2021-yil 1-yanvardan boshlab biometrik pasport oʻrniga ID-kartalar beriladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning mamlakatdagi amaldagi biometrik pasport tizimini modernizatsiya qilish toʻgʻrisida ilgari qabul qilingan qarorlarini amalga oshirish doirasida, 2020-yil 6-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasida identifikatsiya ID-kartalarini rasmiylashtirish va berish tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida“gi qarori qabul qilindi.
Hujjatda qayd etilishicha, 2021-yil 1-yanvardan boshlab barcha yangi tugʻilgan chaqaloqlarga, Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolariga, fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga va Oʻzbekiston Respublikasi hududida doimiy yashaydigan chet el fuqarolariga biometrik pasport oʻrniga 10 yil muddatga hujjat egasining shaxsini va fuqaroligini tasdiqlovchi hujjat sifatida identifikatsiya ID-kartasi beriladi.
Ichki ishlar vazirligi axborot xizmatining xabar berishicha, ID-kartalar faqat Oʻzbekiston Respublikasi hududida amal qiladi. Chet elga chiqish uchun Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosining chet elga chiqish uchun biometrik (“zagranpasport”) pasporti beriladi.
ID-kartalarni berish tizimli ravishda 2021-yil 1-yanvardan 2030-yil 1-yanvargacha mamlakat aholisi uchun qoʻshimcha yuklamasiz amalga oshiriladi. Shu bilan birga, 2011-yildagi Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosining ilgari berilgan biometrik pasportlarini, fuqaroligi boʻlmagan shaxslar va chet el fuqarolarining yashash uchun ruxsatnomalarini almashtirish ularning egalarining iltimosiga binoan muddati tugagandan yoki muddatidan oldin amalga oshiriladi.
2030-yil 1-yanvardan boshlab 2011-yildagi Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosining biometrik pasportlari haqiqiy emas deb hisoblanadi.
ID-kartalarni berish tizimiga oʻtish rivojlangan xorijiy davlatlar tajribasini hisobga olgan holda amalga oshirilmoqda va fuqarolarni raqamli identifikatsiya qilish tizimini joriy etishni jadallashtiradi, fuqarolarning birlamchi maʼlumotlarini Oʻzbekiston Respublikasi vazirlik va idoralarining axborot tizimlariga integratsiyalash jarayonini avtomatlashtiradi, aholiga davlat xizmatlarini koʻrsatish jarayonini osonlashtiradi va optimallashtiradi.

С 1 января 2021 года вместо биометрических паспортов будут выдаваться ID-карты
В рамках реализации ранее принятых постановлений Президента Республики Узбекистан по модернизации действующей биометрической паспортной системы 6 марта 2020 года принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению системы оформления и выдачи идентификационных ID-карт в Республике Узбекистан».
Как отмечается в документе, начиная с 1 января 2021 годавсем новорожденным, гражданам Республики Узбекистан, лицам без гражданства и иностранным гражданам, постоянно проживающим на территории Республики Узбекистан будут выдаваться идентификационные ID-карты в качестве документа, удостоверяющего личность и гражданство его владельца сроком на 10 лет вместо биометрического паспорта.
Как сообщает пресс-служба Министерства внутренних дел, ID-карты будут действительны исключительно на территории Республики Узбекистан. Для выезда за пределы страны выдается биометрический паспорт гражданина Республики Узбекистан, для выезда за границу - зазагранпаспорт.
Выдача ID-карт будет осуществляться без дополнительной нагрузки для населения страны в период с 1 января 2021 года до 1 января 2030 года. Замена ранее выданных биометрических паспортов гражданина Республики Узбекистан образца 2011 года, видов на жительство для лиц без гражданства и иностранных граждан будет осуществляться по мере окончания срока их действия либо досрочно по желанию их владельцев. С 1 января 2030 биометрические паспорта гражданина Республики Узбекистан образца 2011 года будут считаться недействительными.
Переход на систему выдачи ID-карт проводится с учетом опыта развитых зарубежных стран и позволит ускорить внедрение системы цифровой идентификации граждан, максимально автоматизировать процесс интеграции первичных данных граждан с информационными системами министерств и ведомств Республики Узбекистан, облегчить и оптимизировать процесс предоставления государственных услуг населению.