MAHALLA VA OILA: Faoliyat tanqid qilindi. Natija nima boʻladi?
Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligida Toshkent viloyati mahallalarida “Obod xonadon”, “Obod koʻcha” va “Obod mahalla” mezonlarini amaliyotga joriy etish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilish oʻtkazildi.
Shuningdek, Namangan va Navoiy viloyatlari mahallalaridagi muammolarni bartaraf etish hamda ish uslubini tubdan oʻzgartirishda amalga oshirilishi lozim boʻlgan ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Yigʻilishda “Obod mahalla – obod koʻcha – obod xonadon” tamoyili asosida joylarda olib borilayotgan ishlarga tanqidiy baho berilib, mutasaddilarning bu boradagi maʼlumotlari tinglandi.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 9-iyundagi yigʻilish bayoni qabul qilingan boʻlib, shu asosda viloyat, tuman (shahar) hamda mahallalarda tuziladigan Ishchi guruhlarning tarkiblari, “Obod xonadon”, “Obod koʻcha”, “Obod mahalla” mezonlari, Harakatlar rejasi, chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi. Ammo shu vaqtga qadar Buxoro viloyatining Buxoro, Qorakoʻl, Romitan, Peshku tumanlari va Buxoro shahriga mazkur bayon va huquqiy hujjatlar yetib bormagan. Nuroniylar jamoatchilik kengashlarining aholiga murojaati Buxoro tumanidagi Shergaron, Qorakoʻl tumanidagi Xoʻjalar hamda Romitan tumanidagi birorta ham mahallaga yetkazilmagan.
Yigʻilish davomida asosiy maqsadi kam taʼminlangan, ehtiyojmand oilalarga koʻmak koʻrsatish, uy-joylarini taʼmirlash, yordamchi xoʻjalik binolarini qurishda koʻmaklashish boʻlgan mazkur tashabbus doirasidagi amaliy ishlar talab darajasida olib borilmayotgani, hududiy rahbarlar topshiriq ijrosiga yuzaki yondashayotgani tanqid qilindi. Samarqand, Fargʻona, Andijon, Toshkent, Navoiy viloyatlari hamda Toshkent shahridagi koʻcha va xonadonlarni obodonlashtirish borasidagi ishlarga chuqur tahliliy baho berildi.
Maʼlumotlarga koʻra, shu vaqtga qadar Payariq tumanida 1 ta, Toshkent shahri Mirzo Ulugʻbek tumanida 3 ta, Yakkasaroy tumanida 5 ta, Quva tumanidagi mavjud 65 ta mahallada 10 kun mobaynida bor-yoʻgʻi 29 xonadon taʼmirlangan, xolos.
Tadbirda Toshkent viloyatining Yangiyoʻl shahri, Yangiyoʻl, Chinoz, Quyi Chirchiq tumanlari masʼullari, sektor rahbarlarining Harakatlar rejasida belgilangan vazifalardan hanuz toʻla xabardor emasligi, mahallalardagi ehtiyojmand va kambagʻal oilalarning taʼmirlanadigan xonadonlari roʻyxati yetarli darajada shakllantirilmagani aytildi.
Shuningdek, Namangan viloyati Chust tumani boʻyicha 1931 oila kambagʻal oila sifatida roʻyxatga olingan boʻlsada, hanuzgacha ularni kambagʻallikdan chiqarish boʻyicha aniq choralar koʻrilmagan. Tumanda bugungi kunga qadar 78 qabriston va ziyoratgohning bor-yoʻgʻi 1 tasida obodonlashtirish ishlari bajarilgan xolos.
Tahlillarga koʻra, aholi bandligini taʼminlash borasida Navoiy viloyati Xatirchi, Konimex, Tomdi tumanlaridagi ishlar talab darajasida emas, Toshkent viloyatining Chinoz, Ohangaron tumanlarida 2 nafardan, Nurafshon shahri, Toshkent, Bekobod tumanlarida 3 nafardan, Boʻstonliqda 5 ta, Oqqoʻrgʻonda 6 nafar ishsiz aholi bandligi taʼminlangan boʻlsa, Yangiyoʻl shahrida bu borada mutlaqo ish qilinmagan.
Yigʻilishda mahallalarda aholini manzilli ishlanishi lozim boʻlgan qismi bilan amalga oshirilayotgan ishlar, voyaga yetmaganlar va yoshlar oʻrtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi qoniqarli darajada tashkil etilmayotgani taʼkidlandi.
Mamlakat boʻyicha jami jinoyat sodir etgan 862 shaxsning 303 nafari yoshlar hissasiga toʻgʻri kelmoqda.
Yigʻilishda fuqaro murojaatlari bilan ishlash tahlili haqida ham soʻz yuritildi. Xususan, 2020-yil 19-iyuniga qadar Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligiga jismoniy va yuridik shaxslardan jami 72 ming 56 murojaat kelib tushgan. Eng koʻp murojaat Qashqadaryo viloyatidan (12 ming 10), Toshkent shahridan (7 ming 985), Surxondaryo viloyatidan (7 ming 419), Samarqand viloyatidan (7 ming 278) boʻlgan. Baʼzi murojaatlarning koʻrib chiqilishi asossiz kechiktirilgan.

Что изменится после критики?
В Министерстве по поддержке махалли и семьи состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам внедрения в практику критериев “Обод хонадон” («Благоустроенный дом»), “Обод кўча” («Благоустроенная улица») и “Обод махалла” («Благоустроенная махалля») в махаллях Ташкентской области.
Состоялось обсуждение проблем в махаллях Намаганской и Навоийской области, их решения и коренного изменения методов работы.
Принят протокол заседания Кабинета Министров от 9 июня 2020 года, согласно которому утверждены составы рабочих групп, созданных в областях, районах, городах и махаллях, план действий, программа мер. Однако до настоящего времени этот протокол и правовые документы не дошли до Бухарского, Каракульского, Рамитанского, Пешкунского районов Бухарской области и Бухары. Обращения к гражданам Общественных советов старейшин не донесено до махалли "Шергарон" в Бухарском районе, махалли "Хужалар" в Каракульском районе и ни до одной махалли в Рамитанском районе.
Отмечена неэффективность работы, целью которой является оказание помощи малообеспеченным, нуждающимся семьям. Региональные руководители формально подходили к выполнению поручений. Дана глубокая аналитическая оценка работе по благоустройству улиц и домов в Самаркандской, Ферганской, Андижанской, Ташкентской, Навоийской областях и в Ташкенте.
Согласно данным, до настоящего времени в одной махалле в Пайарыкском районе, в трех махаллях Мирзо-Улугбекского района, в пяти махаллях Яккасарайского района Ташкента, 65 махаллях Кувинского района за 10 дней проделан ремонт всего лишь в 29 домах.
На мероприятии было сказано, что компетентные работники Янгиюля, Янгиюльского, Чиназского, Куйичирчикского районов Ташкентской области, руководители секторов до сих пор не полностью осведомлены о задачах, обозначенных в Плане действий, не на достаточном уровне сформирован список домов бедных семей в махаллях.
В Чустском районе Наманганской области 1931 семья зарегистрирована как бедная семья, но до сих пор не принято четких мер по выведению их из бедности. В районе до сегодняшнего дня всего на одном из 78 кладбищ и мест поклонения проведена благоустроительная работа. Не на должном уровне обеспечивают занятость населения в Хатырчинском, Конимехском, Томдинском районах Навоийской области, в Чиназском и Ахангаранском районе Ташкентской области. В каждом из них работой обеспечено по два человека. В Нурафшане, Ташкентском и Бекабадском районах – по три, в Бостанлыке – пять, в Аккургане – шесть безработных получили работу. В Янгиюле работа в этом направлении не проводилась вовсе.
На совещании отмечалось, что на неудовлетворительном уровне находятся адресная работа с предусмотренной частью населения в махаллях, профилактическая работа среди несовершеннолетних и молодежи. Из 862 преступлений по стране 303 приходится на долю молодежи.
Проанализирована работа с обращениями граждан. До 19 июня в Министерство по поддержке махалли и семьи от физических и юридических лиц поступило 72056 обращений. Наибольшее число обращений - из Кашкадарьинской области (12 010), Ташкента (7 985), Сурхандарьинской (7 419), Самаркандской (7 278) областей. Рассмотрение некоторых обращений проходило с задержкой без обоснованных на то причин.