Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish – eng dolzarb masala
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 10-aprel kuni paxtachilik va gʻallachilikda klaster tizimini rivojlantirish, bahorgi agrotexnik ishlarni samarali tashkil qilib, hosildorlikni oshirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Bugungi kunda koronavirus pandemiyasi insonlar hayotiga xavf solish bilan bir qatorda butun dunyoni iqtisodiy inqirozga olib kelayotgani tobora aniq boʻlib bormoqda. Xalqaro tashkilotlar tahlillariga koʻra, pandemiyaning jahon iqtisodiyotiga zarari kamida 5 trillion dollarni tashkil qiladi.
Xususan, yuqori daromad beradigan xalqaro turizm, transport va logistika sohalarida tushumlar 2 barobargacha kamayishi kutilmoqda. Sanoatning koʻplab tarmoqlarida ishlab chiqarish zanjiri buzilishi hisobiga ham zarar katta boʻlishi tahmin qilinmoqda.
Bu vaziyatda oziq-ovqat taʼminoti masalasi kuchayib, ayrim davlatlar oʻzi yetishtirgan asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini chetga chiqarmaslik choralarini koʻrmoqda. Shuning uchun qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bugungi kunda eng dolzarb masalaga aylanib boryapti.
Kecha Jahon banki oʻz hisobotida Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlarida iqtisodiyotning oʻsish surʼatlarini taʼminlaydigan manba qishloq xoʻjaligi ekanligini eʼlon qilib, bu borada Oʻzbekistonda imkoniyatlar kattaligiga alohida eʼtibor qaratdi.
Bugungi yigʻilishda davlatimiz rahbari endi barcha hokimlar, sektor rahbarlari agrar sohadagi rezervlarni safarbar qilib, mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirishi kerakligini taʼkidladi. Shundagina iqtisodiyotning boshqa tarmoqlaridagi yoʻqotishlar oʻrnini qisman toʻldirib, aholi bandligi va daromadini taʼminlash mumkin.
Maʼlumki, mamlakatimiz qishloq xoʻjaligida gʻoyat keng qamrovli va jiddiy islohotlar olib borilmoqda. Xususan, paxta va gʻallaga davlat buyurtmasidan voz kechilib, narx belgilash erkinlashtirildi. Mahsulot ishlab chiqarishda klaster tizimiga oʻtildi va ularning rivojlanishi uchun barcha sharoitlar yaratildi. Bundan maqsad – mahsulot hajmini keskin oshirish, yuqori qoʻshilgan qiymat va yangi ish oʻrinlari yaratish, eng asosiysi – daromad va manfaatdorlikni oshirishdan iborat.
Klasterlar qishloq xoʻjaligida innovatsion gʻoyalar va tejamkor texnologiyalarni joriy qilib, iqtisodiy samaradorlikni taʼminlayapti.
Misol uchun, oʻtgan yili Quyichirchiq tumanidagi “TST klaster”, Doʻstlik tumanidagi “Sangzor tekstil” klasteri paxtadan gektaridan oʻrtacha 30-35 sentner xirmon koʻtarib, hosildorlikni undan oldingi yilgiga nisbatan qariyb 2 barobarga oshirdi. Qoʻrgʻontepa tumanidagi “Xanteks” klasteri tomchilatib sugʻorish joriy qilingan paxta maydonlarida oʻrtacha 70 sentnergacha hosil oldi.
Bunday natijalar paxtachilikda hali rezerv koʻpligini yaqqol koʻrsatib turibdi. Yigʻilishda klasterlar bu imkoniyatlardan toʻliq foydalanib, oʻzi faoliyat yuritayotgan tumanning ijtimoiy-iqtisodiy rivojiga hissa qoʻshishi, odamlarning ongi va turmush tarzini ijobiy tomonga oʻzgartirishi kerakligi qayd etildi.
Buning uchun zarur qulaylik yaratilmoqda. Misol uchun, pandemiya taʼsirini yumshatish boʻyicha qabul qilingan farmonlarga muvofiq, kreditlarni qaytarish muddati uzaytirildi, soliq boʻyicha qator yengilliklar joriy qilindi.
Buni toʻgʻri baholagan, yurtini sevgan klasterlar rahbarlari paxta hosildorligini 10 sentnerga va gʻalla boʻyicha 20 sentnerga oshirish boʻyicha tashabbus bilan chiqdi.
Prezidentimiz bugungi ogʻir sharoitda barcha rahbarlar va fermerlar bir boʻlib, mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirish bilan shugʻullanishi lozimligini taʼkidladi.
Klasterlar faoliyatini muvofiqlashtirish, ilgʻor tajribalarni keng joriy qilish maqsadida Paxta yetishtiruvchi va qayta ishlovchi klasterlar uyushmasini tashkil qilish tashabbusi maʼqullandi.
Mutaxassislarning fikriga koʻra, bu yil suv taʼminoti juda ogʻir boʻladi. Shuning uchun suv resurslarini tejab ishlatish gʻoyat muhim, suvni 2 barobar iqtisod qilish choralarini koʻrish zarur.
Suv xoʻjaligi vazirligiga ushbu hayotiy resursning aniq hisob-kitoblar asosida ajratilishini taʼminlash, bu yil 150 ming gektar maydonda suv tejovchi, shu jumladan, 44 ming gektarda tomchilatib sugʻorish texnologiyalarini joriy qilish vazifasi yuklatildi.
Videoselektor yigʻilishida gʻallachilikka doir chora-tadbirlar ham muhokama qilindi.
Pandemiya natijasida oxirgi uch oyda mamlakatimizga kirib kelayotgan un hajmi oʻtgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 50 foizga, don 31 foizga kamaydi. Bugungi epidemiologik vaziyat har qanday sharoitga tayyor boʻlish darkorligini, oziq-ovqat aholining talabi darajasida zaxira qilinishi zarurligini koʻrsatmoqda.
Oʻtgan yili gʻallaning davlat xarid narxlari oshirilib, dehqonlarning manfaatdorligi taʼminlangani va qoʻshimcha don yetishtirilgani uchun ichki bozordagi narxlar barqaror saqlanib turibdi.
Bu mavsumda esa qoʻshimcha agrotexnik tadbirlarni bajarib, gʻalla hosildorligini 20 sentner koʻpaytirish, gektaridan kamida 70 sentnerdan hosil olish choralarini koʻrish zarurligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda har bir viloyat va tuman uchun ilmiy asoslangan tavsiyalarni ishlab chiqib, ularga muvofiq agrotexnik tadbirlarning toʻgʻri yoʻlga qoʻyilishini tashkil etish muhimligi taʼkidlandi. Gʻallani oziqlantirish, zang kasalligi, zararkunanda va begona oʻtlarga qarshi kimyoviy ishlov berish, oʻrim-yigʻimni uyushqoqlik bilan tashkil etish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Joriy yilda tashkil qilingan 102 ta gʻallachilik klasteri fermerlarga namuna boʻlib, olingan qoʻshimcha don hisobidan aholiga arzon goʻsht, baliq va parrandachilik mahsulotlari yetkazib berishi maqsadga muvofiq.
Pandemiya davrida barcha davlatlar oziq-ovqat mahsulotlari tanqisligi yuzaga kelishining oldini olishga qaratilgan jiddiy choralarni koʻrmoqda. Oʻtgan yili may-dekabr oylarida yurtimizga 116 ming tonna kungaboqar, 7 ming tonna soya, 15 ming tonna guruch, 2,6 ming tonna dukkakli ekin yormalari import qilingan.
Bu oziq-ovqat mahsulotlari turlari va hajmini koʻpaytirish ustida jiddiy ishlash kerakligini anglatadi. Nafaqat import oʻrnini toʻldirish, balki yangi eksport bozorlarida oʻrin topish zarur. Shunda hozirgi global inqirozdan kuchli davlat boʻlib chiqish mumkin.
Qishloq xoʻjaligi mahsulotlari hajmini koʻpaytirish maqsadida 10 ming gektar yangi bogʻ va 9 ming gektar tokzorlar orasiga kartoshka, sabzi, piyoz, sarimsoqpiyoz, koʻkat, noʻxat, mosh, loviya, pomidor, bodring, bulgʻor qalampiri va poliz ekinlari ekish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Baxmal, Yangiobod, Forish va Qoʻshrabot tumanlarida yuzlab quduqlar qazilib, 10 ming gektar lalmi yer maydonlarida uzumzorlar barpo etilgan edi. Yigʻilishda bu tajribani barcha viloyatlarda joriy qilish, lalmi yerli tumanlarga burgʻulash texnikalari yetkazib berish zarurligi qayd etildi.
Barcha sektor rahbarlari oʻz hududida oziq-ovqat zaxirasini hisob-kitob qilib, ichki imkoniyatlarini kengaytirib borishi kerakligi aytildi.
Soha mutasaddilari, viloyat hokimlari va klasterlar rahbarlari yigʻilishda belgilangan vazifalar ijrosini tashkil etish yuzasidan axborot berdi.

Manufacturing agricultural and food products – the most pressing issue
On April 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on development of a cluster system in cotton and grain growing, the effective organization of spring agricultural activities, and increasing yields.
It is now becoming apparent that the coronavirus pandemic, along with the threat to human life, is increasingly moving the world closer to the brink of an economic abyss. According to forecasts of international organizations, the economic damage from a pandemic will be at least 5 trillion USD.
In particular, a two-fold reduction in revenue is expected in international tourism, transport and logistics. A large decline is predicted in many industries due to destruction of production chains.
In this situation, the issue of food supply is aggravated, some countries impose bans on food exports. Therefore, agriculture and food production are becoming the most pressing issue today.
Yesterday, the World Bank in its report noted that agriculture will be the main source of economic growth in European and Central Asian countries, paying special attention to Uzbekistan’s great potential in this area.
At the meeting, the Head of the state noted that from now on all khokims, sector leaders must mobilize reserves in the agricultural sector and increase production. This is the only way to partially compensate for losses in other sectors of the economy, to ensure employment and incomes of the population.
As is known, large-scale and serious reforms in agriculture are being implemented in the country. In particular, the state order for cotton and grain was canceled, and pricing was liberalized. Transition to a cluster production system has been completed and all conditions for clusters have been created. The goal is to significantly increase production, create high added value and new jobs, and most importantly, increase income and interest.
Clusters are introducing innovative ideas and saving technologies in agriculture, providing economic efficiency.
For example, last year, the TST cluster in Kuyichirchik district, Sangzor Textile cluster in Dustlik district received an average of 30-36 centners of cotton per hectare and doubled their yield compared to the last year. The Khanteks cluster in Kurgantepa district, where the drip irrigation system was introduced, received an average of 70 centners from each hectare of cotton fields.
These results clearly indicate that there are large reserves in cotton growing. It was noted that clusters should fully use their capabilities and contribute to socio-economic development of their district and change people’s mindsets and lifestyles in a positive way.
All necessary conditions are created for this. In accordance with the adopted decrees to mitigate the consequences of a pandemic, the term for repayment of loans by clusters has been extended. A number of tax preferences have been introduced for them.
Cluster leaders, who appreciated the support provided, took the initiative to increase the yield of cotton by 10 centners and grain by 20 centners.
The President noted that all managers and farmers in the current difficult conditions should unite and work on increasing the procurement of products.
In order to coordinate the activities of clusters, the widespread adoption of advanced techniques, an initiative was approved to organize an Association of clusters producing and processing cotton.
According to experts, this year there will be a serious shortage of water. Therefore, it is extremely important to save water resources and take measures to halve its consumption.
The Ministry of Water Resources was instructed to ensure the release of this vital resource on the basis of accurate calculations, to introduce water-saving technologies on 150 thousand hectares of fields this year, including drip irrigation on 44 thousand hectares.
At the videoconference, measures in grain industry were also discussed.
As a result of the pandemic over the past three months, the volume of flour imports into the country decreased by almost 50 percent, grain – by 31 percent compared to the same period last year. Current epidemiological situation requires us to be fully prepared for any situation, to create sufficient food reserves to meet the needs of the population.
Stable prices remain in the domestic market due to the increase in government procurement prices for grain last year, as a result of which the interest of dehkans increased and more wheat was harvested.
And in this season, it is necessary to carry out additional agrotechnical measures, increase the yield of wheat by 20 centners and take measures to obtain at least 70 centners of yield from each hectare.
To do this, it is important to develop scientifically based recommendations for each region and district, using them – correctly organize agricultural activities. Issues of wheat feed, chemical treatment of plants against rust, pests and weeds, and organized harvesting were also considered.
It would be very appropriate if the 102 grain clusters organized this year set a good example for farmers and offer meat, fish and poultry products at affordable prices due to surplus crops.
During a pandemic, all states take serious measures to prevent food shortages. In May-December last year, 116 thousand tons of sunflower seeds, 7 thousand tons of soy, 15 thousand tons of rice, 2.6 thousand tons of cereals were imported into the country.
This means the need for more serious work to expand the range and increase food production. We should not only replace imports, but also enter new export markets. Only in this way we can emerge from the global crisis as a strong country.
To increase the harvest of agricultural products, it was instructed to plant potatoes, carrots, onions, garlic, lettuce, peas, mung bean, beans, tomatoes, cucumbers, bell peppers, gourds between rows of new orchards with an area of 10 thousand hectares and vineyards with an area of 9 thousand hectares.
Hundreds of wells were built, vineyards on rainfed lands of 10 thousand hectares were created in Bakhmal, Yangiabad, Farish and Kushrabat districts. It was noted that it is necessary to disseminate this experience in all regions, to deliver drilling equipment to rainfed areas.
It was noted that all sector leaders should keep records of food supplies on their territory and expand internal capabilities.
Responsible persons of the sphere, khokims of regions and heads of clusters provided information on what organizational measures will be taken to fulfill the tasks set at the meeting.