O‘zbekiston delegatsiyasi xalqaro huquq bo‘yicha Gaaga konferentsiyasining Umumiy masalalar va siyosat kengashi yig‘ilishida ishtirok etmoqda
2020-03-04 | Siyosat
O‘zbekiston adliya vaziri Ruslanbek Davletov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi xalqaro xususiy huquq bo‘yicha Gaaga konferentsiyasining Umumiy masalalar va siyosat kengashi (HCCH) yig‘ilishida ishtirok etish uchun hozirda Niderlandiyada bo‘lib turibdi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad - O‘zbekistonning Gaaga konferentsiyasiga qo‘shilish jarayonlarini yakunlashdir. Bu mamlakatimizning xalqaro oilaviy va xususiy huquq me’yorlarini unifikatsiya qilish tartiblarida ishtirok etish, huquqiy tizimni dunyo standartlariga muvofiq yanada rivojlantirish, xorijda davlatimiz fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilish samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Joriy yilgi 3-mart kuni O‘zbekiston delegatsiyasi xalqaro huquq bo‘yicha Gaaga konferentsiyasining Umumiy masalalar va siyosat kengashining ochilish masjlisida ishtirok etdi.
Shuningdek, Gaagadagi «Nyusport» xalqaro matbuot markaziga tashrif uyushtirish va adliya vaziri R. Davletovning «Frank Creations» portaliga intervyu berishi ham rejalashtirilgan. Unda Niderlandiyaga uyushtirilgan tashrif maqsadlari, NSSN Ustavining tan olinish vositasining topshirilishiga urg‘u beriladi.
Shuningdek, O‘zbekistonda sud-huquq va yuridik sohalarni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, bo‘lajak «Tashkent Law Spring» II xalqaro yuridik forumi haqida so‘z yuritiladi. Shuningdek, ish kuni dasturidan mamlakatimiz delegatsiyasining Rivojlanish huquqi bo‘yicha xalqaro tashkilot (IDLO) ofisi rahbari, dasturlar va strategik tashabbuslarni ishlab chiqish direktori Ervin van der Bart hamda maslahatchi Artur van Bayntenen bilan uchrashuvi, Gaagadagi notarius ofisiga tashrif buyurishi ham o‘rin olgan.
Delegatsiya tashrifi Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti hamda YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori ofisi ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Ma’lumot uchun: HCCH — 1893 yilda tashkil etilgan nohukumat tashkilot. Uning maqsadi - xalqaro xususiy huquq me’yorlarini muntazam unifikatsiya qilishga ko‘maklashishdir. Hozirgi kunda duyondagi 82 ta davlat, Yevropa ittifoqi mamlakatlari ushbu tashkilot a’zosi hisoblanadilar.

Делегация Узбекистана участвует в заседании Совета по общим вопросам и политике Гаагской конференции по международному праву
2020-03-04 | Политика
Делегация Республики Узбекистан во главе с министром юстиции Русланбеком Давлетовым находится в Нидерландах для участия в заседании Совета по общим вопросам и политике Гаагской конференции по международному частному праву (HCCH) в Гааге.
Основная цель визита — завершение процедуры присоединения Узбекистана к Гаагской конференции. Это позволит Узбекистану обеспечить участие страны в процедуре унификации норм международного семейного и частного права, дальнейшее развитие правовой системы с учетом мировых стандартов, повышение эффективности защиты прав и интересов граждан государства за рубежом.
3 марта текущего года делегация Узбекистана приняла участие в открытии заседания Совета по общим вопросам и политике Гаагской конференции по международному праву. Также запланировано посещение международного пресс-центра «Ньюспорт» в Гааге и интервью министра юстиции Р. Давлетова порталу «Frank Creations». Акцент будет сделан на целях визита в Нидерланды, вручении инструмента признания Устава НССН. Речь также пойдет о реформах в Узбекистане в сфере развития судебно-правовой и юридической сфер, предстоящем II международном юридическом форуме «Tashkent Law Spring».
Кроме того, в программе рабочего дня делегации нашей страны встреча с главой офиса Международной организации по праву развития (IDLO), директором по разработке программ и стратегических инициатив Эрвином ван дер Бартом и советником Артуром ван Байнтененем, визит в офис нотариуса в Гааге.
Визит делегации осуществляется при содействии Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и офиса координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Для сведения: HCCH — межправительственная организация, созданная в 1893 году. Ее цель — содействие постепенной унификации норм международного частного права. В настоящее время членами организации являются 82 государства мира, страны Европейского союза.