Toshkentda Belarus-O‘zbekiston Agrar forumi bo‘lib o‘tdi
Toshkent shahrida O‘zbekiston va Belarus davlatlarining mahalliy hokimiyat organlari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilari va qayta ishlovchilari, olimlar va ishbilarmonlar, uskunalar va texnologiyalar yetkazuvchilari, investorlar ishtirokida ikki kunlik Belarus-O‘zbekiston Agrar forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda Belarus Respublikasining 150 ga yaqin tadbirkorlari va tashkilotlari, shuningdek, 600 dan ortiq O‘zbekiston ishbilarmon doira vakillari ishtirok etishdi. Bu esa ikki mamlakatning agrar sohadagi hamkorligini rivojlantirishga qiziqish yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar agrar sohada sanoat kooperatsiyasi va uskunalar ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash uchun yangi texnologiyalarni joriy etish imkoniyatlarini muhokama qilishdi. Shuningdek, tadbirda naslli chorvachilik, sut-mahsulot fermalari, sabzavotlarni saqlash va qayta ishlash korxonalarini loyihalashtirish va tashkil etish bo‘yicha eng yaxshi ishlanmalar taqdim etildi.
Shu bilan birga, agrar forum doirasida yalpi majlislar, mavzular bo‘yicha sektsiyalar va B2B-muzokaralar tashkil qilindi. Unda bog‘dorchilik, o‘simlik yetishtirish, chorvachilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash va tashish sohasida o‘zbek va belarus mutaxassislari tajriba almashishdi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar tarixida katta yutuqlarga erishilgani ishtirokchilar tomonidan ta’kidlab o‘tildi. Ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi ishonchli va faol muloqot hamda uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli munosabatlar davlatlar o‘rtasidagi rivojlanish yo‘nalishi va dinamikasiga turtki bermoqda.
Agrar forumning ochilish marosimida Belarus Respublikasining Bosh vaziri o‘rinbosari V. Dvornik ta’kidlaganidek, “Belarus ishbilarmon doira vakillarining O‘zbekistonga tashrifi bizning biznes hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqadi. Belarus-O‘zbekiston Agrar forumi o‘zbek va belarus hamkorlari va hamkasblarni yangi g‘oyalar hamda innovatsion yutuqlar bilan tanishtirish, ularni agrosanoat majmuasidagi birgalikda amalga oshirish uchun istiqbolli loyihalarni aniqlashda ajoyib imkoniyatdir”.
Forum yakunida O‘zbekiston va Belarus ishbilarmon doira vakillari o‘rtasida erishilgan natijalarni o‘zida mujassamlashtirgan hamda ikki mamlakat agrar sektoridagi yangi yo‘nalishlarni belgilab beruvchi kelishuvlar imzolandi.

В Ташкенте состоялся Белорусско-Узбекский Аграрный форум
В Ташкенте состоялся двухдневный Белорусско-Узбекский Аграрный форум, призванный объединить на единой площадке органы государственной власти, производителей и переработчиков сельскохозяйственной продукции, ученых и бизнесменов, поставщиков техники и технологий, инвесторов Узбекистана и Беларуси.
В форуме приняло участие порядка 150 предпринимателей и организаций Беларуси, а также более 600 представителей бизнес-сообщества Узбекистана. Это свидетельствует о высокой заинтересованности в развитии взаимодействия между двумя странами в аграрной сфере.
В рамках мероприятия участники обсудили возможности промышленной кооперации и производства оборудования для аграрной отрасли, внедрения новых технологий для производства и переработки сельскохозяйственной продукции, а также презентовали лучшие разработки в области племенного скотоводства, проектирования и строительства молочно-товарных ферм, овощехранилищ и перерабатывающих производств.
Наряду с этим, на полях аграрного форума были организованы пленарные заседания, тематические секции и В2В-переговоры, где состоялся обмен опытом между узбекскими и белорусскими специалистами в сфере садоводства, растениеводства, животноводства, переработки, хранения и транспортировки сельскохозяйственной продукции.
Участниками отмечено, что последние несколько лет стали прорывными в истории торгово-экономических отношений Узбекистана и Беларуси. Позитивному направлению и динамике развития способствуют доверительный и активный диалог между главами двух государств, а также выстроенные многолетние и взаимовыгодные отношения, которые отвечают общим интересам.
«Приезд представителей делегации бизнес-кругов Беларуси в Узбекистан – это выход нашего бизнес-партнерства на новый уровень. Белорусско-Узбекский Аграрный форум – это уникальная возможность познакомить узбекских и белорусских партнеров и коллег с новыми идеями и инновационными достижениями, определить перспективные проекты в агропромышленном комплексе для их совместной реализации», - отметил заместитель Премьер-министра Республики Беларусь В. Дворник на церемонии открытия аграрного форума.
По итогам форума были подписаны соглашения между деловыми кругами двух стран, закрепившие уже достигнутые результаты и обозначившие новые направления сотрудничества Узбекистана и Беларуси в аграрном секторе.