Shavkat Mirziyoyev: hech bir inson, hech bir oila davlatimiz va jamiyatimizning eʼtibori va gʻamxoʻrligidan chetda qolmasligi kerak
2020-04-11 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-aprel kuni paxtachilik va gʻallachilikda klaster tizimi samaradorligini va hosildorlikni oshirishda eng dolzarb vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi avvalida koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish borasidagi ishlarga alohida toʻxtalib oʻtdi. Davlatimiz rahbari, jumladan, shunday dedi:
– Avvalambor, dunyoning koʻplab davlatlarida koronavirusning tez tarqalishi bilan bogʻliq bugungi vaziyat biz Oʻzbekistonda karantin va aholini besabab koʻchaga chiqmaslik rejimini oʻz vaqtida joriy etganimizni isbotlaganini taʼkidlamoqchiman.
Buni toʻgʻri tushunib va maʼqullab, sabr-toqat bilan uyida va karantin maskanlarida oʻtirgan barcha fuqarolarimizga, shuningdek oʻz burchini mardlik va matonat bilan bajarayotgan shifokorlarimizga chuqur minnatdorchiligimni bildiraman.
Ochigʻini aytish kerak, agar xalqimizning mentaliteti va turmush tarzini, shu jumladan, ish-oʻqish, toʻy-maʼraka, mahalla, bozor, qarindoshlar, qoʻshnilar, doʻstlar, ayniqsa bemorlardan tez-tez xabar olish kabi juda keng ijtimoiy munosabatlarimizni hisobga olsak, karantin va cheklash tadbirlarini vaqtida kiritmaganimizda, bemorlar va yoʻqotishlar bundan ancha koʻp boʻlishi aniq edi.
Infeksiya tarqalishini deyarli bir oy davomida sekinlashtirib, bu vaqtdan davolash oʻrinlarini koʻpaytirish, chet davlatlarning davolash tajribasini oʻrganish va joriy qilishda unumli foydalandik.
Shuningdek, Rossiyadan 500 ta sunʼiy nafas berish apparatini xarid qildik. Ularning birinchi qismi yaqin kunlarda olib kelinadi. Xitoydan kasallikni aniqlovchi 200 ming dona va Germaniyadan 50 ming dona test olib kelinmoqda.
Biz bu illatga qarshi kurashishda xalqaro hamjamiyat bilan keng hamkorlik qilyapmiz. Bugun Turkiy tilli davlatlar kengashining aynan shu masalaga bagʻishlangan navbatdan tashqari sammiti videokonferensiya shaklida boʻlib oʻtdi.
Anjumanda Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Turkiya, Turkmaniston, Oʻzbekiston va Vengriyaning davlat va hukumat rahbarlari, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti Bosh direktori Tedros Adxanom Gebreyesus ishtirok etdi.
Sammitda biz Turkiy kengash doirasida qoʻshma epidemiologik kuzatuv tizimini shakllantirish, diagnostika, davolash masalalari boʻyicha oʻzaro maʼlumotlar va tajriba almashish yuzasidan kelishib oldik, keng yoʻlga qoʻyishni taklif etdik.
Shuni alohida aytib oʻtmoqchimanki, barcha delegatsiya rahbarlari birinchi navbatda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliya va transport sohalaridagi hamkorligimizni pandemiya tarqalishi sharoitlarida rivojlantirish uchun yangi mexanizm va formatlar kerakligini taʼkidladilar.
Turkiy kengash davlatlarining oʻzaro savdo aylanmasi hajmlarini inqirozoldi darajasida saqlab qolish,
investitsiyalarni ragʻbatlantirish va ustuvor loyihalarni amalga oshirishda oʻzaro koʻmak koʻrsatish,
transport infratuzilmasidan samarali foydalanish va yuk tashish tariflarini pasaytirish,
umuman olganda, davlatlarimiz uchun birinchi galda zarur boʻlgan mahsulotlar tashuvlari uchun hech qanday toʻsiqlar boʻlmasligi haqida atroflicha kelishib oldik.
Biz bu xatarga qarshi kurashda mamlakat ichida boʻladimi, yurtimizdan tashqarida boʻladimi, bor kuch va imkoniyatlarimizni toʻla safarbar etamiz.
Vatanimizda yashayotgan hech bir inson, hech bir oila davlatimiz va jamiyatimizning eʼtibori va gʻamxoʻrligidan chetda qolmasligi kerak.

Шавкат Мирзиёев: ни один человек, ни одна семья в нашей стране не должны остаться без внимания и заботы государства и общества
Президент Шавкат Мирзиёев 10 апреля в начале видеоселекторного совещания, посвященного обсуждению наиболее актуальных вопросов повышения эффективности и продуктивности кластерной системы в хлопководстве и зерноводстве, особо остановился на принимаемых мерах по противодействию пандемии коронавируса. Глава государства заявил в частности:
– Прежде всего хочу отметить, что нынешняя ситуация со стремительным распространением коронавируса во многих странах мира доказывает, что мы в Узбекистане своевременно ввели карантин и ограничительные мероприятия.
Выражаю глубокую благодарность всем нашим гражданам, которые правильно понимают и разделяют это, терпеливо соблюдают правила домашней самоизоляции и карантина, а также врачам, отважно и стойко выполняющим свой долг.
Следует открыто признать: если бы не были вовремя введены карантин и ограничительные мероприятия – принимая во внимание менталитет и образ жизни нашего народа, в том числе очень обширные социальные связи, охватывающие поездки на работу, посещение уроков, участие в различных церемониях, походы на рынок, частое проведывание родственников, соседей, друзей и особенно больных, – заболевших и человеческих потерь могло быть намного больше.
В течение почти месяца мы замедлили распространение инфекции и эффективно воспользовались этим временем для увеличения числа лечебных мест, изучения и внедрения медицинского опыта зарубежных стран.
Мы закупили в России 500 аппаратов искусственной вентиляции легких. Первая партия будет доставлена в ближайшие дни. Закуплены также тесты-системы – 200 тысяч из Китая и 50 тысяч из Германии.
В противодействии пандемии мы тесно сотрудничаем с международным сообществом.
Сегодня состоялся посвященный этому вопросу внеочередной саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств в формате видеоконференции.
В работе саммита приняли участие главы государств и правительств Азербайджана, Казахстана, Кыргызской Республики, Турции, Туркменистана, Узбекистана и Венгрии, генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус.
Мы договорились о сформировании в рамках Тюркского совета совместной системы эпидемиологического надзора, обмене информацией и опытом в области диагностики, лечения и предложили широко наладить эти работы.
Хочу особо отметить, что все главы делегаций констатировали необходимость в новых механизмах и форматах в условиях пандемии для развития сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и транспортной сферах.
Мы договорились поддерживать объемы товарооборота между государствами Тюркского совета на докризисном уровне, оказывать взаимное содействие в стимулировании инвестиций и реализации приоритетных проектов, эффективно использовать транспортную инфраструктуру и снизить тарифы на грузоперевозки, в целом, обеспечивать беспрепятственное передвижение грузов с продукцией первоочередной необходимости для наших стран.
Мы задействуем все силы и возможности, будь то внутри страны или за ее пределами, в борьбе с этим вызовом.
Ни один человек, ни одна семья в нашей стране не должны остаться без внимания и заботы государства и общества.
Поэтому руководители 6 секторов на местах, все ответственные лица и закрепленные министры должны работать не покладая рук!