Strategik sheriklikni mustahkamlash yoʻlida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi poytaxti Moskva shahriga tashrifi dasturining birinchi tadbiri oʻlaroq oliy darajadagi muzokaralar boʻldi.
Kremlda davlatimiz rahbarini Rossiya Prezidenti Vladimir Putin kutib oldi.
Suhbat chogʻida strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yana-da mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
Taʼkidlash joiz, Oʻzbekiston Prezidentining Rossiyaga davlat tashrifi bilan kelishi aynan shu kunlarga rejalashtirilgan edi. Ammo koronavirus pandemiyasi ushbu rejalarni oʻzgartirib yubordi, tadbir boshqa muddatga koʻchirildi.
Uchrashuv boshida Rossiya Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Buyuk Gʻalabaga bagʻishlangan tantanalarda ishtirok etish taklifini qabul qilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Vladimir Putin mamlakatimiz Qurolli Kuchlari vakillari mustaqil Oʻzbekiston tarixida ilk bor ertaga, 24-iyun kuni Qizil maydonda boʻlib oʻtadigan paradda ishtirok etishi haqida soʻz yuritar ekan, “bu oʻziga xos ittifoqchilik munosabatlarimizning yaqqol namoyishi” ekanini taʼkidladi.
Rossiya Prezidenti, shuningdek, Oʻzbekiston xalqi Gʻalabaga ulkan hissa qoʻshganini, yurtdoshlarimiz front ortida fidokorona mehnat qilganini, elimiz evakuatsiya qilinganlarni bagʻrikenglik bilan qabul qilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Toshkent shahrida Gʻalaba bogʻi tashkil etilgani alohida taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari, oʻz navbatida, Vladimir Putin va butun Rossiya xalqini ulugʻ ayyom bilan tabrikladi. «Bu – bizning umumiy tariximiz, umumiy gʻalabamiz”, - dedi Shavkat Mirziyoyev. Toshkentdagi Gʻalaba bogʻining Yodgorlik majmuasi fondini boyitish, shuningdek, Oʻzbekiston xalqining Gʻalabaga qoʻshgan hissasi toʻgʻrisida yana-da haqqoniy statistik maʼlumotlarni olish maqsadida arxiv materiallarini taqdim etishga tayyorlik namoyish etgani uchun Rossiya tomoniga minnatdorlik bildirildi.
Prezidentlar keyingi yillarda ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Jahon inqirozi oqibatlarining salbiy taʼsiriga qaramay, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi izchil oʻsmoqda. Xususan, oʻtgan yili ushbu koʻrsatkich 6,6 milliard dollarga yetgan. Joriy yilning ilk oylarida oʻzaro savdo hajmi qariyb 2 milliard dollarni tashkil etdi.
Ikki davlat yetakchi kompaniyalarining kooperatsiyasi kengaymoqda: bugungi kunda 2 mingga yaqin qoʻshma korxona faoliyat yuritmoqda, yurtimiz iqtisodiyotining barcha asosiy tarmoqlarini qamrab olgan holda qiymati 12 milliard dollardan ziyod boʻlgan yangi investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Umuman, Rossiyaning Oʻzbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 10 milliard dollardan oshdi.
Hamkorlikning yana bir ustuvor yoʻnalishi - fan va taʼlim sohalaridagi faol almashinuvlar. Keyingi bir necha yilda yurtimizda Rossiya yetakchi oliy taʼlim muassasalarining 7 ta filiali tashkil etildi. Ularning umumiy soni 10 taga yetdi. Rossiyaning yana 4 ta universiteti filiallarini ochish rejalashtirilgan.
Bunday oʻzaro manfaatli va samarali hamkorlikka koʻplab misollar keltirish mumkin.
Bu nafaqat savdo, investitsiyalar, transport va taʼlim, balki qishloq xoʻjaligi, fan va innovatsiyalar, sogʻliqni saqlash, madaniyat, turizm va boshqa muhim yoʻnalishlardir.
Davlat rahbarlari Oʻzbekiston-Rossiya munosabatlarining dolzarb masalalarini batafsil koʻrib chiqdilar.
Faol muloqotni davom ettirish hamda Hukumat rahbarlari darajasidagi Qoʻshma komissiya va Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida kelishuvlarni hayotga tatbiq etish muhimligi qayd etildi.
Ikki mamlakat hukumatlariga boʻlajak oliy darajadagi tashrifga puxta tayyorgarlikni davom ettirish, bunda yangi iqtisodiy dasturlar va ilgʻor investitsiya loyihalariga eʼtibor qaratish topshirildi.
Prezidentlar xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, boʻlajak uchrashuvlar rejasini, shu jumladan MDH va SHHTning navbatdagi sammitlariga tayyorgarlik koʻrish va ularni oʻtkazish borasida anglashib oldilar.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Vladimir Putinning uchrashuvi yakuniga yetdi.
Ertaga davlatimiz rahbari fashizm ustidan qozonilgan Buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Uzbekistan, Russia strengthen strategic partnership
Negotiations between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin has taken place in Moscow.
Russia’s President Vladimir Putin welcomed the President of Uzbekistan in Kremlin.
Issues of further strengthening strategic partnership and multifaceted cooperation were discussed during the conversation.
It should be noted that these days the state visit of the President of Uzbekistan to Russia was planned. However, the global spread of the coronavirus pandemic changed the plans, and the event was postponed to a later date.
The head of the Russian state thanked Shavkat Mirziyoyev for accepting the invitation to take part in the celebrations on the occasion of the Great Victory.
“This is confirmation of our special allied relations”, noted Vladimir Putin, speaking about the upcoming participation of representatives of Uzbekistan Armed Forces in the parade on June 24 on the Red Square for the first time in the history of independent Uzbekistan.
The President of Russia also noted the huge contribution of Uzbekistan to the Victory, the efforts of the rear troops, the generosity of our people, shown to the evacuated. The creation of the Victory Park in Tashkent was emphasized.
In turn, the President of Uzbekistan congratulated Vladimir Putin and the entire Russian people on a great holiday. “This is our common history, common victory”, – said Shavkat Mirziyoyev. Appreciation was expressed to the Russian side for the readiness to provide archival materials to enrich the fund of the Memorial Complex in Victory Park in Tashkent, as well as to establish more reliable statistics on the contribution of Uzbekistan people to the Victory.
The parties noted with deep satisfaction the dynamic development of bilateral relations in recent years.
Despite the negative impact of the effects of the global crisis, the trade turnover is showing steady growth. Last year it reached $6.6 billion. In the first months of this year, mutual trade amounted to about $2 billion.
The leading companies of the two countries are deepening cooperation: at present, these are 2 thousand joint ventures and new investment projects worth over $12 billion, covering all major sectors of the economy of Uzbekistan.
In general, Russian investments in the economy of Uzbekistan exceeded $10 billion.
Another priority area is the observed intensive scientific and educational exchange. Over the past few years, 7 branches of leading Russian higher education institutions have been opened in Uzbekistan. Their total number is already 10. The next step is to open branches of 4 more Russian universities.
And there are many of such examples of mutually beneficial and effective cooperation.
This is not only trade, investment, transport and education, but also agriculture, science and innovation, healthcare, culture, tourism and other important areas.
Heads of state considered in detail the current issues of Uzbekistan – Russian relations.
The importance of continuing an active dialogue and ensuring the practical implementation of the agreements within the framework of the Joint Commission at the level of the Heads of Government and Intergovernmental Commission was emphasized.
The governments of the two countries were instructed to continue the thorough preparation of the upcoming summit, drawing attention to new economic programs and breakthrough investment projects.
The leaders also exchanged views on the international and regional agendas. They agreed on a schedule of the upcoming high-level meetings, including the preparation and holding of the next CIS and SCO summits.
Thereupon, the meeting of Presidents Shavkat Mirziyoyev and Vladimir Putin has ended.
Tomorrow, the President of Uzbekistan will take part in celebrations marking the 75th Anniversary of the Great Victory over fascism.