron Hidoyatov, Jahon bankining infratuzilma bo‘yicha katta iqtisodchisi va loyiha rahbari Aksel Braymler, shuningdek, Jahon banki, Ove Arup & Partners International Ltd., Deltares, IKS xalqaro kompaniyalari vakillari, hokimlikning mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari Davron Hidoyatov uchrashuvni tashkil etishdan asosiy maqsad 2020 yil fevral oyida erishilgan kelishuvga asosan yo‘lga qo‘yilgan texnik hamkorlikning holatini, shu jumladan, Toshkentga ta’sir o‘tkazayotgan salbiy omillarni (shok va stresslar) muhokama qilishdan iboratligini ma’lum qildi.
Shuningdek, konferentsiya bu yo‘nalishdagi diagnostikaning ba’zi natijalarini tasdiqlash, kelgusi ishlarni muhokama qilish, COVID-19 sharoitida ish olib borish yo‘llarini belgilash uchun qulay imkoniyat bo‘ldi.
Jahon bankining infratuzilma bo‘yicha katta iqtisodchisi va loyiha rahbari Aksel Braymler hozirgi global pandemiya sharoitiga qaramay, o‘zaro hamkorlik doirasidagi ishlar bir maromda ketayotganini, belgilangan rejalar o‘z vaqtida bajarilayotganini, ta’kidladi.
Ove Arup & Partners International Ltd. kompaniyasining direktori doktor Metyu Fri ishtirokchilarni bajarilgan ishlar taqdimoti bilan tanishtirib, ushbu ishlar Jahon banki boshchiligidagi Ove Arup & Partners International Ltd., Deltares, IKS kompaniyalari jamoaviy harakatining samarasi ekanligini ta’kidladi. Doktor Fri anjuman ishtirokchilarini loyiha bosqichlari bilan tanishtirib, uning birinchi bosqichi, ya’ni diagnostikaning ilk natijalari yakuniga yetganini, hozirda Toshkentning raqamli modeli ishlab chiqilganligini ma’lum qildi. Loyihaning keyingi bosqichlari barqarorlik diagnostikasi, barqarorlik bo‘yicha tavsiyalar, harakatlar rejasi va investitsion rejalardan iborat ekanligini bildirib, loyiha 2020 yilning yakuniga qadar to‘liq amalga oshirilishi ko‘zda tutilganligini eslatib o‘tdi.
Shuningdek, doktor Fri ishtirokchilarni Toshkentning raqamli modeli bilan tanishtirib, ushbu model nafaqat mazkur loyihada, balki hokimlik tomonidan boshqa maqsadlarda, masalan, bosh reja uchun foydalanilishi mumkinligini ta’kidladi. Shu bilan birga poytaxtimiz barqarorligi uchun zarur bo‘lgan taklif va tavsiyalar bilan tanishtirdi.
Videomuloqot yakunida Davron Hidoyatov chet ellik hamkorlarga tashkil qilingan anjuman uchun minnatdorlik bildirib, katta ish bajarilganini, kelgusida yana hamkorlikda qilinadigan ishlar ko‘pligini, shu bilan birga berilgan ma’lumotlarni batafsil o‘rganish zaruriyati mavjudligini ta’kidladi. Shuningdek, umumjahon pandemiyasi ko‘pchilik davlatlar bunday katta hajmdagi bemorlar oqimiga tayyor emasligini ko‘rsatganligi sababli zilzila va suv toshqinidan tashqari, shahar rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan boshqa omillar - masalan infratuzilmaning eskirishi, aholi soni o‘sishi, sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish, jamoat transportini rivojlantirish kabilarni inobatga olish zarurligini ta’kidladi. Hokimlik xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikka, barcha ma’lumotlarni to‘liq va o‘z vaqtida taqdim qilishga tayyorligini bildirdi.

Онлайн-встреча «Рекомендации по стратегии стабильности города Ташкента»
В хокимияте города Ташкента прошла видеоконференция на тему «Рекомендации по стратегии стабильности города Ташкента».
В онлайн-встрече приняли участие заместитель хокима города Ташкента Даврон Хидоятов, руководитель проекта и старший экономист по инфраструктуре Всемирного банка Аксель Браймлер, представители международных компаний Ove Arup & Partners International Ltd., Deltares, IKS, а также ответственные сотрудники хокимията.
Заместитель хокима города Ташкента Даврон Хидоятов сообщил, что целью встречи является обсуждение прогресса в реализации технического сотрудничества с момента начала работы в феврале этого года, в том числе в отношении предоставления предварительных результатов диагностики различных стрессов, которым подвергается Ташкент.
Встреча также стала удобной возможностью подтвердить некоторые результаты диагностики и обсудить предлагаемые последующие шаги и работу в свете пандемии COVID-19.
Руководитель проекта и старший экономист по инфраструктуре Всемирного банка Аксель Браймлер сообщил, что, несмотря на нынешние условия глобальной пандемии, работы в рамках взаимного сотрудничества стабильно продвигаются, а намеченные планы своевременно выполняются.
Директор компании Ove Arup & Partners International Ltd. доктор Мэтью Фри ознакомил участников с презентацией, посвящённой проделанной работе, ставшей результатом командных усилий компаний Ove Arup & Partners International Ltd., Deltares, IKS под руководством Всемирного банка. Доктор Фри расссказал участникам конференции об этапах проекта и сообщил, что первый этап — то есть первые результаты диагностики — уже подошел к концу. Следующие этапы включают диагностику стабильности, рекомендации по стабильности, стратегию действий и инвестиционные планы, которые предусмотрено полностью завершить к концу 2020 года. Также доктор Фри ознакомил присутствующих с цифровой моделью Ташкента и отметил, что она может быть использована хокимиятом не только в рамках проекта, но и в других целях, например, при разработке генерального плана. Кроме того, он ознакомил присутствующих с рекомендациями и предложениями, важными для стабильного развития столицы.
В конце встречи Даврон Хидоятов выразил благодарность партнёрам за организованную конференцию и отметил, что уже выполнен большой объём работ, ещё многое предстоит сделать в будущем и, вместе с тем, необходимо досконально изучить предоставленные сведения. Также, учитывая, что всемирная пандемия показала неготовность большинства стран к такому большому потоку заболевших, он отметил необходимость изучить и учесть, помимо возможных землетрясения и потопа, и иные факторы, – например, устаревание инфраструктуры, рост населения, усовершенствование системы здравоохранения, развитие общественого транспорта – которые могут подействовать на развитие города. Он выразил готовность хокимията к сотрудничеству с международными организациями, а также предоставлению всех необходимых сведений своевременно и в полном объёме.