Yaponiya Elchisi bilan uchrashuv
2020-yilning 11-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyama bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi vaziyatni yanada rivojlantirish, O‘zbekiston va Yaponiyaning, umuman xalqaro hamjamiyatning afg‘onlararo muzokaralar jarayonini boshlashga ko‘maklashish borasidagi sa’y-harakatlari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Yaponiya tomoni Afg‘onistonda uzoq muddatli va barqaror tinchlik o‘rnatish, butun afg‘on xalqi manfaati uchun uning ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini tiklashga bundan keyin ham faol hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Afg‘onistondagi inqirozni tinch yo‘l bilan hal etishning eng maqbul yo‘llarini toppish bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirish zarurligi to‘g‘risida kelishib olindi.

2020-03-11 | Политика
11 марта 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии Ёшинори Фуджиямой.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по развитию ситуации в Афганистане, усилиям Узбекистана и Японии, в целом международного сообщества по содействию началу межафганского переговорного процесса.
Японская сторона выразила свою готовность и далее активно содействовать установлению долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане, восстановлению его социально-экономической инфраструктуры в интересах всего афганского народа.
В заключение стороны согласились с необходимостью продолжения тесного двустороннего взаимодействия на афганском направлении, нахождения оптимальных путей для мирного разрешения кризиса в этой стране.