Insonparvarlik yuki ortilgan poyezd Qirgʻizistonning Oʻsh shahriga yoʻl oldi
Prezidentimiz tashabbusi bilan qoʻshni Qirgʻiziston Respublikasiga koronavirus “COVID-19” kasalligini bartaraf etishga koʻmaklashish maqsadida insonparvarlik yordami yuborildi.
Keyingi yillarda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, bank-moliya, fan-texnika, sanoat, qishloq va suv xoʻjaligi, turizm va boshqa sohalardagi hamkorlik rivojlanib bormoqda.
Ikki mamlakat Prezidentlarining qatʼiy irodasi va azmu shifoati tufayli oʻzaro savdo-iqtisodiy hamkorlik sezilarli oʻsmoqda. Mazkur insonparvarlik yordami ham azaliy doʻstlikning amaldagi ifodasidir.
“Oʻzbekiston xalqidan Qirgʻiziston xalqiga insonparvarlik yordami” shiori ostida tashkil etilgan insonparvarlik yordami Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Andijon viloyati hokimligi, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ, “Oʻzdonmahsulot” aksiyadorlik kompaniyasi tasarrufidagi “Qoʻrgʻontepa don mahsulotlari” aksiyadorlik jamiyati hamda mamlakatimizdagi farmatsevtika korxonalari hamkorligida amalga oshirildi.
Andijon viloyati Qoʻrgʻontepa tumanidagi temiryoʻl stansiyasidan ming tonna un, turli oziq-ovqat mahsulotlari, shuningdek, koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olishda foydalaniladigan bir martalik bosh kiyimli himoya kombinzoni, respirator, qoʻlqop, himoya koʻzoynagi, pirometr hamda test-sistemalar ortilgan poyezd qoʻshni respublikaga joʻnatildi.
– Ayni kunda koronavirus pandemiyasi dunyoning barcha xalqlarini jiddiy tashvishga solmoqda, – deydi “Qoʻrgʻontepa don mahsulotlari” korxonasi rahbari Shodilbek Mamajalilov. – Pandemiya koʻplab davlatlar iqtisodiyotini izdan chiqarib yubordi. Ana shunday paytda bir birini qoʻllab-quvvatlash muhim ahamiyat kasb etadi. Prezidentimiz tashabbusi bilan yuborilayotgan insonparvarlik yordami ham asrlar davomida xalqimiz bilan hamjihat boʻlib yashab kelayotgan qardosh, qoʻshni qirgʻiz xalqiga ogʻir bir sharoitda, qolaversa, koronavirus infeksiyasini bartaraf etishda katta yordam boʻladi.

В Кыргызстан отправлена гуманитарная помощь
По инициативе Президента нашей страны с целью оказания содействия в искоренении коронавируса COVID-19 в соседнюю Кыргызскую Республику отправлена гуманитарная помощь.
В последние годы благодаря твердой политической воле и решительности глав двух государств сотрудничество между нашими странами динамично развивается в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, банковско-финансовой, научно-технической, промышленной, сельскохозяйственной, туристической и других сферах.
Являющаяся практическим отражением древней дружбы двух стран гуманитарная помощь осуществляется под лозунгом "Гуманитарная помощь от узбекского народа – кыргызскому народу" при поддержке Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, хокимията Андижанской области, акционерных обществ "Узбекистон темир йуллари", АО "Кургонтепа дон махсулотлари" при акционерной компании "Уздонмахсулот", а также отечественных фармацевтических предприятий.
Поезд, загруженный тысячей тонн муки, различными продуктами питания, а также одноразовыми защитными комбинезонами, респираторами, перчатками, защитными очками, пирометрами и тест-системами, используемыми для предотвращения распространения коронавирусной инфекции, был отправлен в соседнюю республику с железнодорожного вокзала в Кургантепинском районе Андижанской области.
– На сегодняшний день пандемия коронавируса серьезно тревожит народы всего мира, – говорит руководитель предприятия "Кургонтепа дон махсулотлари" Шодилбек Мамажалилов. – Массовое распространение заболевания оказало негативное влияние на экономику многих стран. Именно в такие моменты важно поддерживать друг друга. Гуманитарная помощь, отправленная по инициативе Президента нашей страны, станет в это трудное время поддержкой братскому кыргызскому народу, который веками жил в согласии с нашим народом.