Mehmonxona biznesini rivojlantirishda BAAning yetakchi mutaxassislari ko‘mak beradi
Mehmonxona sohasi O‘zbekiston iqtisodiyotning eng tezkor va muvaffaqiyatli rivojlanayotgan sohalaridan biri bo‘lib, yiliga 15-20 foizga o‘sib bormoqda.
Biroq koronavirus bilan bog‘liq vaziyat sabab bu biznes hozircha to‘liq tiklangani yo‘q. Shunday bo‘lsa-da, aynan shu inqiroz mehmonxona biznesida mavjud bo‘lgan asosiy kamchiliklarni ko‘rsatib, O‘zbekistonda ushbu sohaning rivojlanish yo‘llarini aniqlashga yordam berdi.
Har qanday inqiroz tezkor choralarni talab qiladi va ulardan biri sohadagi xorijlik ekspertlar bilan hamkorlikni kuchaytirishdir. 2020 yilning 16 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlanitirish davlat qo‘mitasi, Otelyerlar uyushmasi va “ATECA” xoldingi (BAA) o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekistonda mehmonxonalar va joylashtirish vositalarini rivojlantirish, ulardagi xizmatlar sifati va boshqaruv standartlarini yaxshilashga doir qo‘shma tashabbus va loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Xolding raisi Mishel Nobletnig ko‘p yillik tajribasi va uning jamoasidagi “ATECA” mutaxassislari malakasini inobatga olgan holda, uch tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi. Ular quyidagilardan iborat: - joylashtirish vositalarining zamonaviy boshqarish texnologiyalari va integrallashgan tizimlarini joriy qilish; - xalqaro standartlarga muvofiq mehmonxonalarning tasniflash tizimi va texnik xususiyatlarini takomillashtirishni joriy qilish (shu jumladan loyihalashtirish bosqichida); - O‘zbekistonning mehmonxona sektoridagi investitsiya imkoniyatlari va salohiyatni chet elda targ‘ib qilish, mamlakatga xalqaro mehmonxona tarmoqlarini jalb qilish; - mehmonxona va joylashtirish vositalari sohasi mutaxassislarining malakasini oshirish bo‘yicha trening va tadbirlarni tashkil qilish; - sohaning raqamli transformatsiyasinin qo‘llab-quvvatlaydigan innovatsion texnologik yechimlarni jalb qilish.
Dunyoda iqtisodiyotning global raqamlashtirilishi mehmondo‘stlik siyosatini yangi asoslarini yaratdi. BAA mutaxassislari bilan hamqorlikda O‘zbekistonda mehmonxona biznesi raqamlashtirishning yangi bosqichiga ko‘tariladi. Shuni alohida taʼkidlash joizki, pandemidyadan keyin turizm sohasining yangi voqeligi va sayyohlarni joylashtirishga bo‘lgan yangi talablarga moslashuv jarayonida O‘zbekistondagi mehmonxona biznesi va boshqa joylashtirish vositalariga konsultativ yordam berish tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘ladi.
Malumot uchun: Mishel Noblet taniqli mutaxassis bo‘lib, ko‘p yillar davomida “Le Meridien Hotels & Resorts” tarmog‘ini rivojlantirishga masʼul bo‘lgan. 2003-2013 yillar davomida Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika (MENA) mintaqasida 53 mehmonxonadan iborat tarmoqni boshqargan “HMH - Hospitality Management Holding” xoldingi (Dubay) bosh direktori va taʼsischi-hamkori sifatida faoliyat yuritgan.

Ведущие эксперты из ОАЭ помогут развить гостиничный бизнес
Гостиничная индустрия Узбекистана является одной из самых быстро и успешно развивающихся отраслей экономики, прирастая ежегодно на 15-20%.
Сегодня можно уверенно утверждать, что она устояла в период кризиса, но ещё не восстановилась полностью. Именно кризис обнажил основные проблемы гостиничного бизнеса, но он же помог определить и дальнейшие пути его развития в Узбекистане. Выход из кризиса требует незамедлительных своевременных решений. Одним из них является сотрудничество с экспертами в области гостиничной отрасли ОАЭ. 16 июня 2020г. подписан Меморандум о сотрудничестве между Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма, Ассоциацией Отельеров Узбекистана и Холдингом «ATECA» (ОАЭ).
Документ подразумевает реализацию совместных инициатив и проектов, направленных на развитие сферы гостеприимства и гостиничного бизнеса Узбекистана, повышение качества предоставляемых услуг и стандартов менеджмента. Принимая во внимание многолетний международный опыт председателя холдинга Мишеля Ноблет и его команды экспертов «ATECA», стороны определили важные направления трехстороннего сотрудничества: - внедрение современных технологий и интегрированных систем управления средствами размещения; - улучшение системы классификации и спецификации гостиниц в соответствии с международными стандартами, в том числе еще на этапе планирования сооружений; - продвижение инвестиционных возможностей гостиничного сектора Узбекистана за рубежом, привлечение в страну международных сетей отелей; - проведение специальных тренингов и мероприятий по повышению квалификации специалистов гостиничного сектора; - внедрение инновационных технологических решений, поддерживающих цифровую трансформацию в данной сфере. Глобальная цифровизация легла в основу новой политики Гостеприимства.
Благодаря сотрудничеству с экспертами ОАЭ гостиничный бизнес Узбекистана сможет выйти на новый уровень цифровизации. Следует отметить, что важным направлением сотрудничества сторон станет консультативное содействие гостиничному бизнесу и объемтам разрешения Узбекистана в адаптации к новым реалиям туриндустрии после пандемии и новым требованиям безопасности к размещению туристов с учетом передового зарубежного опыта.
Для справки: Мишель Ноблет является экспертом мирового уровня, долгие годы занимался развитием сети гостиниц и резорт-отелей «Le Meridien Hotels & Resorts», с 2003 по 2013 года был генеральным директором и партнером-основателем Холдинга «HMH – «Hospitality Management Holding» (Дубай), который управляет сетью из 53 гостиниц в регионе МЕNА (страны Ближнего Востока и Северной Африки).