Energetika vazirligi va «Enpetrol» bo‘lajak hamkorlikni muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligida shu yilning 10-mart kuni «Enpetrol Enerji» xalqaro kompaniyasi raisi Erjan Engin rahbarligi ostidagi delegatsiya bilan muzokaralar o‘tkazildi.
«Enpetrol Enerji» - bu xalqaro injiniring, ishlab chiqarish va qurilish kompaniyasi bo‘lib, u energetika, neft-gaz, neft va neft-kimyo sanoati sohasidagi loyihalarga, shuningdek sanoat ob'yektlari qurilishiga ixtisoslashgan.
Uchrashuv davomida vazirning birinchi o‘rinbosari Jo‘rabek Mirzamaxmudov boshchiligidagi Energetika vazirligi vakillari mehmonlarni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoni, energetika, neft-gaz va kimyo sohasidagi istiqbolli loyihalar bilan tanishtirdi. Ular orasida - xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan yangi generatsiya qilinuvchi quvvatlarni barpo etish bo‘yicha tayyorgarlik  bosqichidagi  loyihalar bor.
Erjan Engin ta’kidlaganidek, O‘zbekistonning energetika tarmog‘ini isloh qilish jarayoni salohiyatli investorlarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Muzokaralar natijasi bo‘yicha tomonlar o‘rtasida amalga oshirilayotgan loyihalar doirasida hamkorlik qilish imkoniyatlarini batafsil o‘rganib chiqish uchun «Enpetrol Enerji» kompaniyasiga zarur ma’lumotlarni taqdim etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Минэнерго и «Enpetrol» обсудили потенциал сотрудничества
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 10 марта т.г. состоялись переговоры с делегацией международной компании «Enpetrol Enerji» во главе с председателем компании Эржан Энгин.
«Enpetrol Enerji» - это международная инжиниринговая, производственная и строительная компания, специализирующаяся на проектах в энергетике, нефтегазовой, нефтяной и нефтехимической промышленности, а также строительстве промышленных объектов.
В ходе встречи представители Минэнерго во главе с первым заместителем министра Журабеком Мирзамахмудовым ознакомили гостей с ходом реформ, осуществляемых в стране, и перспективными проектами в энергетической, нефтегазовой и химической отраслях. В их числе - находящиеся в стадии подготовки проекты по строительству новых генерирующих мощностей, реализуемые совместно с международными финансовыми институтами.
Как отметил Эржан Энгин, процесс реформирования энергетической отрасли Узбекистана представляет большой интерес для потенциальных инвесторов.
По итогам переговоров сторонами достигнута договоренность о предоставлении необходимой информации для детального рассмотрения компанией «Enpetrol Enerji» возможностей сотрудничества в рамках реализуемых проектов.