2020-03-03 | Madaniyat
Samarqand shahrida 3-mart kuni “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzusida xalqaro konferensiya oʻz ishini boshladi.
Oʻzbekiston – dunyo sivilizatsiyasi va islom ravnaqiga ulkan hissa qoʻshgan ulugʻ allomalar, aziz-avliyolar yurti. Ushbu haqiqatni keyingi yillarda ajdodlarimizning bebaho merosini ilmiy asosda chuqur oʻrganish, milliy qadriyatlarimizni asrab-avaylash va yana-da rivojlantirish, yuksak insoniy gʻoyalar va muqaddas qadriyatlarimizni oʻzida ifoda etgan manbalarni tizimli asosda tadqiq etish, ulardan diniy taʼlim, maʼnaviy-axloqiy tarbiya ishlarida samarali foydalanish, darslik va oʻquv qoʻllanmalar, ommabop nashrlar, ilmiy-amaliy tavsiyalar tayyorlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlarda ham koʻrish mumkin.
Bu kabi amaliy ishlar Oʻzbekistonning dunyo hamjamiyatidagi nufuzini yana-da oshirish, yosh avlodni milliy qadriyatlarga hurmat, Vatanga muhabbat, istiqlol gʻoyalariga sadoqat ruhida tarbiyalashda muhim oʻrin tutadi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi, Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Fanlar akademiyasi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar tomonidan Misrdagi Al-Azhar majmuasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur xalqaro konferensiya ham ushbu yoʻnalishdagi ishlarning amaliy ifodasidir.
Ushbu xalqaro anjumanda ishtirok etish uchun yurtimizga Misrning Al-Azhar majmuasi rahbari, ushbu davlat bosh imomi Shayx Ahmad Tayyib boshchiligidagi delegatsiya, shuningdek, Bosniya va Gersegovina, Germaniya, Iordaniya, Indoneziya, Malayziya, Pokiston, Rossiya, Turkiya, Ukraina, Shveysariya, Qirgʻiziston va Qozogʻiston kabi mamlakatlardan 70 ga yaqin ulamo, islomshunos olim, nufuzli taʼlim muassasalari hamda ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari tashrif buyurdi.
Konferensiyaning yalpi majlisida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi R.Qosimov, Oʻzbekiston Resupublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari A.Abduhakimov, Samarqand viloyati hokimi E.Turdimov va boshqalar yangilanayotgan Oʻzbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida barcha sohalarda amalga oshirilayotgan va tag zamirida xalqimizni rozi qilish maqsadi mujassam boʻlgan islohotlar diniy-maʼrifiy sohada ham oʻz aksini topayotganini taʼkidladi. Bu yangilanish va oʻzgarishlar xalqaro hamjamiyat tomonidan eʼtirof etilib, ijobiy baholanmoqda. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 73-sessiyasida “Maʼrifat va diniy bagʻrikenglik” nomli maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingani buning yorqin isbotidir.
Yurtimizda keyingi uch yilda ekstremistik va terroristik tuzilmalarning buzgʻunchi gʻoyalari taʼsiriga tushib qolgan 20 mingdan ziyod fuqaro maxsus hisobdan chiqarildi. Turli jinoyatlarni sodir etgan, lekin xatosini tushunib yetganlarni afv etish yuzasidan Prezidentimizning 9 ta farmoni qabul qilindi va 4 mingdan ortiq kishi jazoni oʻtash joylaridan ozod etildi. Jasliqda joylashgan jazoni oʻtash muassasasi butunlay tugatilgani ham insonparvarlik siyosatining amaliy ifodasi deyish mumkin.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan “Mehr” va “Mehr-2” insonparvarlik operatsiyalari doirasida Yaqin Sharq mintaqasidagi qurolli mojarolar davom etayotgan hududlardan 261 nafar Oʻzbekiston fuqarosi yurtimizga olib kelindi. Ayni paytda ularni jamiyatga integratsiyalashtirish jarayonlari davom etmoqda.
Mamlakatimizda milliy va diniy qadriyatlarni tiklash, asrab-avaylash, buyuk allomalarning boy ilmiy-maʼnaviy merosini oʻrganish va targʻib qilish, jamiyatda diniy bagʻrikenglikni yana-da mustahkamlash maqsadida oʻziga xos amaliy mexanizmlar – Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi, Imom Buxoriy va Imom Termiziy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazlari, Hadisshunoslik oliy maktabi, hadis, kalom, tasavvuf, aqida, fiqh ilmiy maktablari faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Asosiy maqsad, Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Abu Muin Nasafiy kabi alloma ajdodlarimiz merosini ilmiy oʻrganishni yana-da faollashtirish, muqaddas dinimizni turli tahdidlardan himoya qilish, jaholatga qarshi maʼrifat bilan kurashish, yoshlarni insoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalashdir.
Diniy allomalar bilan bogʻliq ziyoratgohlarni obodonlashtirishga katta eʼtibor qaratilayotgani xalqimizga xos azaliy anʼanalarni ifoda etadi. Jumladan, Buxoroda Yetti pir, Qarshida Abu Muin Nasafiy, Termizda Sulton Saodat va boshqa qadamjolar taʼmirlanib, ularga kelayotgan mahalliy va xorijiy mehmonlar uchun qulay sharoitlar yaratildi. Oʻzbekiston tarixida ilk bor xalqaro “Ziyorat turizmi” forumi hamda “Naqshbandiy turizm festivali 2019” xalqaro tadbiri tashkil etilgani quvonarli, albatta.
Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasidagi alohida oʻrni hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan diniy-maʼrifiy sohaga oid islohotlarning eʼtirofi sifatida Fan, taʼlim va madaniyat masalalari boʻyicha islom tashkiloti – AYSESKO tomonidan Buxoro shahri “2020-yilda islom madaniyati poytaxti” deb eʼlon qilindi. Shu munosabat bilan mamlakatimizda qator xalqaro anjumanlar, koʻrgazmalar, taqdimotlar va boshqa madaniy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazilishi rejalashtirilmoqda.
Oʻzbekistonda 2020-yil “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb nomlandi. Endilikda bu borada qilinadigan ishlar koʻp asrlik ibratli anʼanalarimizni yangi bosqichga olib chiqishda dasturilamal boʻladi. Zero, ilmu maʼrifat asosiy boylikdir. Ilmga asoslangan taraqqiyot esa bugun “raqamli iqtisodiyot” bilan uzviylikni talab etmoqda.
Yalpi majlisda Misrning Al-Azhar majmuasi rahbari Shayx Ahmad Tayyib, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov Imom Abu Mansur Moturidiy diniy-maʼrifiy merosini chuqur oʻrganish, uning muqaddas dinimiz musaffoligini himoya qilish yoʻlidagi kurashi, musulmon odob-axloq qoidalarini, jumladan, moʻtadillik, kechirimlilik, hamjihatlik va oʻzaro tushunib yashashga intilishdek olijanob fazilatlarni asrab-avaylash, xalqaro jamoatchilikka yetkazishda birlashish lozimligini taʼkidladi.
“Hidoyatga boshlovchi imom” va yana qator ulugʻ sifatlar bilan tarixga kirgan, jaholatga qarshi maʼrifat vositasida kurashgan buyuk teolog Abu Mansur Moturidiyning ibratli hayoti, boy ilmiy merosini oʻrganishga bagʻishlangan xalqaro anjuman islom dinining asl qadriyatlarini asrab-avaylash hamda musulmon davlatlari oʻrtasidagi hamkorlik aloqalarini yana-da mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Anjumanda Oʻzbekiston va Misr oʻrtasidagi hamkorlik aloqalarini yana-da mustahkamlash, yurtimizdan yetishib chiqqan ulugʻ allomalar ilmiy-maʼnaviy merosini oʻrganish va targʻib etishga qoʻshgan munosib hissasi uchun Misrning Al-Azhar majmuasi rahbari Shayx Ahmad Tayyibga Samarqand shahrining faxriy fuqarosi unvoni berildi.
Shayx Ahmad Tayyib janoblari muqaddas Samarqand shahrining faxriy fuqarosi boʻlish yuksak sharaf ekanligini taʼkidlab, koʻrsatilgan yuksak hurmat va eʼtibor uchun Oʻzbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirdi.
Yalpi majlis davomida Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, diniy-maʼrifiy sohani rivojlantirish, islom dini taraqqiyotiga beqiyos hissa qoʻshgan buyuk allomalarimiz hayoti va faoliyatini oʻrganish, ular qoldirgan bebaho merosning mazmun-mohiyati, ahamiyatini targʻib etishga bagʻishlangan videolavha namoyish etildi.
Shundan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita raisi Abdugʻafur Ahmedov, Eʼtiborli ulamolar kengashi bosh kotibi, professor Abdulloh Abdulgʻani Sarxan, Musulmon donishmandlari kengashi bosh kotibi Sulton Faysal Rumaysiy, Al-Azhar majmuasi rahbari maslahatchisi Abdurahmon Musa, Al-Azhar Islom tadqiqotlari akademiyasi bosh kotibi doktor Nazir Muhammad Ayyadning maʼruzalari tinglandi.
Soʻzga chiqqanlar mazkur anjuman Alloh ulugʻlagan rajab oyida, tarixi buyuk yurtimizning betakror zamini, jahon madaniyati, xususan, islom dini taraqqiyotiga ulkan hissa qoʻshgan Samarqandda oʻtayotgani oʻziga xos ramziy maʼnoga ega ekanini taʼkidladi. Moturidiylikning bashariyat sivilizatsiyasidagi oʻrni, Al-Azhar majmuasining islom merosi va ahli sunna eʼtiqodini saqlash, tinchlik va bagʻrikenglikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan faoliyati va saʼy-harakatlari xususidagi maʼruzalar ishtirokchilarda katta qiziqish uygʻotdi.
– 2007-yildan buyon Moturidiyning tafsir kitoblari boʻyicha ilmiy izlanishlar, tadqiqotlar olib bora boshladim, – deydi Turkiya islom ilmlari akademiyasi rahbari Ahmad Saʼd Damanhuriy. – Shundan buyon faoliyatimni toʻliq shu mavzuga bagʻishladim, bu ulugʻ alloma toʻgʻrisida kengroq maʼlumot toʻplashga kirishdim. Izlanishlarim natijasida 200 betlik “Saddus-sugʻur bi siyrati alamiy Huda Abu Mansur” kitobini yozdim. Bu asar Moturidiy shaxsiga doir ayrim tushunmovchiliklarni barataraf etish, buyuk imomning ulkan xizmatlarini maʼlum maʼnoda eʼtirof etilishiga erishishga qaratilgan. Mazkur anjumanda shu va boshqa masalalar yuzasidan fikrlashib olish imkoniyati tugʻilganidan xursandman.
– Islom dinini moturidiya taʼlimotisiz tasavvur qilish qiyin. Ayniqsa, globallashuv jarayonlari kuchaygan hozirgi sharoitda Imom Moturidiyning bundan bir necha asrlar oldin aytgan fikrlari, muqaddas dinimiz sofligini asrash boʻyicha ilgari surgan qarashlari muhim ahamiyatga ega, – deydi Qozon shahridagi Rossiya islom universiteti rektori Rafiq Muhametshin. – Bizning universitetimizda ham bu ulugʻ imom asarlarini tarjima qilish va oʻrganishga alohida eʼtibor qaratiladi. Bu borada Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi va boshqa diniy taʼlim muassasalari, ilmiy markazlar bilan yaqin hamkorlikda ishlaymiz. Umuman, azaldan Tataristondagi din sohasi vakillari, ulamolar oʻzimizdagi madrasalarda oʻqigan boʻlsa-da, keyinchalik Samarqand va Buxoro shaharlariga kelib, islom dini taʼlimotini oʻrgangan, bilimlarini oshirgan. Bu anʼana bugun ham davom etmoqda.
Jamoaviy peshin namozi va tushlikdan soʻng konferensiya oʻz ishini “Moturidiya taʼlimoti va hozirgi zamon” hamda “Zamonaviy davlat sharoitida diniy qadriyatlarni asrab-avaylash va rivojlantirish” shoʻbalarida davom ettirdi.

Учение Матуриди – борьба просвещения против невежества
В Самарканде начала свою работу международная конференция "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее".
Узбекистан – земля великих мыслителей, внесших неоценимый вклад в мировую цивилизацию и развитие религии ислам. Эта истина подтверждается проводимой в последние годы работой по глубокому научному изучению бесценного наследия предков, сохранению и развитию национальных ценностей, системному исследованию источников, отражающих высокие человеческие идеи и священные ценности, их эффективному использованию в религиозном образовании и духовно-нравственном воспитании, подготовке учебных, научно-практических пособий, популярных изданий.
Все это играет важную роль в приумножении авторитета Узбекистана в мировом сообществе, воспитании молодого поколения в духе любви к Родине, уважения национальных ценностей, верности идеям независимости.
Практическим отражением этой работы служит и данная конференция, организованная Комитетом по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Управлением мусульман Узбекистана, Международной исламской академией, Центром исламской цивилизации и Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари, а также Академией наук при сотрудничестве с комплексом Аль-Азхар (Египет).
Для участия в конференции прибыли делегация во главе с руководителем комплекса Аль-Азхар, Верховным имамом Египта шейхом Ахмадом Тайибом, свыше 70 улемов, ученых-исламоведов, руководителей престижных образовательных учреждений и научно-исследовательских центров из Германии, Иордании, Индонезии, Малайзии, Пакистана, России, Турции, Украины, Швейцарии, Кыргызстана и Казахстана.
На пленарном заседании конференции советник президента Республики Узбекистан Р.Косимов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Абдухакимов, хоким Самаркандской области Э.Турдимов и другие отметили, что проводимые под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева реформы во всех сферах, направленные на повышение благосостояния народа, также находят свое отражение и в религиозно-просветительской сфере.
Проводимые обновления и изменения признаются и получают высокую оценку мирового сообщества. Ярким доказательством этому служит принятие на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН по инициативе Президента Республики Узбекистан специальной резолюции "Просвещение и религиозная толерантность".
Последние три года из мест лишения свободы освобождены более 20 тысяч граждан, попавших под влияние экстремистских и террористических структур. Приняты 9 указов Президента о помиловании граждан, совершивших преступления, чистосердечно раскаявшихся и твердо вставших на путь исправления, благодаря чему были освобождены свыше 4 тысяч человек. Практическим отражением гуманной политики можно считать и ликвидацию колонии "Жаслык".
В рамках проводившихся по инициативе главы государства гуманитарных операций "Мехр-1" и "Мехр-2" 261 гражданин Узбекистана возвращен в нашу страну с Ближнего Востока, где продолжаются вооруженные конфликты. В настоящее время продолжается процесс их интеграции в общество.
В нашей стране задействованы своеобразные механизмы возрождения национальных и религиозных ценностей, изучения и пропаганды богатого научно-духовного наследия великих предков, укрепления в обществе религиозной толерантности – налажена деятельность Центра исламской цивилизации, Международной исламской академии Узбекистана, международных научно-исследовательских центров имени Имама Бухари и Имама Термизи и других религиозных научных школ. Главная цель – дальнейшая активизация научного исследования наследия Имама Бухари, Имама Термизи, Абу Мансура Матуриди, Абу Муина Насафи и других мыслителей, защита священной религии от различных угроз, борьба просвещения против невежества, воспитание молодежи в духе гуманизма.
Большое внимание благоустройству мест, связанных с именами религиозных деятелей, отражает древние традиции нашего народа. Так, проведена реконструкция священных мест поклонения "Семь пиров" в Бухаре, комплексов Абу Муина Насафи в Карши, Султан Саодат в Термезе и других. Для местных и зарубежных гостей на этих территориях созданы необходимые условия. Отрадно, что в истории Узбекистана впервые организованы форум по зиёрат-туризму и международные мероприятия "Туристический фестиваль Накшбандия – 2019".
Объявление Исламской организацией по вопросам образования, науки и культуры города Бухары столицей Исламской культуры в 2020 году можно рассматривать как достойную оценку Узбекистана в развитии исламской цивилизации и проводимых реформ в религиозно-просветительской сфере страны. В этой связи в республике планируется проведение ряда международных конференций, выставок, презентаций и других культурно-просветительских мероприятий.
В Узбекистане 2020 год объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Предстоящая работа в этом направлении станет руководством к выведению наших многовековых традиций на новый уровень, потому что наука и просвещение – это самое большое богатство. А сегодня прогресс, основанный на науке, требует интеграции с цифровой экономикой.
На пленарном заседании руководитель комплекса Аль-Азхар, Верховный имам Египта шейх Ахмад Тайиб и председатель Управления мусульман Узбекистана, муфтий Усмонхон Алимов отметили, что необходимо глубоко изучать религиозно-просветительское наследие Имама Абу Мансура Матуриди, его борьбу на пути защиты непорочности нашей священной религии, объединиться на пути сохранения и доведения до международного сообщества правил мусульманской этики, в частности, такие благородные качества, как сдержанность, умение прощать, жить в согласии и взаимопонимании.
Отмечалось, что международная конференция, посвященная изучению назидательной жизни, богатого научного наследия великого теолога Абу Мансура Матуриди, вошедшего в историю как "Имам правильного пути" и имевшего ряд других почетных прозвищ, который боролся против невежества с помощью просвещения, будет способствовать сохранению истинных ценностей ислама и дальнейшему укреплению партнерских связей между мусульманскими странами.
На конференции за дальнейшее укрепление партнерских связей между Узбекистаном и Египтом, достойный вклад в изучение и пропаганду научно-духовного наследия родившихся в нашей стране великих ученых руководителю комплекса Аль-Азхар шейху Ахмаду Тайибу было присвоено звание почетного гражданина Самарканда.
В свою очередь, шейх Ахмад Тайиб отметил, что это большая честь – быть почетным гражданином священного города Самарканда, и выразил благодарность Президенту Узбекистана за оказанные уважение и внимание.
В ходе пленарного заседания был представлен видеоролик, посвященный реализуемым в Узбекистане реформам, в частности, развитию религиозно-просветительской сферы, изучению жизни и деятельности наших великих предков, внесших неоценимый вклад в развитие ислама, пропаганде сути и значения, важности их богатого наследия.
Затем были заслушаны доклады председателя Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан Абдугафура Ахмедова, генерального секретаря Совета улемов, профессора Абдуллоха Абдулгани Сархана, генерального секретаря Совета мусульманских мыслителей Султана Файсала Румайси, советника руководителя комплекса Аль-Азхар Абдурахмона Мусы, генерального секретаря Академии исламских исследований Аль-Азхара, доктора Назира Мухаммада Айяда.
Выступившие отметили, что в проведении данной конференции в месяц раджаб, возвеличенном Аллахом, в неповторимом городе имеющей великую историю страны – Самарканде, внесшем огромный вклад в развитие мировой культуры, в том числе ислама, кроется своеобразный символический смысл. Неподдельный интерес у участников вызвали доклады о роли матуридизма в человеческой цивилизации, деятельности и усилиях комплекса Аль-Азхар, направленных на сохранение исламского наследия и убеждений мусульманского мира, поддержку мира и согласия.
– С 2007 года начал проводить изыскания и исследования по толкованиям, книгам Матуриди, – говорит руководитель Академии исламских наук Турции Ахмад Саъд Даманхури. – С тех пор полностью посвятил свою деятельность этой теме, начал собирать более широкие сведения об этом великом ученом. В результате исследований написал 200-страничную книгу "Саддус-сугур би сийрати аламий Худа Абу Мансур". Данное произведение направлено на устранение некоторых заблуждений о личности Матуриди, достижение в некоторой степени признания огромных заслуг великого имама. Рад, что на этой конференции появилась возможность обменяться мнениями по этим и другим вопросам.
– Ислам сложно представить без учения Матуриди. Слова Имама Матуриди, высказанные несколько веков тому назад, его взгляды по сохранению непорочности нашей священной религии имеют особенно важное значение в нынешних условиях ускорения процессов глобализации, – говорит ректор Российского исламского университета в Казани Рафик Мухаметшин. – В нашем университете также уделяется особое внимание переводу и изучению произведений этого великого имама. В данном направлении сотрудничаем с Международной исламской академией Узбекистана и другими религиозными образовательными учреждениями, научными центрами. Представители религиозной сферы, улемы Татарстана издревле обучались в местных медресе, но затем уезжали в Самарканд и Бухару, где изучали учение исламской религии, обогащали свои знания.
После коллективного дневного намаза и обеда конференция продолжила свою работу в форме секционных заседаний на темы "Учение Матуриди и нынешнее время" и "Сохранение и обогащение религиозных ценностей в условиях современного государства".
На секционных заседаниях были заслушаны доклады на такие темы, как личность и религиозные взгляды Имама Абу Мансура Матуриди, идеологическая основа матуридизма, новые источники, касающиеся школы калям Матуриди, значение взглядов Имама Матуриди в защите прав женщин, процессы радикализации в киберпространстве.
Высокий гость конференции – руководитель комплекса Аль-Азхар, Верховный имам Египта шейх Ахмад Тайиб посетил компексы Имама Матуриди и Имама Бухари в Самарканде, ознакомился с деятельностью Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари и Школы науки хадис.