O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida siyosiy-iqtisodiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2020-yilning 23-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar, investitsiyalar va tashqi savdo vazirlari o‘rinbosarlari hamda Turkmaniston tashqi ishlar, savdo va tashqi iqtisodiy aloqalar vazirlari o‘rinbosarlari ishtirokida videokonferensaloqa shaklida O‘zbekiston-Turkmaniston siyosiy-iqtisodiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
So‘nggi yillarda davlatlar rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi va doimiy qo‘llab-quvvatlashi sababli O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilib, barqaror rivojlanib borayotganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, ishtirokchilar davlat tuzilmalari, hududlar va ikki mamlakatning ishbilarmon doiralari o‘rtasida muvaffaqiyatli hamkorlik qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo komissiyasi, Ishbilarmonlik kengashi kabi muloqot shakllarining imkoniyatlaridan foydalanish muhimligini ta’kidladilar. Ikki mamlakat o‘rtasida chegaraoldi savdo zonasini yaratish, eksport qilinayotgan tovarlar va xizmatlar nomenklaturasi va miqdorini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Tomonlar transport, transport kommunikatsiyalari va tranzit sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, suv-energetika muammolarini hal etishda o‘zaro hamkorlikni kengaytirish zarurligiga kelishib oldilar.
Shuningdek, siyosiy, madaniy va gumanitar sohalardagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.

2020-06-24 | Economics
On June 23, 2020, Uzbekistan – Turkmenistan political and economic consultations took place with participation of Deputy Ministers of Foreign Affairs, Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and Deputy Ministers of Foreign Affairs, Trade and Foreign Economic Relations of Turkmenistan, via videoconference.
According to Uzbekistan MFA, participants focused on the importance of creating favorable conditions for successful interaction between state structures, regions and business circles of the two countries, as well as using the potential of such formats as joint Intergovernmental Uzbekistan – Turkmenistan Commission on trade, economic, scientific, technical and cultural cooperation and Business Council. The need for creating a border trade zone between the two countries and expanding the range and volume of goods and provided services was noted.
The parties agreed on the need for expanding cooperation in transport, transport communications and transit, as well as interaction in solving water and energy issues.
In addition, the parties discussed the current state and prospects for further development of bilateral and multilateral cooperation in political and cultural-humanitarian fields.