O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) O‘zbekistondagi missiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston savdo-sanoat palatasida 2020-yil 10-mart kuni Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) “Markaziy Osiyoda savdo jarayonlarini soddalashtirish” mintaqaviy dasturini baholash missiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati bilan hamkorlikda Savdo-sanoat palatasi tomonidan O‘zbekistonda 2017-2019-yillarda “Markaziy Osiyoda savdo jarayonlarini soddalashtirish” mintaqaviy dasturi doirasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar va erishilgan natijalar muhokama qilindi.
Xususan, ushbu dastur doirasida tomonlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning quyidagi masalalari ko‘rib chiqildi:
- O‘zbekiston Respublikasida tashqi savdo operatsiyalari va savdoni soddalashtirishning dolzarb masalalarini muhokama qilishda davlat va xususiy sektor vakillari o‘rtasida muloqotni yo‘lga qo‘yish;
- Savdo-sanaot palatasida tashqi savdo masalalari bo‘yicha Ekspert kengashi faoliyatini tashkil etishga ko‘maklashish;
- tashqi iqtisodiy faoliyatni tartibga solish masalalarida xususiy sektorning o‘rnini oshirish;
- Savdo-sanaot palatasida biznes uchun avtomatlashtirilgan tizim va mobil ilovani joriy etish;
- Markaziy Osiyoda savdo, transport va tranzit jarayonlarini soddalashtirish masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik va o‘zaro tajriba almashinuvini rivojlantirish.

В ТПП прошла встреча с миссией Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Узбекистане
В Торгово-промышленной палате Узбекистана 10 марта 2020 года состоялась встреча с делегацией Программы GIZ «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии».
В ходе встречи стороны обсудили реализацию Региональной программы GIZ «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии» за период 2017-2019 годы в Республике Узбекистан.На встрече стороны рассмотрели участие Торгово-промышленной палаты Узбекистана в реализации указанной программы в Узбекистане.
В частности, были обсуждены следующие вопросы совместного сотрудничества в рамках указанной Программы:
- развития диалога между представителями государственного и частного сектора для обсуждения актуальных вопросов внешней торговли и упрощения торговых процедур в Республике Узбекистан;
- организации работы экспертных советов при ТПП по вопросам внешней торговли;
- информирования представителей частного сектора по вопросам регулирования в области внешнеэкономической деятельности;
- реализация автоматизированной системы и мобильного приложения ТПП;
- развитие регионального сотрудничества и обмен опытом по вопросам упрощения торговли, транспортных и транзитных процедур в Центральный Азии.
По итогам встречи стороны обменялись мнениями по дальнейшему расширению сотрудничества в рамках реализации Региональной программы GIZ «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии».