2020-06-08 | Sog‘liqni saqlash
– Mamlakatimizda koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolar soni 4 ming 352 nafarga yetdi. 7-iyun kuni 86, kasallik qayd etilgandan buyon esa 3 ming 354 nafar, yaʼni 77 foiz bemor toʻliq sogʻaygan. Sogʻliqni saqlash vazirligi taqdim etgan maʼlumotga koʻra, shifoxonalarda 981 bemor davolanmoqda, 6 nafarining ahvoli ogʻir, 2 nafarining ahvoli oʻta ogʻir. 45 mingdan koʻproq fuqaro karantin tadbirlari bilan qamrab olingan. Ularning 22 mingga yaqini statsionar sharoitda karantinga joylashtirilgan.
Koronavirus kasalligi boʻyicha epidemik vaziyat oʻta murakkabligicha saqlanib turibdi. Kuni kecha qayd etilgan Toshkent shahridagi 195 nafar, Toshkent viloyatidagi 10 nafar, Xorazm viloyatidagi 8 nafar va Sirdaryo viloyatidagi 4 nafar bemor aholi orasidan qayd etilgan.
Bundan koʻrinib turibdiki, vaziyat murakkablashib bormoqda. Har birimiz koʻchaga chiqish, muloqotga kirishish orqali kasallanish ehtimolimiz borligini unutmasligimiz kerak. Karantin tadbirlariga toʻliq rioya qiling. Doka niqobda boʻling, muloqotlarda oraliq masofani saqlang, uyga qaytganingizdan keyin antiseptik vositalardan foydalaning.
Ming afsuski, aholi orasida bu kabi tavsiyalarga panja orasidan qarayotgan, befarq munosabatda boʻlayotganlar koʻpayib ketyapti. Vaziyat murakkablashib borayotganini bilib turibsiz. Uni ijobiy yoki salbiy tomonga oʻzgartirish har birimizning harakatimizga bogʻliq ekanini unutmang.

Официальное заявление: 7 июня 217 случаев заражения коронавирусом выявлены среди населения
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического благополучия при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор страны Нурмат Отабеков отмечает:
– В нашей стране число граждан, заразившихся коронавирусной инфекцией, достигло 4 352. 7 июня выздоровели 86, в общей сложности вылечились 3354, то есть 77 процентов. По сведениям Министерства здравоохранения, на лечении в клиниках находится 981 пациент, состояние шести оценивается как тяжелое, двух – крайне тяжелое. Карантинными мерами охвачены более 45 тысяч граждан. Около 22 тысяч находятся в стационарах.
Эпидемиологическая ситуация вокруг коронавируса в стране остается серьезной. Зарегистрированные вчера 195 случаев заражения в Ташкенте, восемь - в Хорезмской и четыре - в Сырдарьинской областях были обнаружены среди населения. Это свидетельствует об обострении ситуации. Каждый из нас должен помнить о потенциальном риске заражения на улице или во время беседы. Соблюдайте правила карантина. Носите маски, сохраняйте социальную дистанцию, дезинфицируйте руки!
К сожалению, среди населения увеличиваются случаи равнодушного отношения к этим советам и рекомендациям. Мы видим, что ситуация обостряется. Не забывайте, что изменение обстановки в положительную или отрицательную сторону зависит от наших действий.