Moskva shahrida MDH Iqtisodiy kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi
2020-yil 13-mart kuni Moskva shahrida O‘zbekiston raisligida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Iqtisodiy kengashining 85-majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlis kun tartibiga MDH ishtirokchi davlatlari iqtisodiy hamkorligining turli sohalarini qamrab olgan masalalar kiritildi. Majlisni Iqtisodiy kengash raisi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Iqtisodiyot va sanoat vaziri Jamshid Qo‘chqorov olib bordi.
MDHning Ashxabod sammiti qaroriga binoan 2020-yil 1-yanvardan 31-dekabrgacha MDHga raislik O‘zbekistonga o‘tdi. MDH doirasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va O‘zbekiston raisligining ustuvor sohalari Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 11-oktabrda Ashxabodda bo‘lib o‘tgan MDH Davlat rahbarlari kengashining majlisidagi nutqida bayon etilgan edi. O‘zbekiston Respublikasining 2020-yilda MDHdagi raisligi Konsepsiyasi va tegishli Tadbirlar rejasi qabul qilindi va amalga oshirilmoqda.
Uchrashuv davomida MDH Hukumat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ko‘rib chiqish uchun MDHning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda iqtisodiy rivojlanish strategiyasi loyihasini kiritish to‘g‘risidagi O‘zbekiston tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Kengash a’zolari Transport sohasida 2030-yilgacha bo‘lgan davrdagi ustuvor yo‘nalishlar loyihasini ma’qulladilar, shuningdek, 2020-2023-yillarga mo‘ljallangan Kelishilgan ijtimoiy va demografik siyosat kontseptsiyasini amalga oshirish bo‘yicha Tadbirlar rejasini qabul qildilar.
Davlat rahbarlari kengashining qarori bilan 2021-yil “MDHda arxitektura va shaharsozlik yili” deb e’lon qilindi. Shu munosabat bilan 2021-yil davomida arxitektura va shaharsozlik forumlari va tanlovlar, ko‘rgazmalar, mavzuga oid ilmiy-amaliy konferensiyalar, davra suhbatlari va seminarlarni o‘tkazishni o‘z ichiga olgan harakatlar rejasi tasdiqlandi.
MDH Iqtisodiy kengashining qarori bilan Minsk shahar texnoparkiga va Rossiya Federatsiyasi Savdo-sanoat palatasining Innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish fondiga 2020-yilgacha bo‘lgan davlatlararo innovatsion hamkorlik dasturi doirasida innovatsiyani tijoratlashtirish markazlari maqomi berildi.
Majlis ishtirokchilari mahsulot va xizmatlar sifati sohasidagi yutuqlari uchun 2019-yilgi MDH mukofoti tanlovi natijalarini tasdiqladilar. Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistonning 14 ta tashkiloti laureatlar va diplom egalari bo‘lishdi. Shuningdek, o‘simliklarning karantini sohasida kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha MDH ishtirokchi davlatlarining bazaviy tashkiloti to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlar ham ma’qullandi. Bundan tashqari, MDH Iqtisodiy kengashi a’zolariga birlashma faoliyatining turli jihatlariga oid axborot-tahliliy va qo‘llanma materiallari taqdim etildi.
MDH Iqtisodiy kengashining 86-majlisini 2020-yil 19-iyun kuni Moskva shahrida Xalq xo‘jaligi yutuqlari ko‘rgazmasining (VDNX) milliy pavilyonlaridan birida o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

В г.Москве состоялось очередное заседание Экономического совета СНГ
13 марта 2020 года в г.Москве в рамках председательства Узбекистана состоялось 85-е заседание Экономического совета Содружества Независимых Государств.
В повестку дня заседания вошли вопросы, охватывающие различные сферы экономического сотрудничества государств-участников СНГ. Заседание вел председатель Экономического совета, заместитель Премьер-министра, министр экономики и промышленности Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров.
С 1 января по 31 декабря 2020 года в соответствии с решением Ашхабадского саммита СНГ к Узбекистану перешло председательство в Содружестве. Перспективные направления взаимодействия в рамках СНГ и приоритеты председательства Узбекистана были сформулированы в выступлении Президента Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств Содружества 11 октября 2019 года в г.Ашхабаде. Приняты и реализуются Концепция председательства Республики Узбекистан в СНГ в 2020 году и соответствующий План мероприятий.
В ходе встречи стороны поддержали инициативу Узбекистана о внесении проекта Стратегии экономического развития СНГ на период до 2030 года на рассмотрение очередного заседания Совета глав правительств СНГ.
Члены Совета одобрили проект Приоритетных направлений сотрудничества в сфере транспорта на период до 2030 года, а также приняли План мероприятий по реализации Концепции согласованной социальной и демографической политики на 2020-2023 годы.
Решением Совета глав государств 2021 год объявлен «Годом архитектуры и градостроительства в СНГ». В этой связи одобрен План мероприятий, предполагающий проведение в течение 2021 года архитектурных и градостроительных форумов и конкурсов, выставок, тематических научно-практических конференций, «круглых столов» и семинаров.
Решением Экономического совета СНГ Минскому городскому технопарку и Фонду развития инновационного предпринимательства Торгово-промышленной палаты Российской Федерации был придан статус центров коммерциализации инноваций в рамках Межгосударственной программы инновационного сотрудничества на период до 2020 года.
Участники заседания утвердили итоги конкурса на соискание Премии СНГ 2019 года за достижения в области качества продукции и услуг. Лауреатами и дипломантами стали 14 организаций из Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. Также одобрены изменения в Положение о базовой организации государств – участников СНГ по повышению квалификации и переподготовке кадров в области карантина растений. Кроме того, членам Экономического совета СНГ были представлены информационно-аналитические и справочные материалы, касающиеся различных аспектов деятельности объединения.
Принято решение о проведении 86-го заседания Экономического совета СНГ 19 июня 2020 года в г.Москве в одном из национальных павильонов Выставки достижений народного хозяйства (ВДНХ).
По окончании заседания Экономического совета СНГ делегации приняли участие в Международном экономическом форуме «СНГ + МИР» и Международном туристическом конгрессе «СНГ + МИР 2020».