Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
3-mart kuni Transport vazirligida Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro moliya korporatsiyasining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Vibke Shloeymer boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistondagi aeroportlarni modernizatsiya qilish va boshqaruviga xorijiy investorlarni jalb etish bo‘yicha Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan konsultativ maslahatlar berish masalalari muhokama etildi.
Dastavval transport vaziri Elyor G‘aniyev Vibke Shloeymer xonimni so‘nggi yillarda O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasi sohasida amalga oshirilayotgan tub islohotlar hamda 2020 yilga belgilangan rejalar bilan tanishtirib o‘tdi. Shuningdek, aeroportlar ish faoliyatini takomillashtirish, yo‘lovchilarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini zamon talablari darajasiga yetkazish bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi.
Muzokaralarda O‘zbekistonda davlat xususiy-sherikchlik asosida amalga oshirilishi ko‘zda tutilayotgan investitsion loyihalarni amalga oshirishda Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan o‘zaro hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.

Прошла встреча с представителями Международной финансовой корпорации
3 марта в Министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Международной финансовой корпорации, которая входит в группы Всемирного банка во главе с Вибке Шлёмер, региональным директором по Европе и Центральной Азии.
На встрече обсуждались вопросы организации консультаций Международной финансовой корпорации по привлечению иностранных инвесторов в целях модернизации и управления аэропортами Узбекистана.
В первую очередь, министр транспорта Эльер Ганиев ознакомил г-жу Вибке Шлёмер с масштабными реформами в области гражданской авиации в Узбекистане в последние годы и планами на 2020 год. Стороны также обменялись мнениями об улучшении работы аэропортов, повышении качества обслуживания пассажиров.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы сотрудничества с Международной финансовой корпорацией в реализации инвестиционных проектов, которые планируется реализовать на основе государственно-частного партнерства в Узбекистане.