2020-04-10 | Jamiyat
Karantin tadbirlari e'lon qilingan vaqtdan bugungi kunga qadar respublikamiz bo'yicha karantin qoidalariga amal qilmaslik bilan bog'liq jami – 42 782 ta holat aniqlangan.
- Toshkent shahrida – 6 785 ta holat;
- Farg'ona viloyatida – 5 430 ta holat;
- Toshkent viloyatida – 5 341 ta holat;
- Samarqand viloyatida – 4 465 ta holat;
- Qashqadaryo viloyatida – 3 562 ta holat;
- Sirdaryo viloyatida – 3 233 ta holat;
- Namangan viloyatida – 2 699 ta holat;
- Andijon viloyatida – 2 313 ta holat;
- Jizzax viloyatida – 1 870 ta holat;
- Surxondaryo viloyatida – 1 792 ta holat;
- Xorazm viloyatida – 1 693 ta holat;
- Buxoro viloyatida – 1 628 ta holat;
- Qoraqalpog'iston Respublikasida – 1 401 ta holat;
- Navoiy viloyatida – 570 ta holatni tashkil etmoqda.
Misol uchun, 9 aprel kuni Toshkent shahar, Bektemir tumani, Sohil ko'chasida yashovchi 1997 y.t. YU.K., Qashqadaryo viloyati, Beshkent tumani, Keret qishlog'ida yashovchi 1996 y.t. U.B., Buxoro viloyati, G'ijduvon tumani, “F.YUnusov” mahallasi, Havzak qishlog'ida yashovchi 1993 y.t. M.M., Vobkent tumani, “SHifokor” mahallasi, Ziyo ko'chasida yashovchi 1985 y.t. M.A. jamoat joyida tibbiy niqobsiz yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bilan ma'muriy javobgarlikka tortilganlar.
3 aprel kuni soat 02:30 lar atrofida Toshkent viloyati, Qibray tumani, “Olmazor” mahallasi, YAngizamon ko'chasida yashovchi 1988 y.t. SHaripov Faxriddin YUldashevich Toshkent shahar, M.Ulug'bek tumani va Toshkent viloyati, Qibray tumani hududlari chegarasida tashkil etilan blok postda xizmat vazifasini bajarayotgan xodimlarning qonuniy talablarini bajarmasdan mast holda, niqobsiz bo'lishi va jamoat joyida jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimasdan, mayda bezorilik qilib, ularni turli uyatli so'zlar bilan haqorat qilganligi uchun Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-modda 1-qismi, 183-modda, 194-modda 1-qismi bilan hujjatlar rasmiylashtirilib, 8 aprel` kuni Ma'muriy ishlar bo'yicha Bo'stonliq tumani sudi tomonidan 15 sutka mamuriy qamoq jazosi belgilangan.
9 aprel kuni Toshkent viloyati, Nurafshon shahar, “To'ytepa” mahallasi, Guzar ko'chasida yashovchi 1989 y.t. A.Z. shahar hududida ichki ishlar xodimlarining qonuniy talablariga bo'ysunmagani uchun, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 194-modda 1-qismida ko'rsatilgan huquqbuzarlikni sodir etganlikda hujjatlar rasmiylashtirilgan.
9 aprel kuni soat 10:40 larda Sirdaryo viloyati, Boyovut tumani, “Jo'langar” mahallasi, A.YAssaviy ko'chasida yashovchi 1989 y.t. U.R. karantin qoidalarini buzib, IIO xodimlarining qonuniy talablariga bo'ysunmasdan, mayda bezorilik sodir qilganligi uchun, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54,183 va 194-moddalariga asosan hujjatlar rasmiylashtirilib, Ma'muriy ishlar bo'yicha Boyovut tumani sudi tomonidan 5 sutka ma'muriy qamoq jazosi tayinlangan.
9 aprel kuni Sirdaryo viloyati, Yangier shahar, “Binokor” mahallasida yashovchi 1992 y.t. R.B., Andijon shahar, Boburshox ko'chasida yashovchi 1986 y.t. e.M., Urganch shahar, al-Xorazmiy ko'chasida yashovchi 1996 y.t. X.A., Qoraqalpog'iston Respublikasi, Qo'ng'irot tumani, “Miynetabad” ovulida yashovchi 1995 y.t. S.SH., Qo'ng'irot tumani, S.Allaniyazov ko'chasida yashovchi 1998 y.t. S.T.lar ruxsatnomasiz o'z transportlarida bemaqsad yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, avtomashinalari jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
9 aprel kuni Andijon viloyati, Buloqboshi tumani, “Mayariq” mahallasi, Navqiron ko'chasida yashovchi 1968 y.t. A.M., Xorazm viloyati, Xonqa tumani, Kattajirmiz kishlog'ida yashovchi 1985 y.t. SH.K.lar o'z velosipedlarida bemaqsad yurganligi aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, velosipedlari jarima jarima maydonchasiga joylashtirilgan.

2020-04-10 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 42 782 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 6 785 фактов;
- Ферганской области – 5 430 фактов;
- Ташкентской области – 5 341 факт;
- Самаркандской области – 4 465 фактов;
- Кашкадарьинской области – 3 562 факта;
- Сырдарьинской области – 3 233 факта;
- Наманганской области – 2 699 фактов;
- Андижанской области – 2 313 факта;
- Джизакской области – 1 870 фактов;
- Сурхандарьинской области – 1 792 факта;
- Хорезмской области – 1 693 факта;
- Бухарской области – 1 628 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 1 401 факт;
- Навоийской области – 570 фактов.
Например, 9 апреля выявлено, что граждане Ю.К. 1997 г.р., проживающий по улице Сохил Бектемирского района города Ташкента, У.Б. 1996 г.р., проживающий в кишлаке Керет Бешкентского района Кашкадарьинской области, М.М. 1993 г.р., проживающий в кишлаке Хавзак махалли «Ф.Юнусов» Гиждуванского района, М.А. 1985 г.р., проживающий по улице Зиё махалли «Шифокор» Вобкентского района Бухарской области, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
3 апреля около 2:30 часов был задержан житель улицы Янгизамон махалли «Алмазор» Кибрайского района Ташкентской области 1988 г.р. Шарипов Фахриддин Юлдашевич на контрольно-пропускном пункте на границе М.Улугбекского района города Ташкента и Кибрайского района Ташкентской области находился в пьяном состоянии и без медициской маски в общественном месте, пренебрегал правилами публичного поведения и оскорблял сотрудников ОВД. По этому случаю документы были составлены в соответствии с частью 1 статьи 54, статьей 183, и частью 1 статьи 194 Кодекса об Административной ответственности. 8 апреля Бостанлыкский районный суд приговорил его к 15 дням административного ареста.
9 апреля гражданин А.З. 1989 г.р., проживающий по улице Гузар махалли “Тойтепа” города Нурафшан Ташкентской области, привлечен к административной ответственности по части 1 статьи 194 Кодекса об Административной ответственности за неповиновение законным требованиям сотрудников ОВД на территории города.
9 апреля в 10:40 часов гражданин У.Р. 1989 г.р., проживающий по улице А.Яссави махалли “Жулангар” Баяутского района Сырдарьинской области, не соблюдая правила карантина, неповиновениясь законным требованиям сотрудников ОВД, совершил мелкое хулиганство. За что, в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административной ответственности, Административный суд Баяутского района приговорил гражданина к 5 суткам административного ареста.
9 апреля установлено, что граждане Р.Б. 1992 г.р., проживающий в махалле “Бинокор” города Янгиера Сырдарьинской области, Э.М. 1986 г.р., проживающий по улице Бобуршоха города Андижан, Х.А. 1996 г.р., проживающий по улице аль-Хорезми города Ургенча, С.Ш. 1995 г.р., проживающий в ауле “Мийнетабад” и С.Т. 1998 г.р, проживающий по улице С.Алланиязова Кунгратского района Республики Каракалпакстан, разъезжали бесцельно и без разрешения на своих личных транспортах, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.
9 апреля установлено, что граждане А.М. 1968 г.р., проживающий по улице Навкирон махалли “Майарык” Булакбашинского район Андижанской области и Ш.К. 1985 г.р., проживающий в кишлаке Каттажирмиз Ханкинского района Хорезмской области, разъезжали бесцельно на своем велосипеде, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и его велосипед помещен на штрафстоянку.