Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Turkiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
2020-03-03 | Iqtisodiyot
Joriy yil 2-mart kuni investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Turkiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi M.Surayya Er bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali iqtisodiy hamkorlikning faollashuviga kuchli turtki bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Turkiyaga tashrifi yakunlari va amaliy natijalari muhokama qilindi.
Turk tomoni Respublikamiz Hukumati va shaxsan Davlat rahbari tomonidan O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ikki tomonlama investitsion va savdo sherikchilik aloqalarini faollashtirishga katta e’tibor qaratilayotgani hamda turkiyalik hamkorlar bilan tuzilgan investitsiya kelishuvlari va savdo shartnomalarini amalga oshirish formati, mexanizmlari va muddatlarini belgilovchi alohida hukumat qarori qabul qilinganligi to‘g‘risida xabardor qilindi.
Har bir loyiha O‘zbekistonning iqtisodiy rivojlanishi uchun alohida ustuvor ahamiyat kasb etishi va shu munosabat bilan o‘zbek tomoni turkiyalik investorlar va savdo sheriklarning muvaffaqiyatli faoliyati uchun barcha zarur sharoitlarni yaratish borasida lozim bo‘lgan choralarini ko‘rishi ta’kidlab o‘tildi.
Vazirlik rahbariyati erishilgan kelishuvlarning amalda ijro etilishi  O‘zbekistonning tegishili vazirliklar, idoralar, banklar va kompaniyalari bilan yaqin hamkorlikda doimiy ravishda nazorat qilib borilishiga ishontirdi.
Uchrashuv yakuni bilan qo‘shma loyihalar va kelishuvlarni jadal amalga oshirishga ko‘mak berish maqsadida yaqin hamkorlik qilish borasida kelishib olindi.

Министр инвестиций и внешней торговли провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турции
2 марта текущего года министр инвестиций и внешней торговли провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турции в Узбекистане М. Сурейя Эром.
В ходе встречи обсуждались итоги и практические результаты визита Президента Республики Узбекистан в Турцию, ставшего мощным импульсом к интенсификации многопланового экономического сотрудничества двух стран.
Турецкая сторона была проинформирована о большом внимании, уделяемом правительством Республики и лично Главой государства вопросам интенсификации двустороннего инвестиционного и торгового партнерства Узбекистана и Турции, а также о принятии отдельного правительственного решения, закрепляющего формат, механизмы и сроки реализации заключенных с турецкими партнерами инвестиционных соглашений и торговых контрактов.
Подчеркивалось, что каждый отдельный проект обладает высоким приоритетом для экономического развития Узбекистана, в связи с чем узбекской стороной будут приложены все усилия в части создания всех необходимых условий для успешной деятельности турецких инвесторов и торговых партнеров.
Руководство Министерства заверило, что практическая имплементация достигнутых договоренностей будет отслеживаться на постоянной основе в тесном взаимодействии с причастными министерствами, ведомствами, банками и компаниями с узбекской стороны.
По итогам встречи была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве в целях содействия ускоренной реализации совместных проектов и соглашений.