Ijtimoiy loyihalarga begʻaraz koʻmak
Toshkentdagi Xalqaro biznes markazida Yaponiya hukumatining begʻaraz yordam dasturi doirasida grant shartnomalarini imzolash marosimi boʻlib oʻtdi.
Yaponiya hukumati Oʻzbekiston bilan aloqalarni strategik sheriklik tamoyillari asosida rivojlantirib kelmoqda, – dedi Yaponiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yoshinori Fudjiyama. – Mazkur tadbir ham ushbu strategik sheriklik doirasida boʻlib oʻtmoqda.
Yaponiya hukumati 1995-yildan buyon mazkur dastur doirasida mamlakatimiz tibbiyot va taʼlim muassasalari, mahalliy hokimiyat organlari va nodavlat notijorat tashkilotlariga begʻaraz yordam koʻrsatib keladi. Mazkur dastur doirasida hozirgacha umumiy qiymati qariyb 28 million dollar miqdorida 391 ta loyiha amaliyotga joriy qilindi.
Marosimda ijtimoiy yoʻnalishlarda umumiy qiymati 681 ming dollarlik 9 ta, jumladan, tibbiyot yoʻnalishida 5 ta, maktabgacha taʼlim yoʻnalishida 3 ta, madaniyat yoʻnalishida bitta loyiha boʻyicha grant shartnomasi imzolandi.
Xususan, Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy perinatal markazi, endokrinologiya dispanseri, Oʻzbekiston Respublikasi onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiy markazining Xorazm va Jizzax filiallari, Surxondaryo viloyati ikkinchi hududiy perinatal markazini tibbiy jihozlar bilan taʼminlash boʻyicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, Termez shahridagi 17- va 21-maktabgacha taʼlim muassasalari, Jizzax viloyati Paxtakor tumanidagi 4-oʻrta maktab ham zamonaviy oʻquv jihozlari bilan taʼminlanadigan boʻldi.
Yaponiya hukumati mamlakatimizga madaniyat yoʻnalishida ham begʻaraz yordam koʻrsatib kelmoqda. Imzolangan hujjatlardan biri Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida yapon tilini oʻrganish uchun foydalaniladigan texnikalarni yaxshilashni nazarda tutadi.
Hujjatlarni imzolash marosimida qayd etilgan ijtimoiy muassasalar vakillari ham ishtirok etdi. Ular Yaponiyaning begʻaraz yordam dasturi doirasidagi loyihalar mamlakatlarimizning oʻzaro yaqin doʻstona munosabatlarini yana-da mustahkamlashga xizmat qilishini alohida taʼkidladi.

Безвозмездная поддержка социальных проектов ​
В Международном бизнес-центре в столице состоялась церемония подписания грантовых контрактов в рамках программы безвозмездной помощи правительства Японии.
- Правительство Японии развивает связи с Узбекистаном на основе принципов стратегического партнерства, - сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в Узбекистане Ешинори Фуджияма. - Данное мероприятие также проходит в рамках стратегического партнерства.
Правительство Японии с 1995 года оказывает безвозмездную помощь медицинским и образовательным учреждениям, органам власти на местах и негосударственным некоммерческим организациям нашей страны. К настоящему времени в рамках данной программы реализован 391 проект общей стоимостью почти 28 миллионов долларов.
На церемонии грантовые контракты подписаны по 9 проектам социальной сферы общей стоимостью 681 тысяча долларов, в том числе 5 - в направлении медицины, 3 - в сфере дошкольного образования и 1- в области культуры.
В частности, достигнуто соглашение об обеспечении медицинским оборудованием территориального перинатального центра, эндокринологического диспансера Республики Каракалпакстан, Хорезмского и Джизакского филиалов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, территориального перинатального центра №2 Сурхандарьинской области. Кроме того, намечается обеспечить современными учебными принадлежностями дошкольные образовательные учреждения №17 и №21 Термеза, среднюю школу №4 Пахтакорского района Джизакской области.
Правительство Японии оказывает безвозмездную помощь нашей стране и в области культуры. Один из подписанных документов предусматривает модернизацию техники, используемой для изучения японского языка в Узбекском государственном университете мировых языков.
В церемонии подписания документов приняли участие и руководители вышеуказанных социальных учреждений. Они особо отметили, что проекты в рамках безвозмездной помощи правительства Японии будут способствовать дальнейшему укреплению дружественных отношений между нашими странами.