Gaaga shahrida O‘zbekiston va Niderlandiya hamkorligining shartnomaviy-huquqiy bazasi masalalari muhokama qilindi
2020-03-05 | Siyosat
2020-yilning 4-mart kuni Gaaga shahrida O‘zbekiston – Niderlandiya munosabatlarining shartnomaviy-huquqiy bazasi bo‘yicha Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Niderlandiya Qirolligi Tashqi ishlar vazirligi Shartnomalar boshqarmasi boshlig‘i Jyul Van Eyndxoven va O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Shartnoma-huquq departamenti direktori Mirvohid Azimov boshchiligidagi delegatsiyalar turli sohalardagi hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy asosi holatini va uni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildi.
Ikki mamlakat o‘rtasida imzolangan bitimlarning huquqiy holatiga aniqlik kiritildi. Investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish, ikki tomonlama soliqqa tortishdan qochish, bojxona ishlarida, avtomobillarda tashuvlar, aviaqatnovlarda hamkorlik qilish to‘g‘risidagi bitimlar kabi bazaviy hujjatlarning amalda ekanligi qayd etildi.
Maslahatlashuvlar chog‘ida O‘zbekiston delegatsiyasi Niderlandiya tomonining shartnomalar elektron bazasini yaratish va uni boshqarish, depozitariy vazifasini bajarish borasidagi tajribasi hamda bitimlarning loyihalarini idoralararo kelishish va ularni keyinchalik amalga oshirish jarayoniga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ishlari bilan tanishtirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi Niderlandiya Tashqi ishlar vazirligining depozitar xonasiga tashrif buyurishdi. U yerda qirollik shartnomalari va kelishuvlaridan tashqari, Xalqaro xususiy huquq bo‘yicha Gaaga konferensiyasining barcha konvensiyalari ham saqlanadi.

В г.Гааге обсуждены вопросы договорно-правовой базы сотрудничества Узбекистана и Нидерландов
4 марта 2020 года в г.Гааге состоялись межмидовские консультации по договорно-правовой базе узбекско-нидерландских отношений.
Делегации во главе с начальником Управления договоров Министерства иностранных дел Королевства Нидерландов Жюлем ван Эйндховеном и директором Договорно-правового департамента Министерства иностранных дел Республики Узбекистан Мирвохидом Азимовым обсудили состояние договорно-правовой основы сотрудничества в различных сферах и перспективы её расширения.
Стороны уточнили правовой статус подписанных между двумя государствами соглашений. Отмечено, что базовые документы, такие как соглашения о защите и поощрении инвестиций, избежании двойного налогообложения, взаимодействии в таможенных делах, автоперевозках, воздушном сообщении считаются действующими.
В ходе консультаций узбекская делегация была ознакомлена с опытом нидерландской стороны по созданию и ведению электронной базы данных договоров, осуществлению функций депозитария, а также работой по внедрению информационно-коммуникационных технологий в процесс межведомственного согласования проектов соглашений и их дальнейшей реализации.
Узбекская делегация также посетила депозитарное помещение МИД Нидерландов, где помимо договоров и соглашений королевства, хранятся все конвенции Гаагской конференции по международному частному праву.