Oʻzbekiston Bosh prokurori Rossiya Federatsiyasi Tergov qoʻmitasi Raisi bilan uchrashdi
12-mart kuni Bosh prokuraturada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurori Nigʻmatilla Yoʻldoshev Rossiya Federatsiyasining Tergov qoʻmitasi Raisi Aleksandr Bastrыkin bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida delegatsiya vakillariga mamlakatimiz hayotining barcha jabhalarida, xususan, sud-huquq sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuv ishtirokchilari tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan Rossiya Federatsiyasi Tergov qoʻmitasi oʻrtasidagi hamkorlik professional aloqalarni yoʻlga qoʻyish va shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish orqali izchillik bilan rivojlanayotganligi taʼkidlandi.
Taraflar oʻzaro manfaatli boʻlgan keng qamrovli masalalarni muhokama qilishdi va idoralararo hamkorlikni yana-da rivojlantirish istiqbollari boʻyicha fikr almashdi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Bosh prokuraturasi bilan Rossiya Federatsiyasi Tergov qoʻmitasi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida Bitim hamda 2020-2021-yillarga moʻljallangan idoralararo hamkorlik Dasturi imzolandi. Ushbu hujjatlarning amalda tatbiq etilishi huquqiy sohada axborot va ilgʻor tajriba almashish orqali ikki tomonlama hamkorlikning rivojlanishini yangi bosqichga koʻtarishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Rossiya delegatsiyasining tashrifi shakllangan sermahsul aloqalarni yana-da kengaytirish va mustahkamlash yoʻlida muhim qadam ekanligi qayd etildi.

Встреча в Генеральной прокуратуре
В Генеральной прокуратуре состоялась встреча Генерального прокурора Республики Узбекистан Н. Юлдашева с Председателем Следственного комитета Российской Федерации А. Бастрыкиным.
Гостя проинформировали о проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиёева широкомасштабных реформах во всех сферах, особенно в судебно-правовой.
А. Бастрыкин рассказал о деятельности Следственного комитета России, международном сотрудничестве, планах, касающихся развития взаимосвязей с Узбекистаном.
- Ваша весна настраивает всех на позитив, - делится впечатлениями А. Бастрыкин. - Намерены добиваться новых результатов в совместной деятельности и в борьбе с преступностью.
Участники мероприятия отметили последовательное развитие сотрудничества между Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Следственным комитетом Российской Федерации. Установлены профессиональные контакты, расширяется договорно-правовая база.
Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, обменялись мнениями о дальнейшем развитии межведомственного взаимодействия.
По итогам встречи подписаны Соглашения между Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Следственным комитетом Российской Федерации о сотрудничестве, а также Программа межведомственного сотрудничества на 2020-2021 годы. Исполнение данных документов придаст новый импульс развитию двустороннего сотрудничества.
Переговоры стали важным шагом на пути дальнейшего расширения и укрепления сложившихся плодотворных взаимоотношений.
Визит российской делегации в нашу страну под руководством Председателя Следственного комитета Александра Бастрыкина продолжается.