Dunyoga taniqli ekspert O‘zbekistonda koronavirus tarqalishining oldini olishda yordamlashmoqda
Mixail Favorov Xalqaro vaktsina instituti bosh direktorining o‘rinbosari sifatida dunyoda turli infektsiyali kasalliklar, jumladan, papilloma virusi, vabo, gripp, pnevmokokk va meningokok kabi qator og‘ir turdagi yuqumli infektsiyalarning oldini olish, profilaktikasi, tashxisi va uni zamonaviy davolash usullarini qo‘llash borasida katta tajirbaga ega taniqli mutaxassis hisoblanadi.
U jahonda emlash dasturlarini samarali taqdim etgan olim sifatida ham taniqli. Shu bois ham yuqumli kasalliklarning og‘irligini baholash bo‘yicha tadqiqotlar, shuningdek, vaktsinatsiyalarning maqsadga muvofiqligi va ta’sirini baholash bo‘yicha litsenziyalangan klinik emlash sinovlari va uni tatbiq etish loyihalarining faol ishtirokchisi sifatida ham faoliyat yuritib keladi.
Mixail Favorov Amerika mikrobiologiya uyushmasi a’zosi, Sog‘liqni saqlash va epidemiologiya bo‘yicha xalqaro ekspert bo‘lib, 40 yillik umrini dunyoning turli hududlarida yuqumli kasalliklarni o‘rganish va oldini olish sohasiga bag‘ishlagan. 100 dan ortiq dolzarb ilmiy ishlarning muallifidir.
U shu kunlarda xalqaro mustaqil ekspert sifatida yurtimizda koronavirus kirib kelishi va tarqalishining oldini olish borasida faoliyat olib borayotgan Sog‘liqni saqlash vazirligidagi shtab mutaxassislari bilan birga, mamlakatimizdagi ushbu sohaga ixtisoslashgan davolash muassasalaridagi tibbiyot xodimlariga ham konsultativ yordam ko‘rsatmoqda.

Известный международный эксперт помогает предотвратить завоз и распространение коронавируса в Узбекистане
2020-03-10 | Здравоохранение
Известный международный эксперт, доктор медицинских наук, профессор Михаил Фаворов помогает предотвратить завоз и распространение коронавируса в нашей стране.
На посту заместителя Генерального директора Международного института вакцин М. Фаворов занимался внедрением программ вакцинации от брюшного тифа, вируса папилломы, холеры, гриппа, пневмококковой инфекции, менингококковой инфекции, БЦЖ и других.
Ученый является известным и тем, что эффективно руководил полевыми исследованиями по оценке бремени заболеваний, а также клиническими испытаниями вакцинации, выполняемыми до лицензирования, и демонстрационными проектами для оценки целесообразности и воздействия вакцинаций.
Михаил Фаворов – член Американского общества микробиологии, международный эксперт в области общественного здравоохранения и эпидемиологии. Он посвятил более 40 лет изучению и предотвращению инфекционных заболеваний в различных регионах мира. Профессор является автором более 100 научных работ.
В эти дни М. Фаворов в качестве независимого международного эксперта вместе со специалистами штаба при Министерстве здравоохранения по предотвращению завоза и распространения коронавируса в нашей стране оказывает консультативную помощь медицинским работникам в специализированных в это направление лечебных учреждениях.