Mahalla va oilalarga koʻmaklashish boʻyicha qoʻshimcha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-mart kuni mahalla va oila muammolarini oʻz vaqtida aniqlash hamda hal etish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Maʼlumki, Prezidentning joriy yil 18-fevraldagi farmoni va qaroriga muvofiq, Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi tashkil etilgan edi.
Yigʻilishda mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash, jinoyatchilikning oldini olish, ishsizlik va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha vazifalar muhokama qilindi.
– Vazir va uning oʻrinbosarlari, viloyat, tuman va shahar hokimlari amaliy ishlar va natijadorlikka oʻtishi kerak. Buning uchun barcha resurs, vakolat va sharoit qilib berildi. Bundan keyin masʼullardan mahallabay aniq natija soʻraladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Har bir oila bilan manzilli ishlaydigan, ularni qoʻllab-quvvatlaydigan yangi tajriba yaratish zarurligi taʼkidlandi.
Prezident ajrimlar masalasiga alohida toʻxtalib, kichik maishiy sabablar jiddiy oqibatlarni keltirib chiqarayotganini afsus bilan qayd etdi. Vazirlik rahbarlari, joylardagi mutasaddilar notinch oilalardagi ahvolni oldindan oʻrganib, muammoni bartaraf qilish boʻyicha manzilli ishlashi kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Mahallalar qoshida boʻlgʻusi kelin-kuyovlarni oilaga tayyorlash boʻyicha qisqa muddatli oʻquv kurslarini tashkil etib, ularga psixologlar, obroʻli otaxon va onaxonlarni biriktirish, “Ibratli oila” tanlovini oʻtkazish boʻyicha tavsiyalar berildi.
Yurtimizda 22 mingga yaqin xotin-qiz ogʻir turmush sharoitida yashamoqda. Ular kam taʼminlangan, ishsiz, uy-joyga muhtoj va nogironligi bor ayollar boʻlib, har birining muammosiga individual yondashuv talab etiladi.
Yigʻilishda ayollarning turmush sharoitini yaxshilash, daromad topishi uchun sharoit yaratish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Kasb-hunari bor ishsiz xotin-qizlarga koʻmaklashish boʻyicha Toshkent shahrining Chilonzor tumanida boshlangan tajribani boshqa hududlarda ham keng joriy etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Xotin-qizlar oʻrtasida biznes loyiha boʻyicha tanlov oʻtkazib, gʻoliblarga grantlar, kredit va joy ajratish, maqsadli jamgʻarmalar hisobidan koʻchma savdo punktlari tashkil etib, ularni ijaraga berish, yirik savdo markazlari va korxonalarda ehtiyojmand ayollar tayyorlagan mahsulotlarni sotish tizimini joriy qilish muhimligi taʼkidlandi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 1 million 335 mingdan ziyod ishsizlar, 125 mingdan ortiq boquvchisini yoʻqotgan oilalar mavjud. Shuningdek, 1 million 400 mingga yaqin yoshlar xorijga ishlash uchun ketgan. Bu insonlarning aksariyati kasbga ega emas.
Yashnobod tumanida boshlangan “Ishga marhamat” monomarkazi tajribasini Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tasarrufiga oʻtkazilgan 30 ta kollejda hamda Toshkent shahrining har bir tumanida kamida bittadan tashkil etish boʻyicha topshiriq berildi. Talab yuqori boʻlgan kasb-hunarlarni egallagan kishi oʻz ishini topib ketadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mahallalarning meʼmoriy qiyofasi va infratuzilmasini yaxshilash, bahorgi obodonlashtirish masalalariga ham toʻxtalib oʻtdi.
Maishiy chiqindilarni toʻplash va olib chiqib ketish ishlaridan odamlar noroziligi taʼkidlanar ekan, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasiga bu tizimni takomillashtirish boʻyicha qatʼiy vazifa qoʻyildi.
Yigʻilishda qayd etilganidek, inson salomatligini taʼminlashning 55 foizi sogʻlom turmush tarzi va toʻgʻri ovqatlanishga bogʻliq. Shu bois, har bir qishloq va shahar poliklinikalariga, vrachlik punktlariga toʻgʻri ovqatlanish, gigiyena va jismoniy tarbiya boʻyicha mutaxassis shtatlari ajratiladi.
Toʻgʻri ovqatlanish, sogʻlom turmush tarzini shakllantirish, piyoda yurishning foydasini targʻib etish, ommaviy sportni rivojlantirish ishlarini “umummilliy harakat”ga aylantirish zarurligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari mahallada maʼnaviy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish masalasiga ham eʼtibor qaratdi. Madaniyat vazirligi, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markaziga mahallalarda kutubxona, madaniyat uylari, kinoxona, musiqa va sanʼat toʻgaraklari tashkil etish, kitobxonlik madaniyatini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
– Qalbiga sanʼat va kitob nuri kirib borgan odamdan hech qachon yomonlik chiqmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yigʻilishida mahallalarda jinoyatchilikni jilovlash masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.
Oʻtgan yili jinoyatlar soni 2 ming 922 taga kamaygan bir paytda 20 foiz mahallada jinoyatchilik soni oshgan.
Prezident odamlar tinch-totuv yashashi uchun har bir mahallaning “qulf-kaliti” boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
Kriminogen vaziyat ogʻir mahallalarda alohida chora-tadbirlar amalga oshirish, kerak boʻlsa, mahalliy byudjetdan qoʻshimcha mablagʻ, kuch va vositalar jalb etish boʻyicha topshiriq berildi.
Taʼkidlanganidek, endilikda mahalladagi vaziyatga profilaktika inspektori bilan birga Milliy gvardiya ham birdek javob beradi. Shu bois Milliy gvardiyaning huquqbuzarlarni aniqlash, ushlash, ularga chora koʻrish vakolatlarini takomillashtirish zarur. Ushbu tuzilma xodimlari aholi gavjum joylarda mustaqil patrullikni olib borishi lozim. Mutasaddilarga bu borada tashkiliy-huquqiy choralarni ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazirlik va idoralar rahbarlari, hokimlar hisobot berdi.

On March 18, a videoconference on timely identification and resolution of problems in makhalla and family was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
As is known, activities of the Ministry for Supporting Makhalla and Family were organized by the decree and resolution of the President of February 18 this year.
Tasks of supporting the makhalla and family, crime prevention, reducing unemployment and poverty were discussed at the meeting.
“The Minister and his deputies, khokims of regions, districts and cities should move on to practical affairs and effectiveness. All resources, powers and conditions are provided for this. From now on, there will be real demand from responsible persons for each makhalla”, the Head of the state said.
The need for formation of new experience in targeted work and family support was noted.
The President addressed the issue of divorces and expressed regret that such serious consequences occur for minor household reasons. The leadership of the Ministry, local officials indicated the need for studying and positively resolving the situation in problem families.
It was recommended to organize short-term courses for preparing for family life in makhallas, assign psychologists, reputable representatives of the older generation to them, and hold the Exemplary Family competition.
About 22 thousand women live in difficult living conditions in the country. These are low-income, unemployed, women in need of housing and having a disability, an individual approach is necessary to their problems.
Special attention at the meeting was paid to the issues of improving the lives of such women, creating conditions for them to work and earn income.
An instruction was given on widespread introduction in the regions of the experience begun in Chilanzar district of the city of Tashkent on assisting unemployed but skilled women. The importance of holding a competition of women’s business projects, allocating grants, loans and plots to the winners, organizing at the expense of trust funds and leasing mobile retail outlets, introducing a sales system in large shopping centers and enterprises of products made by socially vulnerable categories of women was noted.
Currently, there are more than 1 million 335 thousand unemployed in the country, over 125 thousand families who have lost their breadwinner. In addition, about 1 million 400 thousand young people went to work abroad. The problem is that most of them do not have a profession.
It was instructed to introduce the experience of “Ishga Markhamat” monocenter in Yashnabad district by organizing similar centers in 30 colleges transferred to the Ministry of Employment and Labor Relations, as well as in each district of the capital.
President Shavkat Mirziyoyev touched upon the issues of improving the architectural appearance and infrastructure of makhallas, conducting spring landscaping works.
It was noted that people are dissatisfied with services for the collection and removal of household waste, in connection with which the State Committee for Ecology and Environmental Protection was tasked to improve this system.
It was noted that 55 percent of human health factors depend on lifestyle and nutrition. Therefore, separate staffing units will be allocated for specialists in the field of proper nutrition, hygiene and physical education in rural and urban polyclinics, medical centers.
It was emphasized that promotion of proper nutrition, healthy lifestyles, the benefits of walking, playing sports should become a nationwide movement.
Special attention was paid to issues of improving the effectiveness of spiritual and educational work in makhallas. The Ministry of Culture, the Republican Center for Spirituality and Enlightenment have been instructed to organize libraries, cinema halls, music and art courses in makhallas, to increase reading culture.
“A man whose heart is lit up by art and books will never be capable of evil”, said Shavkat Mirziyoyev.
At the videoconference, issues of crime prevention in makhallas were comprehensively considered.
Last year, the number of crimes decreased by 2,922 cases, but at the same time, an increase in crime was detected in 20 percent of makhallas.
The President noted that each makhalla should have its own “locks and keys” for a peaceful and tranquil life of people.
It was entrusted to take special measures in makhallas with a difficult criminal situation, if necessary, to attract additional forces and funds, including from the local budget.
It was noted that from now on, the National Guard will be responsible for the situation in makhallas along with prevention inspector. In this regard, it is necessary to improve the powers of the guard to identify, detain and take action in relation to offenders. Employees of this structure should carry out autonomous patrols in crowded places. Responsible persons have been instructed to develop appropriate organizational and legal measures.