Shavkat Mirziyoyev “Matonat madhiyasi” yodgorlik majmuasiga gul qoʻydi
Bugun mamlakatimizda Xotira va qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan gʻalabaning 75 yilligi keng nishonlanmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda oʻtkazilayotgan bayram tadbirlarida ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari 9-may kuni ushbu shonli sana munosabati bilan barpo etilgan Gʻalaba bogʻiga tashrif buyurdi.
Oʻzbekiston xalqi Ikkinchi jahon urushida gʻalabani taʼminlashga ulkan hissa qoʻshgan. Lekin bu jasoratni bor koʻlami bilan koʻrsatib beradigan yaxlit majmua yoʻq edi. Oʻtgan yili Prezidentimiz ulkan bogʻ barpo etib, xalqimiz qahramonligini abadiylashtirish tashabbusini ilgari surgan edi.
Shundan soʻng, ilmiy-ijodiy jamoatchilikning takliflari, xorijiy mamlakatlar tajribasi asosida badiiy-meʼmoriy konsepsiya ishlab chiqildi. Davlatimiz rahbari bu boradagi loyihalar bilan bir necha bor tanishdi. Toshkent shahrining Olmazor tumanida 12 gektardan ziyod joy ajratilib, ulkan qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi.
Gʻalaba bogʻi har biri alohida mavzuga ega boʻlgan ikki qismdan iborat. Birinchisida oʻzbekistonliklarning janglardagi ishtirokidan lavhalar, ikkinchisida front ortidagi respublikamiz hayoti aks etgan.
Prezidentimiz dastlab “Matonat madhiyasi” yodgorlik majmuasiga gulchambar qoʻydi.
Bu yodgorlik qandaydir badiiy obraz emas, unga hayotda boʻlgan voqea – moʻtabar ona va uning oilasi toʻgʻrisidagi haqiqat asos qilib olingan.
Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi Xonobod qishlogʻida yashagan Zulfiya aya Zokirova Ikkinchi jahon urushida bir emas, besh oʻgʻlidan – Isoqjon, Ahmadjon, Mamajon, Vahobjon, Yusufjon ismli aziz farzandlaridan judo boʻlgan. Uning toʻrt kelini beva, besh nabirasi yetim boʻlib qolgan. Kelinlari ham Zulfiya ayadan oʻrnak olib, oʻz oilasiga sodiq qolgan, boshqa turmush qurmagan.
Oʻtgan yilgi Xotira va qadrlash kunida davlatimiz rahbari Zulfiya Zokirova va uning frontdan qaytmagan besh oʻgʻli, sadoqatli kelinlari xotirasiga atab muhtasham haykal oʻrnatish hamda unga “Matonat madhiyasi” deb nom berish taklifini bildirgan edi. Bu tashabbusni jamoatchiligimiz qizgʻin qoʻllab-quvvatladi. Shu mavzuda maqolalar, sheʼrlar va badiiy film yaratildi.
Bugun Gʻalaba bogʻining markazida ushbu muazzam obida qad rostlab turibdi.
– Bu Oʻzbekistondagi barcha onalarga qoʻyilgan haykal, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Ushbu yodgorlik butun xalqimiz uchun qutlugʻ ziyoratgohga, oila, muhabbat, vafo va sadoqat timsoliga aylanib qoladi. Bu yerga kelgan yoshlar millatimizning qonida boʻlgan fazilatlarni anglab, ularni qadrlab yashashga intiladi.

Shavkat Mirziyoyev lays flowers at the Memorial Complex “Ode to Fortitude”
Uzbekistan widely celebrates the Day of Memory and Honor and the 75th Anniversary of the Victory in World War II.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev takes part in celebrations in Tashkent.
On May 9, the Head of the state visited Victory Park, created in honor of this glorious date.
People of Uzbekistan made a great contribution to the victory in World War II. But there was no single memorial complex in the country that would most widely reflect this contribution. Last year, the President took the initiative to build a huge park and perpetuate the heroism of our people.
As a result, an architectural concept of the park was developed based on the proposals of the scientific and creative community, the experience of foreign countries. The Head of the state got acquainted with the projects several times. As a result, more than 12 hectares of land was allocated in Almazar district of Tashkent and large-scale construction and decoration activity was carried out.
The Victory Park consists of two parts, each with a separate theme. The first represents participation of Uzbekistan people in the battles, the second – the life of the country in the rear.
The leader of the country first laid flowers at the Memorial Complex “Ode to Fortitude”.
The monument is based on a real event – the history of a mother and her family.
Zulfiya Zakirova from Khanabad village of Tashkent region’s Zangiata district lost all five sons in the Second World War – Isakjon, Ahmadjon, Mamajon, Vahobjon, Yusufjon. Four of her daughters-in-law were widowed and five grandchildren were orphaned. Daughters-in-law followed Zulfiya’s example, remained faithful to their family and never married again.
Last year, on the Day of Memory and Honor, the Head of the state proposed to erect magnificent monument and name it “Ode to Fortitude” in honor of Zulfiya Zakirova, her sons, heroes, and daughters-in-law. This initiative was strongly supported by the general public. Articles and poems were published on this subject, a feature film was created.
Today this magnificent monument stands in the center of the Victory Park.
“This monument is to all mothers in Uzbekistan”, said Shavkat Mirziyoyev. “The memorial will become a place of pilgrimage for all of our people. Young people, having been here, will understand what values our nation have in their blood and will strive to live, appreciating them”.