Prezident Shavkat Mirziyoyev Xiva shahridagi Ichan qal’a majmuasiga tashrif buyurib, Amir To‘ra madrasasida amalga oshirilgan restavratsiya ishlari bilan tanishdi.
Ichan qal’ada xalqimizning noyob me’morlik an’analari, qadimiy hunarmandchiligi, san’ati va madaniyati namunalari saqlanib qolgan. Bu yerdagi 58 ta tarixiy-madaniy meros ob'yektidan 17 tasida turli muzeylar joylashgan. Qal’a UNESCOning Jahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan.
Bu yerdagi tarixiy obidalarni asrab-avaylash maqsadida restavratsiya va konservatsiya ishlari olib borilmoqda.
Amir To‘ra madrasasi qurilishi 1872-yili boshlangan. Bu yerda 54 ta hujra bo‘lib, ichki sahni koshin bilan qoplangan. Shuningdek, 2 ta gumbazli xona, qishki va yozgi masjidlar, darsxona bo‘lgan. Chor Rossiyasining Xorazmga hujumi tufayli obida peshtoqlarini pardozlash to‘xtab qolgan.
Madrasa Ichan qal’adagi turistik ob'yektlardan biriga aylandi.
Davlatimiz rahbari qadimiy obidalarning har bir g‘ishti tarixiy ekanini, har bir naqshida ma’no borligini ta’kidladi. Madaniy merosimizni kelajak avlodlarga yetkazish, buning uchun restavratsiya maktabini rivojlantirish zarurligini qayd etdi.
Shu yerda Xorazm viloyatining ulkan turizm salohiyatidan foydalanish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
2020-2021-yillarda viloyatda turizmni rivojlantirish dasturi ishlab chiqilgan. Masalan, Xiva tumanida “Anor”, “Anjir”, Yangiariq tumanida “Mennonit qishlog‘i” nomli tematik parklar barpo etilishi rejalashtirilgan.
O‘tgan yil dekabrda Xorazm lazgisi UNESCOning Nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritildi. Xorijiy davlatlar vakillari ushbu milliy raqsni o‘rganishga qiziqish bildirmoqda. Shundan kelib chiqib, viloyatda lazgi akademiyasini tashkil etish mo‘ljallangan.
Bugungi kunda viloyatda 600 dan ortiq fermer xo‘jaligi baliqchilik bilan shug‘ullanadi. Ulardan gastronomik turizm yo‘nalishida foydalanish maqsadida 71 ko‘lda xalqaro standartlar darajasida xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.

Президент указал на необходимость развития реставрационной школы
Президент Шавкат Мирзиёев посетил комплекс "Ичан-кала" в городе Хиве и ознакомился с результатами реставрационной работы, проведенной в медресе Амира Туры.
"Ичан-кала" - уникальная крепость, где воплощены традиции зодчества и ремесленничества, культурного наследия нашего народа. Здесь существует 58 исторических объектов, действует 17 музеев. Комплекс включен в Список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО.
В настоящее время здесь ведутся работы по реставрации и консервации памятников.
Строительство медресе Амира Туры было начато в 1872 году. Здесь 54 худжры, внутренний двор украшен мозаикой. Также имелись два купола, зимняя и летняя мечети, класс. Отделка фасадной части была прекращена из-за вторжения Российской империи в Хорезм.
Медресе превратилось в один из туристических объектов Ичан-калы.
Глава государства отметил, что каждый кирпич старинных архитектурных памятников имеет историческую ценность, в каждом узоре сокрыт смысл. Подчеркнул необходимость доведения нашего культурного наследия до следующих поколений и развития с этой целью реставрационной школы.
Состоялась презентация проектов по использованию огромного туристического потенциала Хорезмской области.
Разработана программа развития туризма в области в 2020-2021 годы. Так, планируется создание тематических парков "Анор", "Анжир" в Хивинском районе, "Село меннонитов" в Янгиарыкском районе.
В декабре прошлого года хорезмский танец лязги был включен в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Представители зарубежных стран проявляют интерес к изучению этого национального танца. В связи с этим намечено открыть в области академию лязги.
В настоящее время в регионе рыбоводством занимаются более 600 фермерских хозяйств. Для эффективного использования их потенциала в гастрономическом туризме предусмотрено организовать у 71 озера сервис международного класса.