2020-06-08 | Sog‘liqni saqlash
– Mamlakatimizda koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolar soni 4 ming 352 nafarga yetdi. 7-iyun kuni 86, kasallik qayd etilgandan buyon esa 3 ming 354 nafar, yaʼni 77 foiz bemor toʻliq sogʻaygan. Sogʻliqni saqlash vazirligi taqdim etgan maʼlumotga koʻra, shifoxonalarda 981 bemor davolanmoqda, 6 nafarining ahvoli ogʻir, 2 nafarining ahvoli oʻta ogʻir. 45 mingdan koʻproq fuqaro karantin tadbirlari bilan qamrab olingan. Ularning 22 mingga yaqini statsionar sharoitda karantinga joylashtirilgan.
Koronavirus kasalligi boʻyicha epidemik vaziyat oʻta murakkabligicha saqlanib turibdi. Kuni kecha qayd etilgan Toshkent shahridagi 195 nafar, Toshkent viloyatidagi 10 nafar, Xorazm viloyatidagi 8 nafar va Sirdaryo viloyatidagi 4 nafar bemor aholi orasidan qayd etilgan.
Bundan koʻrinib turibdiki, vaziyat murakkablashib bormoqda. Har birimiz koʻchaga chiqish, muloqotga kirishish orqali kasallanish ehtimolimiz borligini unutmasligimiz kerak. Karantin tadbirlariga toʻliq rioya qiling. Doka niqobda boʻling, muloqotlarda oraliq masofani saqlang, uyga qaytganingizdan keyin antiseptik vositalardan foydalaning.
Ming afsuski, aholi orasida bu kabi tavsiyalarga panja orasidan qarayotgan, befarq munosabatda boʻlayotganlar koʻpayib ketyapti. Vaziyat murakkablashib borayotganini bilib turibsiz. Uni ijobiy yoki salbiy tomonga oʻzgartirish har birimizning harakatimizga bogʻliq ekanini unutmang.

Official Statement: 217 coronavirus cases are registered among the population
Head of the State Inspection of Sanitary and Epidemiological Surveillance under the Cabinet of Ministers, Chief State Sanitary Inspector of the Republic of Uzbekistan Nurmat Otabekov:
– 4352 cases of coronavirus infected have been registered in the country. 86 patients have fully recovered on June 7, and in total 3354 (77 percent). According to the Ministry of Health, 981 patients are being treated in hospitals, 6 patients’ condition is serious, and two’s is critical.
More than 45 thousand citizens are quarantined. Almost 22 thousand of them are in a stationary condition.
The epidemiological situation in the country remains serious. 195 infected were registered yesterday in Tashkent, eight in Khorezm and four in Syrdarya regions were detected among the population.