O‘zbekiston va Yevropa ittifoqi o‘rtasida huquqiy yordam sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari
2020-03-06 | Siyosat
Joriy yilning 4-mart kuni O‘zbekiston adliya vaziri Ruslanbek Davletov Yevroyust Yevropa mintaqaviy tashkiloti prezidenti Ladislav Xamran bilan ishchi uchrashuvini o‘tkazdi.
L. Xamran O‘zbekistonning vakolatli organlari bilan sheriklik munosabatlarini yo‘lga qo‘yish va o‘zaro hamkorlik qilishga qiziqish bildirdi.
Shuningdek, O‘zbekiston vakillarini Yevroyustga taklif qilish hamda mintaqaviy va ikki tomonlama hamkorlik masalalari bo‘yicha tadbirlar, treninglar o‘tkazishga tayyorligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar hamkorlikning yo‘lga qo‘yilishi YeI mamlakatlari hamda O‘zbekiston o‘rtasida huquqiy yordam doirasida manfaatli hamkorlik va imkoniyatoarni kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Ma’lumot uchun: Yevroyust — bu 2020-yilda YeIga a’zo mamlakatlarda og‘ir transchegaraviy va uyushgan jinoyatlarga oid ishlar bo‘yicha tergov qilish va ayblov xulosasini taqdim etishda sud hokimiyatining vakolatli muassasalariga ko‘maklashish va ularning faoliyatini takomillashtirish maqsadida tashkil etilgan Yevropa Ittifoqining organi hisoblanadi. Masalan, terrorizm, odam savdosi, narkotiklar savdosi, firibgarlik va jinoiy yo‘l orqali qo‘lga kiritilgan mablag‘larni qonuniylashtirish bilan bog‘liq jinoyatlar shular jumlasidandir.

Перспективы развития сотрудничества Узбекистана и Европейского союза в сфере правовой помощи
4 марта 2020 года состоялась рабочая встреча министра юстиции Русланбека Давлетова с президентом Европейской региональной организации Евроюст Ладислав Хамран.
Л. Хамран выразил заинтересованность в формировании партнерских отношений с уполномоченными органами Узбекистана, осуществлении взаимодействия и сотрудничества.
Также принимающей стороной была отмечена готовность в приглашении представителей Узбекистана в Евроюст и организации ознакомительных мероприятий, тренинга по вопросам регионального и двустороннего сотрудничества.
По итогам встречи стороны отметили, что установление сотрудничества будет служить выгодному взаимодействию и расширению возможностей в рамках правовой помощи между странами ЕС и Узбекистаном.
Для сведения: Евроюст — это орган Европейского союза, созданный в 2002 году для содействия и усовершенствования сотрудничества компетентных учреждений судебной власти в странах-участницах ЕС при расследовании и предъявлении обвинений по делам о тяжких трансграничных и организованных преступлениях. Например, терроризме, торговле людьми, торговле наркотиками, мошенничестве и легализации средств, добытых преступных путем.