O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida siyosiy-iqtisodiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2020-yilning 23-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar, investitsiyalar va tashqi savdo vazirlari o‘rinbosarlari hamda Turkmaniston tashqi ishlar, savdo va tashqi iqtisodiy aloqalar vazirlari o‘rinbosarlari ishtirokida videokonferensaloqa shaklida O‘zbekiston-Turkmaniston siyosiy-iqtisodiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
So‘nggi yillarda davlatlar rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi va doimiy qo‘llab-quvvatlashi sababli O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilib, barqaror rivojlanib borayotganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, ishtirokchilar davlat tuzilmalari, hududlar va ikki mamlakatning ishbilarmon doiralari o‘rtasida muvaffaqiyatli hamkorlik qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo komissiyasi, Ishbilarmonlik kengashi kabi muloqot shakllarining imkoniyatlaridan foydalanish muhimligini ta’kidladilar. Ikki mamlakat o‘rtasida chegaraoldi savdo zonasini yaratish, eksport qilinayotgan tovarlar va xizmatlar nomenklaturasi va miqdorini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Tomonlar transport, transport kommunikatsiyalari va tranzit sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, suv-energetika muammolarini hal etishda o‘zaro hamkorlikni kengaytirish zarurligiga kelishib oldilar.
Shuningdek, siyosiy, madaniy va gumanitar sohalardagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.

Состоялись узбекско-туркменские политико-экономические консультации
23 июня 2020 года состоялись узбекско-туркменские политико-экономические консультации с участием заместителей министров иностранных дел, инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и заместителей министров иностранных дел и торговли и внешнеэкономических связей Туркменистана в формате видеоконференцсвязи.
Стороны подчеркнули, что, благодаря твердой политической воле и постоянной поддержке глав государств за последние годы, узбекско-туркменские отношения поднялись на качественно новый уровень и приобрели устойчиво растущий характер.
Участники также акцентировали внимание на важности создания благоприятных условий для успешного взаимодействия между государственными структурами, регионами и деловыми кругами двух стран, а также использования потенциала таких форматов, как совместная Межправительственная узбекско-туркменская комиссия по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству, Деловой совет. Была отмечена необходимость создания зоны приграничной торговли между двумя странами, расширения номенклатуры и объёмов поставляемых товаров и оказываемых услуг.
Стороны согласились о необходимости расширения сотрудничества в области транспорта, транспортных коммуникаций и транзита, а также взаимодействия в решении водно-энергетических вопросов.
Кроме того, стороны обсудили вопросы современного состояния и перспектив дальнейшего развития двустороннего и многостороннего сотрудничества в политической и культурно-гуманитарной областях.