Prezident Shavkat Mirziyoyev Xiva shahridagi Ichan qal’a majmuasiga tashrif buyurib, Amir To‘ra madrasasida amalga oshirilgan restavratsiya ishlari bilan tanishdi.
Ichan qal’ada xalqimizning noyob me’morlik an’analari, qadimiy hunarmandchiligi, san’ati va madaniyati namunalari saqlanib qolgan. Bu yerdagi 58 ta tarixiy-madaniy meros ob'yektidan 17 tasida turli muzeylar joylashgan. Qal’a UNESCOning Jahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan.
Bu yerdagi tarixiy obidalarni asrab-avaylash maqsadida restavratsiya va konservatsiya ishlari olib borilmoqda.
Amir To‘ra madrasasi qurilishi 1872-yili boshlangan. Bu yerda 54 ta hujra bo‘lib, ichki sahni koshin bilan qoplangan. Shuningdek, 2 ta gumbazli xona, qishki va yozgi masjidlar, darsxona bo‘lgan. Chor Rossiyasining Xorazmga hujumi tufayli obida peshtoqlarini pardozlash to‘xtab qolgan.
Madrasa Ichan qal’adagi turistik ob'yektlardan biriga aylandi.
Davlatimiz rahbari qadimiy obidalarning har bir g‘ishti tarixiy ekanini, har bir naqshida ma’no borligini ta’kidladi. Madaniy merosimizni kelajak avlodlarga yetkazish, buning uchun restavratsiya maktabini rivojlantirish zarurligini qayd etdi.
Shu yerda Xorazm viloyatining ulkan turizm salohiyatidan foydalanish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
2020-2021-yillarda viloyatda turizmni rivojlantirish dasturi ishlab chiqilgan. Masalan, Xiva tumanida “Anor”, “Anjir”, Yangiariq tumanida “Mennonit qishlog‘i” nomli tematik parklar barpo etilishi rejalashtirilgan.
O‘tgan yil dekabrda Xorazm lazgisi UNESCOning Nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritildi. Xorijiy davlatlar vakillari ushbu milliy raqsni o‘rganishga qiziqish bildirmoqda. Shundan kelib chiqib, viloyatda lazgi akademiyasini tashkil etish mo‘ljallangan.
Bugungi kunda viloyatda 600 dan ortiq fermer xo‘jaligi baliqchilik bilan shug‘ullanadi. Ulardan gastronomik turizm yo‘nalishida foydalanish maqsadida 71 ko‘lda xalqaro standartlar darajasida xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.

President notes the need for development of a restoration school
President Shavkat Mirziyoyev visited Ichan-Kala complex in the city of Khiva and got acquainted with the results of restoration work carried out in Amir Tura Madrasah.
Ichan-Kala is a unique fortress, where the traditions of architecture and craftsmanship, the cultural heritage of our people are embodied. There are 58 historical sites and 17 museums. The complex is included in UNESCO World Heritage List.
Currently, activity is carried out for restoration and conservation of monuments.
Construction of Amir Tura Madrasah began in 1872. There are 54 hujras, the courtyard is decorated with mosaics. There were also two domes, a winter and a summer mosque, a class. The decoration of the facade discontinued due to the invasion of the Russian Empire in Khorezm.
Madrasah has turned into one of the tourist sites of Ichan-Kala.
The Head of the state noted that each brick of ancient architectural monuments has historical value, meaning is hidden in each pattern. He emphasized the need for bringing our cultural heritage to the next generations and development of a restoration school for this purpose.
Presentation of projects on the use of huge tourism potential of Khorezm region took place.
A program for development of tourism in the region in 2020-2021 has been developed. So, it is planned to create theme parks “Anor”, “Anjir” in Khiva district, “Mennonite village” in Yangiarik district.
Last December, Khorezm Lazgi dance was inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. Representatives of foreign countries are interested in studying this national dance. In this regard, it is planned to open a Lazgi Academy in the region.
Currently, more than 600 farms are engaged in fish farming in the region. For the effective use of their potential in gastronomic tourism, it is planned to organize an international class service at 71 lakes.