Ish vaqtini tartibga solish bo'yicha eng ko'p beriladigan savollar
O'zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining (bundan buyon matnda Mehnat kodeksi deb yuritiladi) 124-moddasiga binoan "qo'shimcha vaqt ishchi uchun belgilangan kunlik ish (smenada) vaqtidan ortiqcha ish deb hisoblanadi". Ushbu ta'rifdan kelib chiqqan holda, Mehnat kodeksining 115-moddasi ikkinchi qismining qoidasini hisobga olgan holda, ish kunining 8 (7) soatdan ortiq ish vaqti qo'shimcha ish hisoblanadi. Agar xodimga Mehnat kodeksining 116-117-moddalariga muvofiq qisqartirilgan ish vaqti tayinlangan bo'lsa, qo'shimcha ish kuni belgilangan qisqartirilgan vaqtdan ortiq kunlik ish deb hisoblanadi.
Shu bilan birga, sizning e'tiboringizni dam olish va bayram kunlari ish vaqtidan tashqari ishlarga taalluqli emasligiga qaratamiz.
Ortiqcha ishlarni hisobga olish vaqt jadvalida amalda ishlagan ish vaqtining tegishli sonini va daqiqalarini yozib qo'yish orqali amalga oshiriladi.
Mehnat kodeksining 124-moddasi kontekstidan kelib chiqib, ish vaqtidan tashqari ish kunini va vaqtini ko'rsatgan holda ish vaqtidan tashqari ishlarni jalb qilish uchun ish beruvchining ma'muriy dalolatnomasi (odatda buyruq) talab qilinadi, shuningdek ish vaqtidan tashqari ishlarga jalb qilingan xodimning roziligini aniq belgilab qo'yish kerak (ishchining ismi va bosh harflari etarli) , shuningdek, ushbu hujjatning tegishli ustuni ostida uning roziligini tasdiqlovchi shaxsiy imzo).
Xodimni ortiqcha ishlarga jalb qilganda, Mehnat kodeksining 125-moddasi birinchi qismida nazarda tutilgan umumiy cheklovlarni, shuningdek Mehnat kodeksining 124-moddasi uchinchi va to'rtinchi moddalariga muvofiq maxsus (ayrim toifadagi ishchilar uchun) ko'rsatmalarga amal qilish kerak.
Mehnat kodeksining 157-moddasiga binoan ish vaqtidan tashqari ish haqi kamida ikki marta to'lanadi. Boshqacha qilib aytganda, ortiqcha ish soatlari har bir soatlik tarif stavkasi “2” ga ko'paytiriladi. Bundan tashqari, buxgalteriya tizimida ortiqcha ish haqi hisoblashda aks etadi va alohida to'lov turi sifatida olinadi. Ish haqini hisoblash uchun qabul qilingan soatlik tarif stavkasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan har bir kalendar yili uchun tasdiqlangan ish soatlari taqvimi bilan belgilanadigan ortiqcha ish olib boriladigan oy uchun belgilangan oylik ish vaqtining normasi asosida belgilanadi. Soatlik tarif stavkasi UTS yoki boshqa maoshning me'yoriy tizimi tomonidan belgilanadigan tarif stavkasini, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 1997 yil 3 iyuldagi 339-sonli qarori bilan belgilangan mukofotni (rag'batlantirish koeffitsientini) o'z ichiga oladi.
Xodimning iltimosiga binoan ish vaqtidan tashqari ish haqi qo'shimcha ish vaqtining soniga mutanosib miqdorni berish orqali qoplanishi mumkin. Qo'shimcha ish tanaffus bilan qoplangan taqdirda, bunday ish uchun ish haqi kamida bitta miqdorda to'lanadi. Ta'kidlash joizki, xodimning talabiga binoan "kompensatsiya vaqti" berilishi ish beruvchining zimmasidadir, ammo dam olishning aniq vaqti (kuni) xodim bilan kelishilgan holda belgilanadi va tegishli ma'muriy aktda aks ettiriladi (1-bandning 4-qator).
Ish vaqtini rejalashtirishda ish vaqtidan tashqari ish rejalari hisobga olinmaydi.
2) Tungi soatlar nimani anglatadi? Buni qaysi mahalliy aktlarda aks ettirish kerak?
Mehnat kodeksining 122-moddasiga binoan, tungi vaqt 22.00 dan 6-00 gacha.
Ishchilarni tunda ishlashga jalb etishga Mehnat kodeksining 220, 228 va 245-moddalarida ko'rsatilgan cheklovlar bilan smenali jadvalga muvofiq yo'l qo'yiladi.
Mehnat kodeksining 158-moddasiga muvofiq, tungi vaqtning har bir soati uchun to'lov kamida bir yarim marta amalga oshiriladi.
Kechasi to'lov miqdorini aniqlash uchun xodimning tarif stavkasi 0,5 faktorga ko'paytiriladi va olingan natija xodimning tarif stavkasiga qo'shiladi. Tarif stavkasida, yuqorida tavsiflanganidek (1-band), rag'batlantirish koeffitsienti kiritilgan.
Kecha ish vaqtini hisobga olish ish jadvalida amalda ishlagan tungi ish soatlarining tegishli sonini yozib qo'yish orqali amalga oshiriladi. Buxgalteriya tizimida tungi ish haqining oshishi hisob-kitobda aks ettiriladi va ish haqining alohida turi sifatida hisoblanadi.
3) Kechasi, ish vaqtidan tashqari, dam olish kunlari ishlaydigan ayollar uchun qanday mehnat cheklovlari mavjud?
Mehnat kodeksining 2281-moddasiga binoan, uch yoshga to'lmagan bolalari bo'lgan va byudjetdan moliyalashtiriladigan muassasa va tashkilotlarda ishlaydigan ayollarga haftasiga o'ttiz besh soatdan ko'p bo'lmagan qisqartirilgan ish vaqti beriladi. Shu bilan birga, ular kunlik ishning to'liq davomiyligida bo'lgani kabi ish haqini saqlab qolishadi.
Ushbu qoidani amalga oshirish uchun tashkilot tegishli davr uchun ish jadvalini belgilab, tegishli ma'muriy aktni chiqarishi kerak. Ushbu ma'muriy aktni nashr etish uchun asos bolaning tug'ilganligi to'g'risidagi guvohnoma hisoblanadi. Qonun hujjatlarida xodimdan ariza topshirish talab etilmasa ham, kerakli ish tartibini ko'rsatgan holda ariza berish tavsiya etiladi.
4) Ish vaqtini aniq hisobga olishni kim amalga oshirishi kerak? Ish vaqtini va ortiqcha ish vaqtini qayd qilishning yagona shakli bormi?
Mehnat kodeksining 125-moddasiga muvofiq ish beruvchi har bir ishchi tomonidan ishlagan ish vaqtini, shu jumladan ortiqcha ish vaqtini aniq qayd qilishi shart.
Qonun hujjatlarida vaqtni hisobga olishning yagona shakli ko'zda tutilmagan. Tashkilot tegishli buxgalteriya shaklini mustaqil ravishda ishlab chiqadi va tasdiqlaydi.
Shu bilan birga, buxgalteriya shaklida ish vaqtidan tashqari ish vaqti, tunda, dam olish va ta'til kunlarida alohida yo'nalish (yoki kod) sifatida hisobga olinishi kerakligiga e'tibor qaratish lozim.
5) Xodimlarning minimal kafolatlari qayerda belgilangan?
Mehnat kodeksining 4-moddasiga muvofiq, qonunchilik mehnat munosabatlari sohasidagi xodimlar uchun minimal kafolatlarni belgilaydi. Ushbu qoidadan kelib chiqqan holda jamoaviy bitimlar va boshqa mahalliy mehnat shartnomalari boshqa imtiyozli standartlarni belgilashi mumkin.
Shunga asoslanib, biz dam olish va ta'til kunlari ish vaqtiga, ish vaqtidan tashqari ishlarga va tungi ishlarga to'lanadigan qonunda belgilangan miqdordan ortiqcha miqdorni aniq tasavvur qila olmaymiz.
Bundan tashqari, "byudjet intizomi" doirasida, tashkilotingizni byudjet tomonidan moliyalashtirishni hisobga olgan holda, qonunda belgilangan me'yorlarni qo'llashingizni maslahat beramiz.

Самые часто задаваемые вопросы по регулированию рабочего времени
1) Что подразумевается под сверхурочной работой? Каким образом должна производиться оплата за сверхурочную работу?
Согласно статье 124 Трудового кодекса (далее – ТК) Республики Узбекистан «сверхурочной считается работа сверх установленной для работника продолжительности ежедневной работы (смены)». Исходя из данного определения, с учётом правила части второй статьи 115 ТК, работа сверх 8 (7) часового рабочего дня является сверхурочной. В случае, если работнику установлено сокращённое рабочее время согласно статей 116-117 ТК сверхурочной работой будет считаться ежедневная работа сверх установленного сокращённого времени.
При этом, обращаем Ваше внимание, что работа в выходные и праздничные дни к сверхурочной работе не относится.
Учёт сверхурочной работы осуществляется в табеле учёта рабочего времени, путём проставления в нём соответствующего количества фактически отработанных сверхурочных часов и минут.
Исходя из контекста статьи 124 ТК, для привлечения к сверхурочной работе требуется распорядительный акт работодателя (как правило – приказ) с указанием даты и времени осуществления сверхурочной работы, а также однозначным указанием на согласие привлекаемого к сверхурочной работе работника (достаточно собственноручно написанных фамилии и инициалов работника, а также личной подписи, подтверждающей его согласие, под соответствующей графой данного акта).
При привлечении работника к сверхурочной работе необходимо руководствоваться общими ограничениями, предусмотренными частью первой статьи 125 ТК, а также специальными (для отдельных категорий работников) в соответствии с частью третьей и четвёртой статьи 124 ТК.
Согласно статье 157 ТК оплата сверхурочного рабочего времени работы осуществляется не ниже чем в двойном размере. Иными словами, каждый час сверхурочной работы оплачивается в размере часовой тарифной ставки, умноженной на «2». При этом в системе бухгалтерского учёта оплата сверхурочной работы отражается в расчёте и начисляется как отдельный вид оплаты. Часовая тарифная ставка, принимаемая для расчёта заработной платы, определяется исходя из установленной месячной нормы рабочего времени за месяц, в котором осуществляется сверхурочная работа, определённой по календарю рабочего времени, утверждаемому Министерством занятости и трудовых отношений на каждый календарный год. В состав часовой тарифной ставки включается тарифная ставка, определённая по ЕТС или иной установленной законодательством системе должностных окладов, а также надбавка (коэффициент стимулирования), установленная постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 1997 года № 339.
По просьбе работника сверхурочная работа может быть компенсирована предоставлением отгула в размере, соизмеримом с количеством отработанных сверхурочных часов. При компенсации сверхурочной работы отгулом оплата труда за такую работу производится не менее чем в одинарном размере. Здесь следует обратить внимание на то, что предоставление «компенсирующего отгула» по просьбе работника является обязанностью работодателя, однако конкретное время (день) предоставления отгула должно устанавливаться по соглашению с работником и отражается в соответствующем распорядительном акте (абзац 4 пункта 1).
При планировании рабочего времени в графиках работ сверхурочные работы не учитываются.
2) Что подразумевается под продолжительностью работы в ночное время? В каких локальных актах это должно отражаться?
Согласно статье 122 ТК ночным временем считается время с 22-00 до
6-00 часов.
Привлечение работников к работе в ночное время допускается в соответствии в соответствии с графиком сменности с ограничениями, предусмотренными статьями 220, 228 и 245 ТК.
В соответствии со статьёй 158 ТК оплата каждого часа ночного времени производится не менее чем в полуторном размере.
Для определения размера оплаты в ночное время тарифная ставка работника умножается на коэффициент 0,5 и полученный результат суммируется с тарифной ставкой работника. В тарифную ставку, как и в вышеописанном случае (пункт 1), включается коэффициент стимулирования.
Учёт работы в ночное время осуществляется в табеле учёта рабочего времени, путём проставления в нём соответствующего количества фактически отработанных ночных часов. В системе бухгалтерского учёта повышенная оплата работы в ночное время отражается в расчёте и начисляется как отдельный вид оплаты.
3) Какие ограничения к труду существуют для женщин на ночных, сверхурочных работах, работающих в выходные дни?
Согласно статье 2281 ТК, женщинам имеющим детей в возрасте до трёх лет и работающим в учреждениях и организациях, финансируемых из бюджета, устанавливается сокращённая продолжительность рабочего времени не более тридцати пяти часов в неделю. При этом за ними сохранятся оплата труда как при полной продолжительности ежедневной работы.
Для реализации данной нормы в организации должен быть издан соответствующий распорядительный акт с определением графика работы на соответствующий период. Основанием для издания этого распорядительного акта является свидетельство о рождении ребёнка. Несмотря на то, что законодательство не требует предоставления заявления от работницы целесообразно запросить заявление с указанием желательного графика работы.
4) Кто должен осуществлять точный учёт рабочего времени? Существует ли единая форма учёта рабочего времени?
В соответствии со статьёй 125 ТК, работодатель обязан своевременно осуществлять точный учёт рабочего времени, фактически отработанного каждым работником, в том числе и сверхурочных работ.
Единой формы учёта рабочего времени законодательство не предусматривает. Организация самостоятельно разрабатывает и утверждает форму соответствующего учёта.
При этом следует обратить внимание на то, что в форме учёта должны быть отдельной строкой (или кодом) учтено время сверхурочной работы, работы в ночное время, в выходные и праздничные дни.
5) Где указываются минимальные гарантии работникам?
Согласно статье 4 ТК законодательством установлены минимальные гарантии работникам в сфере трудовых отношений. Исходя из данного положения коллективными договорами и иными локальными договорными трудовыми актами могут устанавливаться иные, более льготные нормы.
Исходя из этого, конкретные размеры доплат за работу в выходные и праздничные дни, сверхурочную работу и работу в ночное время, превышающие установленные законодательством, представить не имеем возможности.
При этом в рамках «бюджетной дисциплины», с учётом бюджетного финансирования Вашей организации рекомендуем применять нормы, установленные законодательством.