2020-03-11 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Gender tenglikni ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiya Ichki ishlar vazirligi va hamkor tashkilotlar bilan birga “Xotin-qizlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish - mamlakat taraqqiyotining muhim omili“ mavzusida xalqaro forum o‘tkazdi.
Ichki ishlar vazirligi huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi, BMT Taraqqiyot dasturining yurtimizdagi vakolatxonasi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Yoshlar ittifoqi va boshqa bir qator jamoat tashkilotlari hamkorligida tashkil etilgan ushbu forumga mehnat jamoalari, mahallalardagi xotin-qizlar bilan ishlash bo‘yicha mas’ul xodimlar taklif etildi.
O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri o‘rinbosari A.Ikramov, BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi vakolatxonasi doimiy vakili o‘rinbosari D.Muntyanu, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi F.Eshmatova, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi boshqarma boshlig‘i G.Ma’rupova va boshqalar xotin-qizlarning manfaatlarini ta’minlash dolzarb masala ekanini ta’kidladi.
Keyingi paytda mamlakatimizda ayollarni qonuniy jihatdan yanada kuchliroq himoyalash bilan bog‘liq bir qator qonun, farmon va qarorlar qabul qilindi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasining “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida“gi va “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida“gi qonunlari kuchga kirgani bu boradagi tarixiy qadam bo‘ldi.
Endilikda jabrlanuvchi ayol o‘ziga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik sodir etilgani yoki tahdid qilingani to‘g‘risida ariza bilan tegishli vakolatli organlar hamda tashkilotlarga yoxud sudga murojaat etish huquqiga ega. Shuningdek, ular maxsus markazlarda, “Ishonch telefoni“ orqali bepul huquqiy maslahat oladi. Ijtimoiy, psixologik, tibbiy va boshqa yordam olish, ichki ishlar organlariga himoya orderi berish to‘g‘risidagi talab bilan murojaat etishga ham haqlidirlar. Noxush holatlarning oldini olish, jabrlanuvchining xavfsizligini ta’minlash maqsadida zo‘ravonlikka moyil shaxsning xulq-atvorini o‘zgartirishda unga ruhiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatishga oid chora-tadbirlar ham amalga oshiriladi. Bunday shaxslar zo‘ravonlik xulq-atvorini o‘zgartirish bo‘yicha tuzatish dasturidan o‘tadi.
Qonunning asosiy jihatlaridan biri shundaki, unga “himoya orderi“ tushunchasi kiritilgan va uning berilishi tartibi ham belgilangan.
- Ayollar o‘z haq-huquqlarini bilsa, ularning huquqiy madaniyati yuqori bo‘lsa, to‘g‘ri yo‘ldan sira adashmaydi, - dedi Ichki ishlar vazirligining huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, polkovnik Umida Abdullayeva. - Ayni paytda mazkur yo‘nalishda xotin-qizlar ishtirokida doimiy muloqotlar, uchrashuvlar tashkil etilib, targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borilmoqda. Himoya orderining yuzaga kelishi ayollarni turli tazyiq va zo‘ravonliklardan asrashda o‘ziga xos amaliy mexanizmdir.
- Bugungi kunda uyma-uy yurib, yoshlar, ayollar, qizlar bilan uchrashib, mavjud muammolarni mukammal o‘rganish, zaruriy amaliy choralarga e’tiborni kuchaytirishga jiddiy kirishilgan, - dedi Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi “Dalaguzar“ mahalla fuqarolar yig‘ini mutaxassisi Holida Oxunova. - Qizlar, kelinlarni kasbga o‘qitish, ularning bandligini ta’minlash bo‘yicha ish olib borilmoqda. Bunda uy mehnatini yo‘lga qo‘yish, ayol va qizlarni pazandalik, chevarchilik sexlariga jalb etishga katta ahamiyat qaratilmoqda.

Форум, посвященный повышению правовой культуры женщин
Комиссией по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан совместно с Министерством внутренних дел и организациями-партнерами проведен международный форум на тему "Повышение правовой культуры женщин – важный фактор развития страны".
На форум, организованный Главным управлением профилактики правонарушений Министерства внутренних дел, представительством Программы развития ООН в нашей стране, Министерством по поддержке махалли и семьи, Союзом молодежи Узбекистана и рядом других общественных организаций, пригласили ответственных работников трудовых коллективов, действующих в махаллях комитетов по работе с женщинами.
Заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан А.Икрамов, заместитель постоянного представителя Программы развития ООН в нашей стране Д.Мунтяну, председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам женщин и гендерного равенства Ф.Эшматова, начальник управления Министерства по поддержке махалли и семьи Г.Маърупова и другие говорили об актуальности вопроса обеспечения интересов женщин.
В последние годы в нашей стране приняты законы, указы и постановления, направленные на усиление защиты прав и законных интересов женщин. Так, историческим шагом в этом направлении стало вступление в силу законов Республики Узбекистан "О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин" и "О защите женщин от притеснения и насилия".
Теперь потерпевшие насилие или притеснение женщины могут обращаться с заявлением о совершении в отношении них данных действий в соответствующие полномочные органы, организации или суды. Через специальные центры посредством "телефона доверия" они могут получить бесплатные правовые консультации. Женщины также имеют право получать социальную, психологическую, медицинскую и другую помощь, обращаться в органы внутренних дел для получения охранного ордера. Для обеспечения безопасности потерпевшей принимаются меры в отношении лица, совершившего притеснение или насилие, либо склонного к их совершению, с целью изменения его поведения и оказания моральной и социальной помощи. Такие лица проходят коррекционную программу по изменению насильственного поведения.
Одним из главных аспектов нового закона является внесение понятия охранного ордера и определение порядка его выдачи.
– Если женщина знает свои права, обладает высокой правовой культурой, она будет идти по верному пути, – говорит заместитель начальника Главного управления профилактики правонарушений Министерства внутренних дел полковник Умида Абдуллаева. – В настоящее время в этом направлении при участии женщин проводятся беседы, встречи, пропагандистская работа. Охранный ордер – это своеобразный механизм защиты женщин от различных проявлений насилия и притеснения.
– Мы осуществляем подворный обход, встречаемся с женщинами, изучаем их проблемы, усиливаем внимание к проведению необходимых практических мер, – говорит специалист схода граждан махалли "Далагузар" Зангиатинского района Ташкентской области Холида Охунова. – Проводится работа по профессиональной ориентации девушек. При этом особое значение придается налаживанию надомного труда, привлечению женщин к работе в кондитерских, швейных цехах.
На мероприятии подробно обсуждались новые механизмы эффективной защиты женщин, участия органов внутренних дел в защите прав и интересов женщин, повышения социально-политической активности женщин, сотрудничества государственных и общественных организаций в решении проблем семьи.
На форуме были продемонстрированы видеоролики о гендерном равенстве, защите интересов женщин. Кроме того, вниманию участников была представлена музыкальная программа.