2020-03-10 | Jamiyat
2020-yil 9-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi tomonidan “Yoshlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirishga qaratilgan chora-tadbirlarning ijrosi hamda istiqboldagi vazifalar” mavzuidagi davra suhbati tashkil qilindi.
Parlament quyi palatasi deputatlari, vazirlik va idoralar mas’ul xodimlari, olimlar, mutaxassislar, ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashgan tadbirda bugungi kunda mamlakatimizda yoshlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirishga qaratilgan chora-tadbirlarning ijrosi atroflicha muhokama qilinib, istiqboldagi vazifalar tahlil etildi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2019-yil 27-dekabr kuni mamlakat yoshlari bilan videoselektor tarzida o‘tkazilgan yig‘ilishda bir qator muhim topshiriqlar berilgan edi. O‘tgan davr mobaynida davlat organlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan ayni topshiriqlardan kelib chiqib amalga oshirilgan ishlar sarhisobini qilish, bu borada kelib chiqayotgan masalalarning sababi va yechimi yuzasidan takliflarni umumlashtirish bo‘yicha tizimni ko‘rib chiqish muhim ahamiyat kasb etishi aytib o‘tildi.
Ta’kidlash joiz, mamalakatimizda bugungi kunda yoshlar jinoyatchiligi va yosh oilalar o‘rtasidagi ajrimlarni oldini olish, global maydonda kechayotgan tahlikali jarayonlarga nisbatan yoshlarimizda mustaqil fikr va qat’iy yondashuvni shakllantirish masalalari dolzarb bo‘lib qolmoqda. Yoshlarni “Milliy tiklanishdan — milliy yuksalish sari!” degan ulug‘vor g‘oya atrofida birlashtirishga qaratilgan ishlarni yuqori bosqichga olib chiqish lozim. Aholiga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, qabul qilinayotgan qonun hujjatlari va davlat dasturlarining mazmun-mohiyatini izchil yetkazish tizimini shakllantirish, fuqarolar ongida “Jamiyatda qonunga hurmat ruhini qaror toptirish — demokratik huquqiy davlat qurishning garovidir!” degan hayotiy g‘oyani mustahkamlash olimizda turgan eng asosiy vazifalardan biridir.
Davra suhbati ishtirokchilari, shuningdek, yosh avlod ongiga huquq va burch, halollik va poklik tushunchalarini, odob-axloq normalarini chuqur singdirib borish, Konstitutsiyaning muhim jihatlarini ularga bolaligidan boshlab o‘rgatish, jamiyatda huquqiy ong, huquqiy madaniyatni yuksaltirishga doir tadbirlarni tashkil etishda ijtimoiy sheriklik printsiplaridan unumli foydalanishni tizimli asosda yo‘lga qo‘yish har tomonlama foydali ekani alohida ta’kidlandi.
Davra suhbati ishtirokchilarining fikricha, bu borada o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun barcha imkoniyatni ishga solish lozim.
Shu bilan birga, mas’ul tashkilotlardan yoshlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumotlarni, chora-tadbirlar dasturlarini, “Yo‘l xarita”larini umumlashirish va Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga yetkazish tizimini yo‘lga qo‘yish muhim ahamiyat kasb etadi. Parlament quyi palatasining qo‘mitalarida, deputatlik birlashmalarida va yalpi majlislarida yoshlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni takomillashtirish masalalari yuzasidan Adliya, Ichki ishlar, Maktabgacha ta’lim, Xalq ta’limi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirliklari rahbarlarining hisobotlarini eshitib borish ham yaxshi samara beradi. Shuningdek, tadbirda yoshlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirishga zamonaviy usul va vositalarni (chet ellarga “huquqiy madaniyat turizmi” safarlarini uyushtirish, huquqiy nigilizmning oqibatlari haqidagi videoroliklarni ko‘paytirish, mobil ilovalar va starap loyihalarni ishlab chiqish va hokazo) keng joriy etish yuzasidan tegishli vazirliklarga parlament so‘rovlari jo‘natilishi maqsadga muvofiq ekani qayd etildi.
Davra suhbatida yakunida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi a’zolari tomonidan ushbu tadbirda bildirilgan taklif va mulohazalarni tegishli mutasaddi vazirlik, idora, tashkilotlar hamda keng jamoatchilikka yetkazish, belgilangan vazifalarning ijrosining nazoratini olib borish yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilab olindi.

Депутаты обсудили выполнение задач, направленных на повышение правовой культуры молодежи
9 марта 2020 года Комитетом Олий Мажлиса по вопросам обороны и безопасности организован «круглый стол» на тему: «Выполнение мер, направленных на повышение правовой культуры молодежи и задачи на перспективу».
На мероприятии с участием депутатов нижней палаты парламента, сотрудников соответствующих министерств и ведомств, ученых, специалистов, корреспондентов СМИ обсуждены проблемы повышения правовой культуры молодежи нашей страны и проанализированы задачи на перспективу.
Как отмечалось, на заседании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с молодежью в 27 декабря 2019 года определен ряд важных задач в этой сфере. Отмечено, что важное значение имеет проведение мониторинга мероприятий, проведенных со стороны государственных органов и неправительственных некоммерческих организаций, рассмотрение системы обобщения предложений по устранению причин и разрешения проблем.
Следует подчеркнуть, что остается актуальным предупреждение преступности среди юношей и разводов молодых семей в нашей стране, формирование их твердой позиции и независимого мнения к неустойчивым процессам в глобальном мире. Необходимо объединить молодежь вокруг дел, направленных во имя высокой идеи «От национального возрождения — к национальному росту!».
В этом направлении самыми важными задачами являются создание системы создания доступности содержания, проводимых социально-экономических реформ, принимаемых законов и государственных программ, формирование в сознании граждан жизненного принципа «Создание духа уважения к законам в обществе является фундаментом строительства демократического правового государства».
Вместе с тем участниками «круглого стола» особо отмечалось важность формирования в сознании молодого поколения таких понятий, как честность, верность, права и обязанности, обучения важных аспектов Конституции с раннего возраста, создания системы в области проведения мероприятий, направленных на повышение правовой культуры, правового сознания в обществе, эффективного использования принципов социального партнерства.
По мнению участников, необходимо использовать все возможности для дальнейшего взаимосотрудничество в этом плане.
Наряду с этим, важное значение имеет обобщение всех сведений по мероприятиям, проводимым организациями, объединение «дорожных карт» и создание системы их до внесения в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Также хороший эффект дадут парламентские слушания в комитетах, депутатских объединениях и на пленарных заседаниях с привлечением должностных лиц Министерств юстиции, внутренних дел, дошкольного образования, народного образования, высшего и средне-специального образования, в области поддержки семьи и махалли.
Кроме того, отмечалось целесообразность широкого привлечения современных методов и средств (в организации «туризма правовой культуры», увеличении видеороликов о последствиях правового нигилизма, создание мобильных приложений и стартапов).
В заключение обсуждения членами Комитета по вопросам обороны и безопасности обобщены предложения и намечены задачи, направленные на представление конкретных предложений соответствующим органам в области повышения правовой культуры молодежи, определены меры по контролю намеченных задач.