Oʻzbekiston Bosh prokurori Rossiya Federatsiyasi Tergov qoʻmitasi Raisi bilan uchrashdi
12-mart kuni Bosh prokuraturada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurori Nigʻmatilla Yoʻldoshev Rossiya Federatsiyasining Tergov qoʻmitasi Raisi Aleksandr Bastrыkin bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida delegatsiya vakillariga mamlakatimiz hayotining barcha jabhalarida, xususan, sud-huquq sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuv ishtirokchilari tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan Rossiya Federatsiyasi Tergov qoʻmitasi oʻrtasidagi hamkorlik professional aloqalarni yoʻlga qoʻyish va shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish orqali izchillik bilan rivojlanayotganligi taʼkidlandi.
Taraflar oʻzaro manfaatli boʻlgan keng qamrovli masalalarni muhokama qilishdi va idoralararo hamkorlikni yana-da rivojlantirish istiqbollari boʻyicha fikr almashdi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Bosh prokuraturasi bilan Rossiya Federatsiyasi Tergov qoʻmitasi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida Bitim hamda 2020-2021-yillarga moʻljallangan idoralararo hamkorlik Dasturi imzolandi. Ushbu hujjatlarning amalda tatbiq etilishi huquqiy sohada axborot va ilgʻor tajriba almashish orqali ikki tomonlama hamkorlikning rivojlanishini yangi bosqichga koʻtarishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Rossiya delegatsiyasining tashrifi shakllangan sermahsul aloqalarni yana-da kengaytirish va mustahkamlash yoʻlida muhim qadam ekanligi qayd etildi.

Uzbekistan’s Prosecutor General meets with Russia’s Chairman of the Investigative Committee
Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan N. Yuldashev has met with the Chairman of the Investigative Committee of the Russian Federation A. Bastrykin.
The guest was informed about the large-scale reforms carried out under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev in all areas, especially in the judicial and legal spheres.
A. Bastrykin spoke about the activities of Russia’s Investigative Committee, international cooperation, plans regarding the development of relations with Uzbekistan.
Participants of the event noted the consistent development of cooperation between the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan and the Investigative Committee of the Russian Federation. Professional contacts were established, the legal framework is expanding.
The parties discussed issues of mutual interest, exchanged views on further development of interagency cooperation.
Following the meeting, Cooperation Agreement between the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan and the Investigative Committee of the Russian Federation, as well as the Interdepartmental Cooperation Program for 2020-2021 were signed. The execution of these documents will give a new impetus to development of bilateral cooperation.