Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish – eng dolzarb masala
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 10-aprel kuni paxtachilik va gʻallachilikda klaster tizimini rivojlantirish, bahorgi agrotexnik ishlarni samarali tashkil qilib, hosildorlikni oshirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Bugungi kunda koronavirus pandemiyasi insonlar hayotiga xavf solish bilan bir qatorda butun dunyoni iqtisodiy inqirozga olib kelayotgani tobora aniq boʻlib bormoqda. Xalqaro tashkilotlar tahlillariga koʻra, pandemiyaning jahon iqtisodiyotiga zarari kamida 5 trillion dollarni tashkil qiladi.
Xususan, yuqori daromad beradigan xalqaro turizm, transport va logistika sohalarida tushumlar 2 barobargacha kamayishi kutilmoqda. Sanoatning koʻplab tarmoqlarida ishlab chiqarish zanjiri buzilishi hisobiga ham zarar katta boʻlishi tahmin qilinmoqda.
Bu vaziyatda oziq-ovqat taʼminoti masalasi kuchayib, ayrim davlatlar oʻzi yetishtirgan asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini chetga chiqarmaslik choralarini koʻrmoqda. Shuning uchun qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bugungi kunda eng dolzarb masalaga aylanib boryapti.
Kecha Jahon banki oʻz hisobotida Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlarida iqtisodiyotning oʻsish surʼatlarini taʼminlaydigan manba qishloq xoʻjaligi ekanligini eʼlon qilib, bu borada Oʻzbekistonda imkoniyatlar kattaligiga alohida eʼtibor qaratdi.
Bugungi yigʻilishda davlatimiz rahbari endi barcha hokimlar, sektor rahbarlari agrar sohadagi rezervlarni safarbar qilib, mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirishi kerakligini taʼkidladi. Shundagina iqtisodiyotning boshqa tarmoqlaridagi yoʻqotishlar oʻrnini qisman toʻldirib, aholi bandligi va daromadini taʼminlash mumkin.
Maʼlumki, mamlakatimiz qishloq xoʻjaligida gʻoyat keng qamrovli va jiddiy islohotlar olib borilmoqda. Xususan, paxta va gʻallaga davlat buyurtmasidan voz kechilib, narx belgilash erkinlashtirildi. Mahsulot ishlab chiqarishda klaster tizimiga oʻtildi va ularning rivojlanishi uchun barcha sharoitlar yaratildi. Bundan maqsad – mahsulot hajmini keskin oshirish, yuqori qoʻshilgan qiymat va yangi ish oʻrinlari yaratish, eng asosiysi – daromad va manfaatdorlikni oshirishdan iborat.
Klasterlar qishloq xoʻjaligida innovatsion gʻoyalar va tejamkor texnologiyalarni joriy qilib, iqtisodiy samaradorlikni taʼminlayapti.
Misol uchun, oʻtgan yili Quyichirchiq tumanidagi “TST klaster”, Doʻstlik tumanidagi “Sangzor tekstil” klasteri paxtadan gektaridan oʻrtacha 30-35 sentner xirmon koʻtarib, hosildorlikni undan oldingi yilgiga nisbatan qariyb 2 barobarga oshirdi. Qoʻrgʻontepa tumanidagi “Xanteks” klasteri tomchilatib sugʻorish joriy qilingan paxta maydonlarida oʻrtacha 70 sentnergacha hosil oldi.
Bunday natijalar paxtachilikda hali rezerv koʻpligini yaqqol koʻrsatib turibdi. Yigʻilishda klasterlar bu imkoniyatlardan toʻliq foydalanib, oʻzi faoliyat yuritayotgan tumanning ijtimoiy-iqtisodiy rivojiga hissa qoʻshishi, odamlarning ongi va turmush tarzini ijobiy tomonga oʻzgartirishi kerakligi qayd etildi.
Buning uchun zarur qulaylik yaratilmoqda. Misol uchun, pandemiya taʼsirini yumshatish boʻyicha qabul qilingan farmonlarga muvofiq, kreditlarni qaytarish muddati uzaytirildi, soliq boʻyicha qator yengilliklar joriy qilindi.
Buni toʻgʻri baholagan, yurtini sevgan klasterlar rahbarlari paxta hosildorligini 10 sentnerga va gʻalla boʻyicha 20 sentnerga oshirish boʻyicha tashabbus bilan chiqdi.
Prezidentimiz bugungi ogʻir sharoitda barcha rahbarlar va fermerlar bir boʻlib, mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirish bilan shugʻullanishi lozimligini taʼkidladi.
Klasterlar faoliyatini muvofiqlashtirish, ilgʻor tajribalarni keng joriy qilish maqsadida Paxta yetishtiruvchi va qayta ishlovchi klasterlar uyushmasini tashkil qilish tashabbusi maʼqullandi.
Mutaxassislarning fikriga koʻra, bu yil suv taʼminoti juda ogʻir boʻladi. Shuning uchun suv resurslarini tejab ishlatish gʻoyat muhim, suvni 2 barobar iqtisod qilish choralarini koʻrish zarur.
Suv xoʻjaligi vazirligiga ushbu hayotiy resursning aniq hisob-kitoblar asosida ajratilishini taʼminlash, bu yil 150 ming gektar maydonda suv tejovchi, shu jumladan, 44 ming gektarda tomchilatib sugʻorish texnologiyalarini joriy qilish vazifasi yuklatildi.
Videoselektor yigʻilishida gʻallachilikka doir chora-tadbirlar ham muhokama qilindi.
Pandemiya natijasida oxirgi uch oyda mamlakatimizga kirib kelayotgan un hajmi oʻtgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 50 foizga, don 31 foizga kamaydi. Bugungi epidemiologik vaziyat har qanday sharoitga tayyor boʻlish darkorligini, oziq-ovqat aholining talabi darajasida zaxira qilinishi zarurligini koʻrsatmoqda.
Oʻtgan yili gʻallaning davlat xarid narxlari oshirilib, dehqonlarning manfaatdorligi taʼminlangani va qoʻshimcha don yetishtirilgani uchun ichki bozordagi narxlar barqaror saqlanib turibdi.
Bu mavsumda esa qoʻshimcha agrotexnik tadbirlarni bajarib, gʻalla hosildorligini 20 sentner koʻpaytirish, gektaridan kamida 70 sentnerdan hosil olish choralarini koʻrish zarurligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda har bir viloyat va tuman uchun ilmiy asoslangan tavsiyalarni ishlab chiqib, ularga muvofiq agrotexnik tadbirlarning toʻgʻri yoʻlga qoʻyilishini tashkil etish muhimligi taʼkidlandi. Gʻallani oziqlantirish, zang kasalligi, zararkunanda va begona oʻtlarga qarshi kimyoviy ishlov berish, oʻrim-yigʻimni uyushqoqlik bilan tashkil etish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Joriy yilda tashkil qilingan 102 ta gʻallachilik klasteri fermerlarga namuna boʻlib, olingan qoʻshimcha don hisobidan aholiga arzon goʻsht, baliq va parrandachilik mahsulotlari yetkazib berishi maqsadga muvofiq.
Pandemiya davrida barcha davlatlar oziq-ovqat mahsulotlari tanqisligi yuzaga kelishining oldini olishga qaratilgan jiddiy choralarni koʻrmoqda. Oʻtgan yili may-dekabr oylarida yurtimizga 116 ming tonna kungaboqar, 7 ming tonna soya, 15 ming tonna guruch, 2,6 ming tonna dukkakli ekin yormalari import qilingan.
Bu oziq-ovqat mahsulotlari turlari va hajmini koʻpaytirish ustida jiddiy ishlash kerakligini anglatadi. Nafaqat import oʻrnini toʻldirish, balki yangi eksport bozorlarida oʻrin topish zarur. Shunda hozirgi global inqirozdan kuchli davlat boʻlib chiqish mumkin.
Qishloq xoʻjaligi mahsulotlari hajmini koʻpaytirish maqsadida 10 ming gektar yangi bogʻ va 9 ming gektar tokzorlar orasiga kartoshka, sabzi, piyoz, sarimsoqpiyoz, koʻkat, noʻxat, mosh, loviya, pomidor, bodring, bulgʻor qalampiri va poliz ekinlari ekish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Baxmal, Yangiobod, Forish va Qoʻshrabot tumanlarida yuzlab quduqlar qazilib, 10 ming gektar lalmi yer maydonlarida uzumzorlar barpo etilgan edi. Yigʻilishda bu tajribani barcha viloyatlarda joriy qilish, lalmi yerli tumanlarga burgʻulash texnikalari yetkazib berish zarurligi qayd etildi.
Barcha sektor rahbarlari oʻz hududida oziq-ovqat zaxirasini hisob-kitob qilib, ichki imkoniyatlarini kengaytirib borishi kerakligi aytildi.
Soha mutasaddilari, viloyat hokimlari va klasterlar rahbarlari yigʻilishda belgilangan vazifalar ijrosini tashkil etish yuzasidan axborot berdi.

Производство сельскогохозяйственной и продовольственной продукции – самый актуальный вопрос
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития кластерной системы в хлопководстве и зерноводстве, эффективной организации весенних агротехнических мероприятий, повышения урожайности.
В настоящее время становится очевидно, что пандемия коронавируса наряду с угрозой жизни людей все более приближает мир к краю экономической пропасти. По прогнозам международных организаций, экономический ущерб от пандемии составит минимум 5 триллионов долларов.
В частности, ожидается двукратное сокращение выручки в сферах международного туризма, транспорта и логистики. Прогнозируется большой спад во многих отраслях промышленности вследствие разрушения цепочек производства.
В этой ситуации обостряется вопрос продовольственного снабжения, некоторые государства вводят запреты на экспорт продуктов питания. Поэтому сельское хозяйство и производство продовольственной продукции становятся сегодня самым актуальным вопросом.
Вчера Всемирный банк в своем отчете отметил, что основными источниками роста экономики в странах Европы и Центральной Азии будет сельское хозяйство, обратив особое внимание наличие у Узбекистана больших возможностей в этой сфере.
На сегодняшнем совещании глава нашего государства отметил, что отныне все хокимы, руководители секторов должны мобилизовать резервы в аграрной отрасли и увеличить производство продукции. Только так можно частично компенсировать потери в других отраслях экономики, обеспечить занятость и доходы населения.
Как известно, в нашей стране реализуются масштабные и серьезные реформы в сельском хозяйстве. В частности, отменен порядок государственного заказа на хлопок и зерно, либерализовано ценообразование. Совершен переход на кластерную систему производства и созданы все условия для кластеров. Цель – значительно нарастить производство продукции, создать высокую добавленную стоимость и новые рабочие места, самое главное, повысить доходы и заинтересованность.
Кластеры внедряют в сельском хозяйстве инновационные идеи и сберегающие технологии, обеспечивают экономическую эффективность.
К примеру, в прошлом году "ТСТ кластер" в Куйичирчикском районе, кластер "Сангзор текстиль" в Дустликском районе получили в среднем по 30-36 центнеров хлопка с гектара и вдвое увеличили показатели урожайности по сравнению с прошлым годом. Кластер “Хантекс” в Кургантепинском районе, где внедрена система капельного орошения, получил в среднем по 70 центнеров с каждого гектара хлопковых полей.
Эти результаты отчетливо говорят о том, что в хлопководстве имеются большие резервы. На совещании отмечалось, что кластеры должны в полной мере использовать свои возможности и вносить вклад в социально-экономическое развитие своего района, изменить в положительную сторону сознание и образ жизни людей.
И для этого создаются все необходимые условия. Так, в соответствии с принятыми указами по смягчению последствий пандемии продлен срок возврата кредитов кластерами, для них введен ряд налоговых преференций.
Руководители кластеров, достойно оценившие оказываемую поддержку, выступили с инициативой повысить урожайность хлопка на 10 центнеров и зерна на 20 центнеров.
Президент отметил, что все руководители и фермеры в нынешних сложных условиях должны действовать как единое целое и работать над наращиванием заготовки продукции.
В целях координации деятельности кластеров, широкого внедрения передовых методик одобрена инициатива об организации Ассоциации кластеров, производящих и перерабатывающих хлопок.
По мнению специалистов, в этом году будет ощущаться серьезная нехватка воды. Поэтому чрезвычайно важно экономить водные ресурсы, принять меры по двукратному снижению объемов ее расхода.
Министерству водного хозяйства поручено обеспечить отпуск этого жизненно важного ресурса на основе точных расчетов, внедрить в текущем году водосберегающие технологии на 150 тысячах гектарах полей, в том числе капельное орошение на 44 тысячах гектарах.
На видеоселекторном совещании обсуждены также меры в зерноводческой отрасли.
В результате пандемии за последние три месяца объем импорта муки в нашу страну снизился почти на 50 процентов, зерна – на 31 процент по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Нынешняя эпидемиологическая ситуация требует от нас всесторонней готовности к любой ситуации, создания достаточных для обеспечения потребностей населения резервов продовольствия.
Благодаря повышению государственных закупочных цен на зерно в прошлом году, в результате чего выросла заинтересованность дехкан, и было заготовлено больше пшеницы, на внутреннем рынке сохраняются стабильные цены.
А в нынешнем сезоне, отмечалось на совещании, необходимо выполнить дополнительные агротехнические мероприятия, повысить урожайность пшеницы на 20 центнеров и принять меры для получения с каждого гектара не менее 70 центнеров урожая.
Для этого важно разработать научно обоснованные рекомендации для каждой области и района, используя их – правильно организовать агротехнические мероприятия. Затронуты также вопросы подпитки пшеницы, химической обработки растений против ржавчины, вредителей и сорняков, организованного проведения сбора урожая.
Было бы весьма уместно, если организованные в текущем году 102 зерноводческих кластера подадут хороший пример фермерам и поставят на стол населения мясо, рыбу и птицеводческую продукцию по доступным ценам за счет излишков урожая.
В период пандемии все государства принимают серьезные меры по недопущению недостатка продовольственной продукции. В мае-декабре прошлого года в нашу страну было импортировано 116 тысяч тонн семян подсолнуха, 7 тысяч тонн сои, 15 тысяч тонн риса, 2,6 тысячи тонн крупы.
Это означает необходимость более серьезной работы над расширением ассортимента и увеличением производства продуктов питания. Следует не только замещать импорт, но и выходить на новые экспортные рынки. Только так можно выйти из глобального кризиса сильной страной.
Для увеличения объемов заготовки сельскохозяйственной продукции поручено посадить картофель, морковь, лук, чеснок, салат, горох, маш, фасоль, помидоры, огурцы, болгарский перец, бахчевые культуры между рядами новых садов площадью 10 тысяч гектаров и виноградников площадью 9 тысяч гектаров.
В Бахмальском, Янгиабадском, Фаришском и Кушрабатском районах сооружены сотни колодцев, были разбиты виноградники на богарных землях площадью 10 тысяч гектаров. На совещании отмечалось, что необходимо распространить этот опыт во всех регионах, доставить буровую технику в богарные районы.
Указано, что все руководители секторов должны вести учет продовольственных запасов на своей территории и расширять внутренние возможности.
Ответственные лица сферы, хокимы областей и руководители кластеров представили информацию о том, какие организационные меры будут приняты во исполнение поставленных на совещании задач.