O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida birodar davlatlar rahbarlari mintaqamizga kirib kelgan yangilanish va yasharish bayrami – Navro‘z munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, ezgu tilaklar bildirdi.
Prezidentlar ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar hamda sheriklikni, birinchi navbatda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, bank-moliya, madaniyat va ta’lim sohalarida kengaytirishning istiqbolli yo‘nalishlarini ko‘rib chiqdilar.
Erishilgan kelishuvlar, shu jumladan mamlakatlarimiz poytaxtlari o‘rtasida qabul qilingan “yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida o‘zaro manfaatli kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha qo‘shma fond tashkil etishni jadallashtirish muhimligi qayd etildi.
Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga yo‘l qo‘ymaslik va mintaqada pandemiya oqibatlariga qarshi samarali kurashish maqsadida o‘zaro hamkorlik va yaqindan muvofiqlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar mamlakatlarimizda ko‘rilayotgan birinchi navbatdagi preventiv choralar va epidemiologik vaziyatni nazorat qilish tadbirlarini to‘liq qo‘llab-quvvatladilar.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Президентом Таджикистана
Сегодня, 3 апреля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы лидеры двух братских государств обменялись искренними поздравлениями и теплыми пожеланиями в связи с пришедшим в наш регион традиционным весенним праздником пробуждения и обновления природы – Наврузом.
Президенты обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества и рассмотрели перспективные направления расширения партнерства, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, банковско-финансовой и культурно-образовательной сферах.
Отмечена важность практической реализации достигнутых договоренностей, в том числе принятой «дорожной карты» между столицами наших стран, ускорения создания совместного фонда продвижения взаимовыгодных проектов кооперации в разных отраслях экономики.
Особое внимание уделено вопросам взаимодействия и тесной координации в целях недопущения распространения коронавирусной инфекции и эффективного противодействия последствиям пандемии в регионе.
Выражена полная взаимная поддержка предпринимаемым в странах первоочередным превентивным мерам и контролю за эпидемиологической ситуацией.
Подчеркнута важность продолжения активного сотрудничества в борьбе с коронавирусом.
Главы двух государства также обменялись мнениями по вопросам регионального взаимодействия и международной повестки.