Toshkentda "O‘zbekiston-Niderlandiya" agrobiznes forumi bo‘lib o‘tdi
2020-yilning 10-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi hamda SSPning Toshkent shahar xududiy boshqarmasi tomonidan "Hilton Tashkent City" mehmonxonasining “Ball Room” zalida "O‘zbekiston-Niderlandiya" agrobiznes forumini, shuningdek ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari bilan "В2В" formatidagi uchrashuvini tashkil etildi.
Tadbirlarda Niderlandiya Qirolligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi vakillari, shuningdek chorvachilik, parrandachilik, bog‘dorchilik va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan 40 dan ortiq kompaniyaning biznes vakillaridan iborat delegassiya ishtirok etdi.
Shuningdek, forumda Savdo-sanoat palatasi Raisining Birinchi o‘rinbosari I.Jasimov hamda Qishloq Xo‘jalik Vaziri o‘z nutqlari bilan ishtirok etishdi.
Ushbu forumdan ko‘zlangan asosiy maqsadi meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash, chorvachilik va parrandachilik, meva daraxtlari va o‘simliklarni parvarish qilish, issiqxonalar qurish, shuningdek, ushbu yo‘nalishlarda investisiya loyihalarini amalga oshirishda o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalaridan iborat.
Shuningdek, tadbirda Niderlandiya kompaniyalari vakillari o‘z taqdimotlari bilan, ya'ni faoliyat jarayonlari va issiqxonalar tuzilmasi, bog‘dorchilik va logistika, shuningdek chorvachilik, parrandachilik va savdo-sotiq faoliyati xaqida ishtirokchilarni tanishtirdilar. Ta'kidlab o‘tish joizki, xozirgi kunda O‘zbekistonda 75ta Niderlandiya kompaniyalari o‘z faoliyatlarini yuritib kelmoqdalar.
“В2В” formatida o‘tkazilgan uchrashuv davomida Niderlandiya Qirolligining qishloq xo‘jaligi, xususan, meva-sabzavot, kartoshka yetishtirish va qayta ishlash, innovasion sug‘orish tizimlari, o‘simliklar yetishtirish, issiqxonalar qurish, chorvachilik, otchilik, bog‘dorchilik, parrandachilik va boshqa sohalar bilan shug‘ullanib kelayotgan 40 dan ortiq yirik kompaniyalar ishtirok etdi.
Mart oyida tashqil qilinayotgan Agrobiznes forumlarida ishtirok etayotgann Niderlandiya kompaniyalari, qishloq xo‘jaligi sohasidagi mahsulotlar va xizmat ko‘rsatishda keng doirani qamrab olmoqda.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat ishbilarmonlari savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish va yuqorida ta'kidlab o‘tilgan sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar.
Ochiq muloqot, istiqbolli loyihalar va kelishuvlar ishlab chiqilishga va hamkorlik qilish uchun o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarni aniq belgilash qolaversa, O‘zbekiston va Niderlandiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarning samarali shaklini aniqlash imkonini berdi.
Shuningdek, joriy yilning 12-mart kuni Samarqand shahridagi Yoshlar markazida "O‘zbekiston-Niderdandiya" agrobiznes forumi bo‘lib o‘tadi.

В Ташкенте прошел "узбекско-нидерландский" агробизнес форум
10 марта 2020 года Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан совместно с территориальным управлением ТПП города Ташкента организовала «узбекско-нидерландский» агробизнес форум, а также встречу в формате «B2B» с участием представителей деловых кругов двух стран в зале “Ball Room” гостиницы “Hilton Tashkent City”.
С иностранной стороны на мероприятии приняли участие представители Министерства сельского хозяйства Королевства Нидерландов, а также крупная делегация представителей бизнеса из 40 компаний в сферах животноводства, птицеводства, садоводства и других.
Также с приветственной речью выступил Первый Заместитель Председателя Торогово-промышленной Палаты Республики Узбекистан И.Жасимов, а также Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Основной целью мероприятия являлось обсуждение вопросов по расширению сотрудничества в сферах выращивания и переработки плодоовощной продукции, животноводства и птицеводства, ухода за фруктовыми деревьями и растениями, строительства теплиц, а также реализации инвестиционных проектов в данных направлениях.
Также на мероприятии со своими презентациями выступили представители нидерландских компаний, которые ознакомили присутствующих со своей деятельностью в трех основных блоках таких как: теплицы, плодоовощеводство и логистика, а также животноводство, птицеводство и торговля. Стоить отметить, что в Узбекистане ведут свою деятельность 75 Нидерландских компаний в различных сферах.
На встрече, которая проходила в формате «В2В», приняли участие свыше 40 крупных компаний Королевства Нидерландов, занятых в сферах сельского хозяйства, в частности выращивания и переработки плодоовощной продукции, картофеля, инновационных систем орошения, растениеводства, строительства теплиц, выращивания крупного рогатого скота, садоводства, выращивания фруктовых деревьев, коневодства, птицеводства и других.
Нидерландские компании, участвующие в Агробизнес Форуме в марте в Узбекистане, представляют внушительный ассортимент продуктов и услуг, которые охватывают широкий спектр агропродовольственного сектора.
В ходе встречи предпринимателями двух стран были обсуждены вопросы дальнейшего расширения торгово-экономических связей и развития взаимовыгодного сотрудничества в данных сферах.
Открытый диалог позволил четко обозначить сферы взаимных интересов для дальнейшего углубленного взаимодействия, имея в виду проработку перспективных проектов и соглашений и определить эффективный формат взаимодействия предпринимательских кругов Узбекистана и Нидерландов.
Также напомним, что 12 марта текущего года, «узбекско-нидерландский» агробизнес форум продолжит свою работу в Молодежном Центре в Самарканде.