Suv omborida olib borilayotgan ishlar yuzasidan koʻrsatmalar berildi
Oddiy hayot haqiqati bor. Bu dunyoda xursandchilik va tashvish, yutuq va qiyinchiliklar hamisha yonma-yon yuradi. Yurtimizning qadim tarixida bunday voqealar koʻp boʻlgan. Lekin koʻpni koʻrgan, azmu shijoatli xalqimiz bunday vaziyatlarni hamisha aql-idrok, sabr-toqat va jasorat bilan yengib oʻtgan.
Kuni kecha Sirdaryo viloyatida yuz bergan hodisa bu haqiqatni yana bir bor tasdiqladi. Iqtisodiy taraqqiyot va ravnaq yoʻlida shiddat bilan ilgarilab borayotgan mamlakatimiz jiddiy sinovga duch keldi. Ammo irodasi mustahkam, matonatli elimiz bu safar ham hamjihatlik va ahillik namunasini koʻrsatmoqda.
Bu qatʼiyat kunu tun xalq manfaatini, yurtning tinchligi va osoyishtaligini oʻylab yashayotgan davlatimiz rahbari boshchiligida qudratli toʻlqinga aylandi.
Prezidentimiz hodisa yuz bergan dastlabki soatlardayoq bu yerga zudlik bilan yetib kelib, odamlarga hamdard va yelkadosh boʻlgani, “talafot oqibatlarini qisqa vaqtda bartaraf etamiz, jabr koʻrgan har bir inson, har bir xonadonga albatta yordam beramiz”, degan soʻzlari Sirdaryo ahliga juda katta madad va dalda berdi.
Davlatimiz rahbari ikki kun davomida viloyatda qolib, vaziyatni barqarorlashtirish ishlariga shaxsan bosh-qosh boʻldi. Shu bois ham xalqimiz bu kutilmagan tabiiy ofat oldida oʻzini yoʻqotib qoʻymadi. Hamma bir tanu bir jon boʻlib, hududda normal hayotni tiklash borasida faollik va fidoyilik koʻrsatmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bugun ham Sirdaryo viloyatida boʻlib, Sardoba suv ombori hududida amalga oshirilayotgan tiklash-taʼmirlash ishlari bilan yaqindan tanishdi.
Maʼlumot oʻrnida shuni aytish lozimki, mazkur suv inshooti Sirdaryo va Jizzax viloyatlaridagi 6 ta tuman ekin maydonlarini suv bilan taʼminlash maqsadida barpo etilgan. Hozirgi vaqtda toshqin yuz bergan joyda 2 ta brigada tashkil etilib, toʻgʻon yorigʻining chap va oʻng qirgʻoqlarida jadal ish olib borilmoqda. Bu jarayonga yuzlab malakali mutaxassislar, mingdan ortiq maxsus texnikalar jalb etilgan. Katta harsang toshlar, beton bloklar va plitalar, boshqa tegishli qurilish materiallari keltirilib, toʻgʻon oldida yarim aylana shaklida toʻsiq devor barpo etilmoqda. Ishchi-muhandislar, haydovchilar uchun barcha sharoit yaratilib, saʼy-harakatlar kechayu kunduz tashkil etilgan.

Даны указания по восстановительным работам на водохранилище
Правда жизни такова, что радости и горести, успехи и трудности всегда идут рука об руку. В истории нашей страны было много таких событий. Но наш народ, переживший многое, мудро и мужественно преодолевал такие ситуации.
Недавнее происшествие в Сырдарьинской области вновь подтвердило эту истину. Узбекистан, который последовательно продвигается по пути экономического развития и процветания, столкнулся с серьезным испытанием. Но наш стойкий, отважный народ и в этот раз проявляет единство и сплоченность.
Эта решимость превратилась в сильную волну под руководством главы нашего государства, который день и ночь думает о благе народа, мире и спокойствии страны.
Уже в первые часы после прорыва дамбы Президент незамедлительно прибыл на место происшествия, стал людям опорой и словами поддержки, сострадания воодушевил жителей Сырдарьи.
Глава государства оставался в области два дня и лично руководил за работой по стабилизации ситуации. Все как единое целое самоотверженно работают над нормализацией жизни в регионе.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня вновь посетил Сырдарьинскую область и непосредственно ознакомился с ремонтно-восстановительной работой на Сардобинском водохранилище.
Следует отметить, что данное гидросооружение было построено для подачи воды на посевные площади 6 районов Сырдарьинской и Джизакской областей. В настоящее время на месте паводка сформированы 2 бригады, на левом и правом берегах прорванной дамбы ведутся интенсивные работы. В этом процессе задействованы сотни квалифицированных специалистов и более тысячи единиц спецтехники. Доставлены большие валуны, бетонные блоки и плиты, а также другие строительные материалы, а перед дамбой возводится полукруглая барьерная стена. Для рабочих, инженеров и водителей созданы все условия, трудятся они круглосуточно.
Президент Шавкат Мирзиёев внимательно осмотрел проделанную работу и дал необходимые указания ответственным руководителям и специалистам.
Известно, что наводнение в основном повредило населенные пункты и посевы в Сардобинском, Акалтынском и Мирзаабадском районах Сырдарьинской области. В результате оперативных мер, принятых правительственной комиссией, из 22 сел в этих районах было эвакуировано более 60 тысяч человек.