Adliya vaziri: “Biz hamkorlik qilishga tayyormiz va hech ikkilanmasdan xalqaro vositalarni tahlil qilib, qo‘llaymiz”
2020-03-06 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri Ruslanbek Davletov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi Gaaga konferentsiyasining Umumiy masalalar va siyosat kengashi (HCCH) yig‘ilishida ishtirok etish uchun shu kunlarda Niderlandiyada bo‘lib turibdi.
Gaaga konferentsiyasining Umumiy masalalar va siyosat kengashi (NSSN)ning 4-mart kunidagi sessiyasi O‘zbekistonning Gaaga konferentsiyasiga qo‘shilishi bilan yodga qoladi. Bu mamlakatimizning xalqaro oilaviy va xususiy huquq me’yorlarini unifikatsiya qilish tartiblarida ishtirok etish, huquqiy tizimni dunyo standartlariga muvofiq yanada rivojlantirish, xorijda davlatimiz fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilish samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Adliya vaziri Ruslanbek Davletov, marosimda chiqish qilib, xalqaro xususiy huquq bo‘yicha Gaaga konferentsiyasiga qo‘shilish xalqaro hamkorlikning yangi yo‘llari va istiqbollarini ochishini qayd etdi.
“Bugungi O‘zbekiston — boshqacha mamlakat. Gap mamlakatimiz hayotining barcha sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar, o‘z huquqlariga nisbatan ancha talabchan bo‘lgan va ijtimoiy hayotda ishtirok etayotgan insonlar, jamoatchilik uchun yanada ochiq va shaffof bo‘lgan davlat organlari,   yanada faollashgan OAV va fuqarolik jamiyati haqida bormoqda. Chuqur o‘ylangan strategiyani amalga oshirish O‘zbekistonga zamonaviy raqobatbardosh davlatga aylanishi va jahonda munosib o‘rin egallashiga yordam beradi”, — dedi R. Davletov.
Adliya vazirining fikricha, O‘zbekistonning Gaaga konferentsiyasiga qo‘shilishi ulkan o‘zgarishlar samarasidir. Faqat so‘nggi ikki yilda investitsiyaviy muhitni yaxshilash bo‘yicha 470 dan ortiq, tadbirkorlikni qo‘llab quvvatlash uchun 200 dan ziyod qonunchilik hujjatlari qabul qilindi. O‘zbekiston insonlarning turmush darajasini yaxshilash, xususan ularning xalqaro munosabatlarini yengillashtiradigan xalqaro munosabatlarni amalga oshirish bo‘yicha ulkan ishlarni amalga oshirmoqda.
Gaaga konferentsiya unga a’zo davlatlar o‘rtasida global huquqiy sheriklikni o‘rnatish va butun dunyoda xalqaro xususiy huquqni unifikatsiyalashda muhim rol o‘ynaydi.
O‘zbekiston insonlar va biznesning har qanday qonuniy ehtiyojlarini qondiradigan demokratik tamoyillar va qonun qoidalarga ega zamonaviy va jo‘shqin jamiyat bo‘lish uchun islohotlarni davom ettiradi.
“Ana shu maqsadda biz hamkorlik qilishga tayyormiz va hech ikkilanmasdan xalqaro vositalarni tahlil qilib, qo‘llaymiz, do‘stlarimizdan ko‘p narsani o‘rganamiz, o‘zimizning uzoq va mashaqqatli yo‘limiz haqida ularga so‘zlab beramiz”, — dedi R. Davletov.

Министр юстиции: «Мы открыты для партнерства и без колебаний анализируем и применяем международные инструменты»
Делегация Республики Узбекистан во главе с министром юстиции Русланбеком Давлетовым находится в Нидерландах для участия в заседании Совета по общим вопросам и политике Гаагской конференции по международному частному праву (HCCH) в Гааге.
Сессия Совета по общим вопросам и политике НССН 4 марта запомнится тем, что Узбекистан присоединился к Гаагской конференции. Это позволит обеспечить участие страны в процедуре унификации норм международного семейного и частного права, дальнейшее развитие правовой системы с учетом мировых стандартов, повышение эффективности защиты прав и интересов граждан государства за рубежом.
Министр юстиции Русланбек Давлетов, выступая на церемонии, отметил, что присоединение к Гаагской конференции по международному частному праву откроет новые пути и перспективы международного сотрудничества путем внедрения ее инструментов.
«Сегодня Узбекистан — это другая страна. Речь идет о реформах, осуществляемых во всех сферах жизни страны, о людях, которые стали более требовательными к своим правам и участвуют в социальной жизни, государственные органы, которые стали более открытыми и прозрачными для общественности, СМИ и гражданское общество, которые стали более активными. Реализация глубоко продуманной стратегии позволяет Узбекистану стать современным конкурентоспособным государством и занять достойное место в мире», — подчеркнул Р. Давлетов.
По мнению министра юстиции, членство Узбекистана в Гаагской конференции является результатом масштабных преобразований. Только за последние два года было принято более 470 законодательных актов для содействия инвестиционному климату и более 200 — для поддержки предпринимательства. Узбекистан приступил к масштабной работе по улучшению качества жизни людей, включая реализацию международных документов, которые облегчат их международные отношения.
Гаагская конференция призвана сыграть важную роль в установлении глобального правового партнерства между государствами-членами и унификации международного частного права во всем мире.
Узбекистан намерен продолжить реформы, чтобы стать современным и динамичным обществом с демократическими принципами и правилами, которые удовлетворяют любые законные потребности людей и бизнеса.
«В этих усилиях мы открыты для партнерства и без колебаний анализируем и применяем международные инструменты, учимся у наших друзей и рассказываем о нашем долгом и трудном пути», — сказал Р. Давлетов.