Mahalla va oilalarga koʻmaklashish boʻyicha qoʻshimcha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-mart kuni mahalla va oila muammolarini oʻz vaqtida aniqlash hamda hal etish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Maʼlumki, Prezidentning joriy yil 18-fevraldagi farmoni va qaroriga muvofiq, Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi tashkil etilgan edi.
Yigʻilishda mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash, jinoyatchilikning oldini olish, ishsizlik va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha vazifalar muhokama qilindi.
– Vazir va uning oʻrinbosarlari, viloyat, tuman va shahar hokimlari amaliy ishlar va natijadorlikka oʻtishi kerak. Buning uchun barcha resurs, vakolat va sharoit qilib berildi. Bundan keyin masʼullardan mahallabay aniq natija soʻraladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Har bir oila bilan manzilli ishlaydigan, ularni qoʻllab-quvvatlaydigan yangi tajriba yaratish zarurligi taʼkidlandi.
Prezident ajrimlar masalasiga alohida toʻxtalib, kichik maishiy sabablar jiddiy oqibatlarni keltirib chiqarayotganini afsus bilan qayd etdi. Vazirlik rahbarlari, joylardagi mutasaddilar notinch oilalardagi ahvolni oldindan oʻrganib, muammoni bartaraf qilish boʻyicha manzilli ishlashi kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Mahallalar qoshida boʻlgʻusi kelin-kuyovlarni oilaga tayyorlash boʻyicha qisqa muddatli oʻquv kurslarini tashkil etib, ularga psixologlar, obroʻli otaxon va onaxonlarni biriktirish, “Ibratli oila” tanlovini oʻtkazish boʻyicha tavsiyalar berildi.
Yurtimizda 22 mingga yaqin xotin-qiz ogʻir turmush sharoitida yashamoqda. Ular kam taʼminlangan, ishsiz, uy-joyga muhtoj va nogironligi bor ayollar boʻlib, har birining muammosiga individual yondashuv talab etiladi.
Yigʻilishda ayollarning turmush sharoitini yaxshilash, daromad topishi uchun sharoit yaratish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Kasb-hunari bor ishsiz xotin-qizlarga koʻmaklashish boʻyicha Toshkent shahrining Chilonzor tumanida boshlangan tajribani boshqa hududlarda ham keng joriy etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Xotin-qizlar oʻrtasida biznes loyiha boʻyicha tanlov oʻtkazib, gʻoliblarga grantlar, kredit va joy ajratish, maqsadli jamgʻarmalar hisobidan koʻchma savdo punktlari tashkil etib, ularni ijaraga berish, yirik savdo markazlari va korxonalarda ehtiyojmand ayollar tayyorlagan mahsulotlarni sotish tizimini joriy qilish muhimligi taʼkidlandi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 1 million 335 mingdan ziyod ishsizlar, 125 mingdan ortiq boquvchisini yoʻqotgan oilalar mavjud. Shuningdek, 1 million 400 mingga yaqin yoshlar xorijga ishlash uchun ketgan. Bu insonlarning aksariyati kasbga ega emas.
Yashnobod tumanida boshlangan “Ishga marhamat” monomarkazi tajribasini Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tasarrufiga oʻtkazilgan 30 ta kollejda hamda Toshkent shahrining har bir tumanida kamida bittadan tashkil etish boʻyicha topshiriq berildi. Talab yuqori boʻlgan kasb-hunarlarni egallagan kishi oʻz ishini topib ketadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mahallalarning meʼmoriy qiyofasi va infratuzilmasini yaxshilash, bahorgi obodonlashtirish masalalariga ham toʻxtalib oʻtdi.
Maishiy chiqindilarni toʻplash va olib chiqib ketish ishlaridan odamlar noroziligi taʼkidlanar ekan, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasiga bu tizimni takomillashtirish boʻyicha qatʼiy vazifa qoʻyildi.
Yigʻilishda qayd etilganidek, inson salomatligini taʼminlashning 55 foizi sogʻlom turmush tarzi va toʻgʻri ovqatlanishga bogʻliq. Shu bois, har bir qishloq va shahar poliklinikalariga, vrachlik punktlariga toʻgʻri ovqatlanish, gigiyena va jismoniy tarbiya boʻyicha mutaxassis shtatlari ajratiladi.
Toʻgʻri ovqatlanish, sogʻlom turmush tarzini shakllantirish, piyoda yurishning foydasini targʻib etish, ommaviy sportni rivojlantirish ishlarini “umummilliy harakat”ga aylantirish zarurligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari mahallada maʼnaviy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish masalasiga ham eʼtibor qaratdi. Madaniyat vazirligi, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markaziga mahallalarda kutubxona, madaniyat uylari, kinoxona, musiqa va sanʼat toʻgaraklari tashkil etish, kitobxonlik madaniyatini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
– Qalbiga sanʼat va kitob nuri kirib borgan odamdan hech qachon yomonlik chiqmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yigʻilishida mahallalarda jinoyatchilikni jilovlash masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.
Oʻtgan yili jinoyatlar soni 2 ming 922 taga kamaygan bir paytda 20 foiz mahallada jinoyatchilik soni oshgan.
Prezident odamlar tinch-totuv yashashi uchun har bir mahallaning “qulf-kaliti” boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
Kriminogen vaziyat ogʻir mahallalarda alohida chora-tadbirlar amalga oshirish, kerak boʻlsa, mahalliy byudjetdan qoʻshimcha mablagʻ, kuch va vositalar jalb etish boʻyicha topshiriq berildi.
Taʼkidlanganidek, endilikda mahalladagi vaziyatga profilaktika inspektori bilan birga Milliy gvardiya ham birdek javob beradi. Shu bois Milliy gvardiyaning huquqbuzarlarni aniqlash, ushlash, ularga chora koʻrish vakolatlarini takomillashtirish zarur. Ushbu tuzilma xodimlari aholi gavjum joylarda mustaqil patrullikni olib borishi lozim. Mutasaddilarga bu borada tashkiliy-huquqiy choralarni ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazirlik va idoralar rahbarlari, hokimlar hisobot berdi.

Определены дополнительные задачи по содействию махаллям и семьям
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 18 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам своевременного выявления и решения проблем в махалле и семье.
Как известно, указом и постановлением Президента от 18 февраля текущего года организована деятельность Министерства по поддержке махалли и семьи.
На совещании обсуждены задачи по поддержке махалли и семьи, предупреждению преступности, сокращению безработицы и бедности.
– Министр и его заместители, хокимы областей, районов и городов должны перейти к практическим делам и результативности. Для этого предоставлены все ресурсы, полномочия и условия. Впредь с ответственных лиц будет реальный спрос по каждой махалле, – сказал глава государства.
Отмечена необходимость формирования нового опыта адресной работы и поддержки семей.
Президент отдельно затронул вопрос разводов и выразил сожаление, что такие серьезные последствия происходят по мелким бытовым причинам. Руководству министерства, ответственным лицам на местах указано на необходимость изучения и положительного разрешения ситуации в проблемных семьях.
Рекомендовано организовать при махаллях краткосрочные курсы по подготовке к семейной жизни, закрепить за ними психологов, авторитетных представителей старшего поколения, проводить конкурс “Образцовая семья” .
В стране в тяжелых жизненных условиях проживают около 22 тысяч женщин. Это малообеспеченные, безработные, нуждающиеся в жилье и имеющие инвалидность женщины, к их проблемам необходим индивидуальный подход.
На совещании уделено особо внимание вопросам улучшения жизни таких женщин, создания условий для того, чтобы они работали и получали доход.
Дано указание по широкому внедрению в регионах опыта, начатого в Чиланзарском районе города Ташкента по содействию безработным, но владеющим ремеслом женщинам. Отмечена важность проведения конкурса женских бизнес-проектов, выделения победителям грантов, кредитов и участков, организации за счет целевых фондов и предоставления в аренду передвижных торговых точек, внедрения системы продажи в крупных торговых центрах и на предприятиях продукции, изготовленной социально уязвимыми категориями женщин.
В настоящее время по республике насчитывается более 1 миллиона 335 тысяч безработных, свыше 125 тысяч семей, потерявших кормильца. Помимо этого, на заработки за рубеж уехали около 1 миллиона 400 тысяч молодых людей. Проблема в том, что большинство из них не имеют профессии.
Поручено внедрить опыт открывшегося в Яшнабадском районе моноцентра “Ишга мархамат”, организовав аналогичные центры в 30 колледжах, переданных в ведение Министерства занятости и трудовых отношений, а также в каждом районе столицы.
Президент Шавкат Мирзиёев затронул вопросы улучшения архитектурного облика и инфраструктуры махаллей, проведения весенних благоустроительных работ.
Отмечалось, что люди недовольны услугами по сбору и вывозу бытовых отходов, в связи с чем перед Государственным комитетом экологии и охраны окружающей среды поставлена задача усовершенствовать эту систему.
На совещании отмечалось, что 55 процентов факторов обеспечения здоровья человека зависят от образа жизни и питания. Поэтому в сельских и городских поликлиниках, врачебных пунктах будут выделены отдельные штатные единицы для специалистов по вопросам правильного питания, гигиены и физической культуры.
Подчеркнуто, что пропаганда правильного питания, здорового образа жизни, пользы ходьбы, занятия массовым спортом должна стать общенациональным движением.
Отдельное внимание уделено вопросам повышения эффективности духовно-просветительской работы в махаллях. Министерству культуры, Республиканскому центру духовности и просветительства предписано организовать в махаллях библиотеки, дома культуры, кинозалы, кружки музыки и искусства, повышать читательскую культуру.
– Человек, сердце которого озарялось светом искусства и книги, никогда не будет способен на зло, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На видеоселекторном совещании всесторонне рассмотрены вопросы предупреждения преступности в махаллях.
В прошлом году число преступлений снизилось на 2 922 случая, но вместе с тем в 20 процентах махаллях выявлен рост преступности.
Президент отметил, что для мирной и спокойной жизни людей каждая махалля должна иметь свои «замки и ключи».
Поручено принять особые меры в махаллях с тяжелой криминогенной ситуацией, при необходимости привлекать дополнительные силы и средства, в том числе из местного бюджета.
Отмечалось, что за ситуацию в махаллях отныне наряду с инспектором профилактики будет отвечать Национальная гвардия. В связи с этим необходимо усовершенствовать полномочия гвардии по выявлению, задержанию и принятию мер в отношении правонарушителей. Сотрудники данной структуры должны осуществлять автономное патрулирование в местах массового скопления людей. Ответственным лицам поручено разработать соответствующие организационно-правовые меры.